کد خبر: 174279
A

کدخدایی: برای متهمان آمریکایی پرونده شهید سلیمانی ابلاغیه‌ ارسال کردیم

عباسعلی کدخدایی رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی گفت: با همکاری وزارت امور خارجه و با همکاری همکاران در دادگستری تهران پرونده را از جهت داخلی در بُعد حقوقی و کیفری پیگیر بودند که در بُعد کیفری، کیفرخواست تقدیم دادگاه شد و دادگاه مشغول بررسی کیفر خواست است و ابلاغیه‌ها انجام شده است.

کدخدایی: برای متهمان آمریکایی پرونده شهید سلیمانی ابلاغیه‌ ارسال کردیم

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ عباسعلی کدخدایی رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی صبح امروز (دوشنبه) در نشست بزرگداشت سالگرد شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی، بررسی ابعاد حقوقی و پیگرد قضایی حمله آمریکا  به سردار سلیمانی که در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد، اظهار داشت: ما معتقدیم که بر اساس موازین بین‌الملل و موازین انسانی، اقدامات شهید سردار سلیمانی و همکاران وی اقداماتی مشروع در چارچوب قوانین بین‌المللی بوده است.

کدخدایی ادامه داد: ترور شهید سلیمانی نامشروع بوده و دولت آمریکا باید در این خصوص پاسخگو باشد. ما در دو بُعد داخلی و بین‌المللی این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

وی گفت: کمیته ویژه جلساتی متعددی را با افراد مختلفی به‌صورت مستمر دارد و هرچه در توان داریم انجام می‌دهیم تا این جنایت بی‌پاسخ نماند.

کدخدایی تصریح کرد: بحث‌های حقوقی نکات حساس و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، ولی اقدامات خوبی که در دادگستری تهران با حمایت‌های رئیس قوه قضائیه صورت گرفته هم در بُعد کیفری و هم در بُعد حقوقی به نتایج خوبی رسیده است.

رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی بیان داشت: در بُعد بین‌المللی هم مکاتبات زیادی صورت گرفته، ولی این حوزه تشریفات و کُندی خاص خودش را دارد و ما ناچار هستیم در چارچوب تفاهم‌نامه‌ها کار را صورت بدهیم. استفاده از وکلای خارجی که با کمک دوستانمان در مرکز حقوقی ریاست جمهوری انجام‌شده به‌صورت خوبی در حال انجام است.

وی افزود: شهید سلیمانی جان خود را برای دفاع از امنیت مردم منطقه و دفاع از حقوق بشر فدا کرد و امیدواریم با تلاش‌های مستمر در ماه‌های پیش رو اخبار خوبی را برای مردم داشته باشیم.

به نتایج خوبی رسیدیم

کدخدایی همچنین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز چهارمین نشست را در حوزه پیگیری حقوقی پرونده حاج قاسم سلیمانی را داشتیم.  

وی ادامه داد: در این جلسات ما کار‌های کارشناسی را در کمیته پیگیری و دنبال کردیم و خوشبختانه به نتایج خوبی هم رسیدیم.

رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی گفت: با همکاری وزارت امور خارجه و با همکاری همکاران در دادگستری تهران پرونده را از جهت داخلی در بُعد حقوقی و کیفری پیگیر بودند که در بُعد کیفری، کیفرخواست تقدیم دادگاه شد و دادگاه مشغول بررسی کیفر خواست است و ابلاغیه‌ها انجام شده است.

کدخدایی تصریح کرد:، چون ابلاغیه‌ها نیازمند تشریفات است و  متهمین هم که خارجی هستند، باید ابلاغیه‌ها از طریق قانونی انجام شود که بعد از این ابلاغ‌ها دادگاه هم وارد رسیدگی خواهد شد و نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

وی گفت: نشست دوم بحث پیگیری در حوزه‌های بین‌المللی بود. اگرچه پیگیری در نظام بین‌الملل تشریفات خاص خود را دارد و با کُندی‌هایی همراه است، اما در آنجا هم به نتایج خوبی دست پیدا کردیم. آنچه باید از سوی قوه قضاییه به مقامات آمریکایی ابلاغ می‌شد، ابلاغ شده است و پیگیر هستیم تا مقدمات رسیدگی را که براساس کنوانسیون ۱۹۷۳ است، فراهم کنیم.

همکاری عراق در پیگیری پرونده ترور فرماندهان مقاومت

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص روند همکاری میان ایران و عراق در قالب تفاهمنامه قضایی دو طرف در پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی هم، اظهارداشت: باتوجه به اینکه طرف عراقی در این مساله ذی نفع است و شهید ابومهدی المهندس را در این حادثه تروریستی داشتند و هم اینکه محل وقوع جرم در عراق بوده است، حمایت‌ها و کمک‌های خوبی را با ما داشتند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما با مقامات قضایی عراق نشست‌های متعددی را تا کنون برگزار کردیم که امیدوارم در این جهت هم انشاالله به نتایج مثبتی برسیم

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر