کد خبر: 176579
A

نتایج بررسی داوطلبان مجلس خبرگان فردا اعلام می‌شود

فردا اسامی داوطلبان تأییدصلاحیت‌شده‌ی انتخابات مجلس خبرگان رهبری از سوی وزارت کشور اعلام خواهد شد و کسانی که احیاناً رد صلاحیت‌شده‌اند می‌توانند به‌مدت سه روز اعتراضات خود را ثبت نمایند.۵۱۰ نفر مجموعاً برای این انتخابات ثبت‌نام کرده بودند.

نتایج بررسی داوطلبان مجلس خبرگان فردا اعلام می‌شود

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ فردا اسامی داوطلبان تأییدصلاحیت‌شده‌ی انتخابات مجلس خبرگان رهبری از سوی وزارت کشور اعلام خواهد شد و کسانی که احیاناً رد صلاحیت‌شده‌اند می‌توانند به‌مدت سه روز اعتراضات خود را ثبت نمایند.

فردا چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه موعد اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان فرا می‌رسد.

طبق جدول زمان‌بندی این دوره از انتخابات، «۴ و ۵ بهمن‌ماه ابلاغ مراتب رد صلاحیت به داوطلب توسط وزارت کشور یا فرمانداری‌های حوزه انتخابیه» صورت خواهد گرفت.

به‌گفته‌ی دبیر ستاد انتخابات کشور، فردا اسامی نامزد‌های انتخابات مجلس خبرگان رهبری از شورای نگهبان به این ستاد ارسال خواهد شد و به‌محض دریافت، ابلاغ و اطلاع‌رسانی به نامزد‌ها از طریق فرمانداری‌های مراکز استان صورت می‌گیرد.

سپس داوطلبان ردصلاحیت‌شده سه روز مهلت دارند از ۶ تا ۸ بهمن‌ماه تقاضای رسیدگی مجدد از فقهای شورای نگهبان تعیین شده است.

فقهای این شورا نیز طی ۱۰ روز مجدداً صلاحیت‌های این داوطلبان را بررسی خواهند کرد و نتایج را به‌صورت کتبی به وزارت کشور اعلام می‌کنند. سرانجام، ۱۹ بهمن اسامی کلیه داوطلبان تأییدشده هر استان و اسامی نامزد‌های انتخاباتی منتشر خواهد شد.

طبق تبصره ماده ۳ آیین‌نامه انتخابات مجلس خبرگان، فرصت تغییر حوزه احتمالی نامزد‌های تأییدصلاحیت‌شده در نظر گرفته شده که از ۲۰ تا ۲۲ بهمن این تقاضا پذیرفته می‌شود.

** ۱۵ روز، فرصت تبلیغات برای کاندیدا‌های خبرگان

طبق ماده ۱۷ قانون انتخابات خبرگان، تبلیغات نامزد‌های این انتخابات از ۲۵ بهمن تا ۹ اسفند تعیین شده و تبلیغات در روز‌های ۱۰ و ۱۱ اسفندماه ممنوع است.

دیگر مرحله‌ی این فرآیند، فرصت انصراف احتمالی یک نامزد است؛ این انصراف کتبی به‌استناد تبصره ۵ ماده قانون انتخابات خبرگان، در تاریخ ۸ اسفند یعنی حداقل ۷۲ ساعت قبل از شروع أخذ رأی پذیرفته خواهد شد.

۵۱۰ نفر مجموعاً برای این انتخابات ثبت‌نام کرده بودند و شرط سنیِ حداقل ۴۰ سال و دارا بودن مدرک سطح چهار حوزه علمیه در نظر گرفته شده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر