کد خبر: 178191
A

سخنگوی دولت: سیاست دولت برای رفع ناترازی بنزین، غیرقیمتی است

سخنگوی دولت گفت: ناترازی‌هایی که به واسطه، تغییرات در مجلس در لایحه بودجه اتفاق افتاده، بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده که این عدد بسیار بالا و چشمگیر است و به نوعی شاکله بودجه را تحت تاثیر قرار داده است.

سخنگوی دولت: سیاست دولت برای رفع ناترازی بنزین، غیرقیمتی است

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ علی بهادری جهرمی_صبح امروز سه شنبه ۱۷ بهمن_ در نشست خبری خود با بیان اینکه طبق گزارش دستگاه‌های متولی در وزارت اقتصاد، در حوزه جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، افزایش سرمایه‌گذاری را شاهد بودیم، اظهار کرد: در حوزه تأمین ارز صنعت و معدن، نسبت به چهار سال قبل، ۶۳ درصد رشد را شاهد بودیم.

وی با اشاره به حوزه تجارت افزود: در ۱۷ کشور مقصد صادراتی، مراکز تجاری فعال شده که هم معرف فعالان اقتصادی تجاری در کشورهای مختلف است و هم در انجام تشریفات قانونی برای صادرکنندگان و فعالان اقتصادی تسهیلگری می‌کند، در همین راستا کسب و کار با این بازارهای صادراتی رونق بیشتری خواهد داشت.

سخنگوی دولت از دستورات اکید رئیس‌جمهور به چند وزارتخانه برای اجرای تدابیر رهبر معظم انقلاب خبر داد و بیان کرد: رئیس‌جمهور برای اجرای تدابیر و فرمایشات رهبر انقلاب دستوراتی به وزرای نفت، نیرو، اقتصاد، صمت و جهاد کشاورزی ابلاغ کرده است. روز یکشنبه هیئت وزیران با آئین‌نامه اجرایی یکی از مواد قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار موافقت کرد و آن را به تصویب رساند.

وی در همین راستا افزود: سال گذشته هم آئین‌نامه اجرایی ماده ۳۰ این قانون تصویب شده بود و بر همین اساس هیچ مجوزی بدون اجرای این آئین نامه صادر نمی‌شود. پیش‌تر هم برای ماده ۲۴ این قانون، آئین‌نامه اجرایی پیشنهاد شد که بر اساس آن پیش‌بینی پذیری و شفافیت را برای مجموعه‌های اقتصادی افزایش خواهد داد. همچنین پیرو فرمایشات رهبر انقلاب اقدامات متعددی در دو سال و نیم در دولت رقم خورده است، به‌طور مثال با اصلاح رویه‌های گمرکی و نظامات گمرکی که به‌طور مستمر تغییر می‌کرد، بخشنامه‌های آن به حدود نصف کاهش یافت و زمان بررسی و پاسخ به استعلامات گمرکی از مراجعی مانند غذا و دارو که بیش از ۱۱ روز بود به میانگین حدود ۶ روز کاهش یافته است. در شاخص امنیت سرمایه‌گذاری کشور در سال گذشته رشد داشته است در حوزه جذب سرمایه داخلی و خارجی هم افزایش سرمایه‌گذاری را در مجموعه‌های تولیدی داشته‌ایم.

دبیر هیئت دولت با اشاره به جذب نخبگان در این دولت مطرح کرد: در این دولت تدابیر مختلفی اندیشیده شده است که یکی از آن عضویت در هیئت‌های علمی است بر اساس اراده خود دولت و پیگیری‌های بنیاد ملی نخبگان مصوباتی در این زمینه برای تسهیل فرآیند جذب نخبگان داشته‌ایم، برای بورسیه شدن المپیادی‌ها هم مصوباتی داشته‌ایم. مقدمات جذب نخبگان نهایی شده و در مرحله تأمین بودجه هستیم. معاون علمی و فناوری هم در جلسه دولت توضیحی در این باره داد و رئیس‌جمهور مهلت دو یا سه هفته‌ای برای تسریع جذب آن‌ها صادر کرد.

ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان در این دولت ۳ برابر شده است

سخنگوی دولت بیان کرد: جذب نخبگان در شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از آنها در دستور کار دولت قرار دارد. ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان در این دولت سه برابر شده است حمایت‌های مختلفی از این شرکت‌ها صورت گرفته است. ۴ هزار فرصت بورسیه برای جذب نخبگان در خودروسازی‌ها و فولادی‌ها و نفتی‌ها ایجاد شده است. در حوزه جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی هم مصوباتی داشته‌ایم، امروز روز آخر سومین فراخوان جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی است دفتر هیئت دولت هم در این فراخوان ۱۲ پست برای جذب نخبگان در کمیسیون‌های تخصصی دولت درخواست داده است و همه این فرآیندها برای اشتغال نخبگان در حال انجام است.

حداقل ۴۰۰ همت ناترازی داریم

بهادری جهرمی در باره تغییرات مجلس در لایحه بودجه و ایجاد ناترازی در آن بیان کرد: طبق گزارش سازمان برنامه و بودجه که منتشر شد و مکاتباتی که با مقامات رسمی کشور داشته‌اند ناترازی‌هایی که به واسطه، تغییراتی که در مجلس در لایحه بودجه اتفاق افتاده بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است، که این عدد بسیار بالا و چشمگیر است و به نوعی شاکله بودجه را تحت تأثیر قرار داده است و حدود یک‌پنجم کل بودجه کشور مصارفی اضافه شده که منابعی برایش پیش‌بینی نشده است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب برای جلوگیری از کسری بودجه که آن را ام‌الخبائث نامیدند و با توجه به نظرات متعدد و اجماعی کارشناسان که کسری بودجه را یکی از اصلی‌ترین علل ایجاد تورم در کشور و ناترازی در سایر حوزه دانسته‌اند، به‌طور طبیعی انتظار می‌رود بتوان با همراهی و هم فکری و نگاه کارشناسی کشور این مهم را در مراحل بعدی مورد بازنگری قرار دهیم. مراحل تصویب بودجه هنوز نهایی نشده است و بررسی سایر ابعاد و زوایا و جزئیات بودجه همچنان فرصت باقی است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه تحقق رشد اقتصادی جز در گرو تأمین هزینه‌های سرمایه‌گذاری و عمرانی ممکن نخواهد بود گفت: از همکارانمان در مجلس خواهش می‌کنم که نگاه و خط قرمز همه ما کنترل و مهار تورم باشد و بتوانیم رشد اقتصادی ۸ درصد که در سیاست‌های کلی نظام آمده است را محقق کنیم. تحقق رشد اقتصادی جز با جلوگیری از ریخت‌وپاش‌ها و جلوگیری از هزینه‌های غیر ضرور محقق نخواهد شد. کنترل و مهار تورم جز از طریق کنترل و مهار کسری بودجه محقق نخواهد شد.

وی در تشریح راهکارهای دولت برای رفع ناترازی حوزه انرژی، گفت: استاندارد مصرف انرژی در کشور کمی بالاست، دولت برای حل مشکل ناترازی در تولید و مصرف انرژی، راهکارهای غیر قیمتی را در پیش می‌گیرد. افزایش عرضه و تولید و همچنین مبارزه با قاچاق از جمله راهکارهایی است که دولت برای رفع این ناترازی‌ها پیش‌بینی کرده است.

سخنگوی دولت ابراز امیدواری کرد که با تدابیر دولت در افزایش عرضه و مدیریت همگانی در اصلاح الگوی انرژی، کشور بتواند به تراز بهتری در حوزه مصرف دست پیدا کند.

بهادری جهرمی با تاکید بر اینکه تلاش دولت مردمی در جهت عدالت در استخدام و جذب نیروی کار است، گفت: در راستای ایجاد اشتغال دولت ۶ مسیر را در پیش گرفته است. دولت روش‌های استخدامی بر مبنای آزموی‌های فراگیر و عمومی را در دستور کار خود قرار داده است. سه آزمون فراگیر و هشت آزمون نیز به صورت اختصاصی برگزار شده است که بیش از ۱۲۰ هزار نفر ظرفیت استخدام این آزمون‌های استخدامی بوده است.

وی تاکید کرد که گام دوم دولت برای ایجاد اشتغال، تسهیل شرایط خوداشتغالی است که مهم‌ترین اقدام صورت گرفته در این راستا را می‌توان تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار عنوان کرد.

سخنگوی دولت از ایجاد سامانه جست‌وجوی شغل در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به عنوان سومین اقدام دولت نام برد و افزود: در حوزه اشتغال بخش خصوصی و به منظور دسترسی آسان و برابر آحاد جامعه، سامانه جست‌وجوی شغل در وزارت کار فعال شد، در این سامانه فرصت‌های شغلی کارآفرینان بخش خصوصی در معرض دید عموم کارجویان قرار می‌گیرد؛ به‌ویژه مجموعه‌هایی که دولت حمایت‌های تسهیلات از آنان داشته است از طریق این سامانه هدایت می‌شوند که جذب نیروی کار نیز به صورت عادلانه صورت گیرد.

بهادری جهرمی بورسیه‌های شغلی و دولتی، جذب ویژه نخبگان در دستگاه‌های دولتی و حل مسائل پیش‌روی کسب و کارها را از دیگر اقدامات دولت در زمینه افزایش اشتغال برشمرد و افزود: در این راستا بیش از ۶۵۰۰ کارخانه تعطیل و نیمه‌تعطیل به چرخه تولید بازگشته‌اند که در سفر هفته گذشته رئیس‌جمهور به استان هرمزگان بیش از ۶۰۰ کارخانه دیگر نیز فعال و به جمع صنایع خارج شده از رکود پیوستند.

به گفته سخنگوی دولت مجموع اقدامات دولت در این زمینه موجب کاهش نرخ بیکاری از ۱۰ درصد در ابتدای دولت به نرخ ۷.۶ درصد شده است که این میزان کمترین میزان نرخ بیکاری از سال ۱۳۸۶ تا کنون است.

منبع: ایمنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر