کد خبر: 178583
A

رییس سازمان انرژی اتمی: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ایران مزاحمت ایجاد کرد

رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: تفاوت صنعت هسته‌ای با سایر صنایع این است که هرگونه اقدامی که قرار است در آن صورت گیرد باید با هماهنگی و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد؛ که متأسفانه به‌دلیل استانداردهای دوگانه و نیز رفتار مخربی که نظام استکباری داشته است.

 رییس سازمان انرژی اتمی: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ایران مزاحمت ایجاد کرد

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: دولت سیزدهم اراده منسجم و پیوسته‌ای را دنبال کرده است که از طریق اقدامات مؤثر اجرایی، برنامه‌ها را برای پیشبرد اهدافی که بر پایه وعده‌ها شکل گرفته است، به انجام رساند و این دستاورد‌ها را به مردم منعکس کند.

محمد اسلامی با حضور در نمایشگاه رویداد ملی «روایت پیشرفت» در مشهد اظهار کرد: عید سعید مبعث و فرارسیدن چهل و پنجمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را خدمت همه هموطنان تبریک عرض می‌کنم.

وی افزود: نمایشگاه‌های «روایت پیشرفت» با همت مرکز ارتباطات دولت و روحانیت، شکل گرفته است و اکنون شاهد برگزاری پنجمین نمایشگاه در شهر مشهد مقدس هستیم که دستگاه‌های اجرایی برای ارایه دستاورد‌های ۲ ساله دولت در آن شرکت کرده‌اند و نخبگان، جوانان، نوجوانان و عموم مردم می‌توانند با مراجعه به این نمایشگاه درباره آخرین وضعیت دستاوردها، اطلاعات و آگاهی کسب کنند.

وی عنوان کرد: دولت سیزدهم اراده منسجم و پیوسته‌ای را دنبال کرده است که از طریق اقدامات موثر اجرایی، برنامه‌ها را برای پیشبرد اهدافی که بر پایه وعده‌ها شکل گرفته است، به انجام رساند و این دستاورد‌ها را به مردم منعکس کند.

وی تصریح کرد: در این ایام جایگاه کشور به‌ویژه در حوزه فناوری‌های راهبردی نظیر هسته‌ای و علوم فضایی از تبلور ویژه‌ای برخوردار شده است.

اسلامی درباره پیشرفت‌ها و دستاورد‌های ۲ ساله صنعت هسته‌ای توضیح داد: مردم عزیز کشور مستحضر هستند که فناوری‌های نوین جلوه‌های قدرت‌ساز و اقتدارآفرین هر ملتی محسوب می‌شوند؛ پیشرفت و رسیدن به قله‌های تأثیرگذار، آن‌گونه نیست که ناگهانی اتفاق بیفتد بلکه یک روند تدریجی است که در گروی هدایت و نیز رهبری حکیمانه و ژرف‌نگرانه مقام معظم رهبری رخ می‌دهد و تحت هدایت‌های ایشان برنامه‌های راهبردی برای اینکه تراز کشور را در تراز قدرتی و اقتدارآفرینی ارتقا دهند باید به‌شکل پیوسته دنبال شوند.

وی تأکید کرد: با توجه به اراده موجود و نیز حمایت و پشتیبانی‌های صورت‌گرفته شاهد به ثمر رسیدن تلاش‌ها در قالب قرارگیری حوزه‌های نوین در قله‌های علم هستیم به‌طوری که این حوزه‌ها اکنون مرز دانش را درنوردیده‌اند.

اسلامی ابراز کرد: در سازمان انرژی اتمی ایران و با تدوین سند جامع راهبردی که در ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ و توسط رییس جمهور محترم از آن رونمایی شد؛ ریل‌گذاری برای تحول و دگرگونی اساسی صنعت هسته‌ای مطابق این سند، در دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفت. ما در نخستین سال اجرای این سند به ۱۵۹ دستاورد دانشی، فناورانه و صنعتی دست یافتیم.

وی توضیح داد: تفاوت صنعت هسته‌ای با سایر صنایع این است که هرگونه اقدامی که قرار است در آن صورت گیرد باید با هماهنگی و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد؛ که متأسفانه به‌دلیل استاندارد‌های دوگانه و نیز رفتار مخربی که نظام استکباری داشته است، از ابتدا با صنعت هسته‌ای ایران همکاری نکرده‌اند.

وی ادامه داد: نه‌تن‌ها همکاری نکردند بلکه مزاحمت هم ایجاد کردند و اجازه ندادند که جمهوری اسلامی ایران تجهیزات، لوازم و فناوری مورد نیاز خود را تأمین کند و در اختیار بگیرد. عدم همکاری‌ها و اجازه‌ندادن‌ها به جمهوری اسلامی ایران موجب شد کل فرایند‌ها بر مبنای تحقیقات نتیجه‌گرا و بر مبنای تحقیق و توسعه قدرتمند دنبال شود و ما نیازمندی‌های خود را از طریق تحقیقات درون زا تأمین کنیم، به‌یاری حضرت حق این مسئله رخ داد و در سال ۱۴۰۱ توانستیم به دستاورد‌های فراوانی برسیم.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به دستاورد‌های سازمان انرژی اتمی ایران در سال ۱۴۰۲ گفت: در سال ۱۴۰۲ گام‌های استوارتری بعد از دیدار تاریخی ۲۱ خرداد با رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمایشات و تأکیدات ایشان مبنی بر بردن فناوری هسته‌ای به زندگی مردم، برداشته شد و سبب شد دستاورد‌های سازمان انرژی اتمی ایران توسعه قابل‌ملاحظه‌ای بیابد.

وی اضافه کرد: اکنون شاهد دستاورد‌های فراوان در عرصه فناوری هسته‌ای هستیم به‌طوری که در یک هفته اخیر و همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی خط تولید نیمه‌صنعتی «هگزا فلوراید تلوریم» در سایت UCF اصفهان افتتاح شد که این واحد نیمه‌صنعتی ماده اولیه تولید محصول ید ۱۳۱ برای تشخیص و درمان بیماری سرطان تیروئید را پایه‌گذاری کرده است و بدین صورت کشور در این زمینه خودکفا شده است.

اسلامی تصریح کرد: این کار یک اقدام مهم است که در عرض کمتر از یک سال انجام شد و در اصل حاصل تحقیقات سخت و پیچیده‌ای بود که به‌لطف الهی به نتیجه رسید.

وی در ادامه با اشاره به رونمایی از دستگاه طیف‌سنج جرمی مغناطیسی «ایرانیوم» در مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن در نطنز گفت: در روز‌های گذشته از دستگاه طیف‌سنج جرمی مغناطیسی «ایرانیوم» نیز رونمایی شد که جزو دستاورد‌های راهبردی است که در صنعت هسته‌ای به آن نیاز مبرم وجود دارد.

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: همچنین در آغاز دهه فجر نیز در استان هرمزگان عملیات اجرایی مجموعه نیروگاه‌های اتمی «ایران هرمز» در سیریک با ظرفیت ۵ هزار مگاوات (۴ نیروگاه ۱۲۵۰ مگاواتی) را با فرمان رییس‌جمهور آغاز کردیم.

اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: این موارد گام‌هایی است که متناسب با سند راهبردی و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و با هدایت‌های الهی برداشته شده است و ما مفتخر به انجام این طرح‌ها و پروژه‌ها هستیم.

محمد اسلامی، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی با حضور در نمایشگاه رویداد ملی «روایت پیشرفت» از غرفه‌های سازمان انرژی اتمی و وزارتخانه‌های کشور، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کار، رفاه و تعاون و... بازدید کرد و در جریان توانمندی‌ها و دستاورد‌های این وزارتخانه‌ها قرار گرفت.

منبع: تسنیم
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر