کد خبر: 181396
A

جلسه ۱۰۰میلیونی مجلس و ماجرای قهر نمایندگان انقلابی

جلسه ۱۴اسفند صحن مجلس به‌دلیل غیبت تعداد زیادی ازنمایندگان و به نصاب نرسیدن آنها برای جلسه علنی، تشکیل نشد.حالا اسامی ۶۲غایب آن جلسه منتشر شده است. ۶۲نفری که باید پاسخگو باشند چرا خانه ملت را خالی گذاشتند.

جلسه ۱۰۰میلیونی مجلس و ماجرای قهر نمایندگان انقلابی

به گزارش سایت دیده بان ایران؛  جلسه ۱۴اسفند صحن مجلس به‌دلیل غیبت تعداد زیادی ازنمایندگان و به نصاب نرسیدن آنها برای جلسه علنی، تشکیل نشد.حالا اسامی ۶۲غایب آن جلسه منتشر شده است. ۶۲نفری که باید پاسخگو باشند چرا خانه ملت را خالی گذاشتند.

 انتخابات مجلس دوازدهم جمعه ۱۱اسفند۱۴۰۲ برگزار شد. به‌دلیل برگزاری انتخابات جلسات علنی مجلس در طول سه هفته پیش از آن برای حضور نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه و ایام تبلیغات انتخابات تشکیل نشد.

 قرار بود اولین جلسه بعد از انتخابات روز دوشنبه ۱۴اسفند۱۴۰۲برگزار شود. این یعنی همه نمایندگان ـــ به‌جز آنها که به دلایل موجه برای این روز مرخصی گرفته بودند ـــ موظف بودند در جلسه روز دوشنبه شرکت کنند.

 با این حال به گفته محمد رشیدی، عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، «به‌دلیل به حدنصاب نرسیدن تعداد نمایندگان برای تشکیل جلسه علنی، نشست علنی دوشنبه ۱۴اسفند مجلس برگزار نشد».

 در آغاز جلسه دیروز، صحن مجلس شورای اسلامی، پس از قرائت دستور کار جلسه و آیاتی از قرآن کریم، محسن دهنوی عضو هیأت‌رئیسه مجلس اسامی نمایندگان غایب جلسه دوروز گذشته مجلس را قرائت کرد.

 با قرائت نام نمایندگان غایب مشخص شد ۶۲نفر در روز دوشنبه غیبت غیرموجه داشته‌اند. طبق قانون، جلسات مجلس با حضور۱۹۱نفر از۲۹۰نماینده رسمیت پیدا می‌کند.

  با حساب چهار نماینده‌ای که درطول این مدت به هردلیلی ازمجلس جدا شدند، یعنی تعدادی بیشتر از ۳۴ نفر هم احتمالا با مرخصی و اطلاع قبلی غیبت موجه داشته‌اند.

 بسیاری از این ۶۲غایب غیرموجه، نمایندگانی هستند که در انتخابات۱۴۰۲ رأی نیاورده‌اند اما آیا حضور نداشتن در مجلس دوازدهم به آنها اجازه می‌دهد جلسات مجلس یازدهم را مختل کنند؟

 از طرفی برخی از آنها هم در انتخابات به پیروزی رسیده‌اند اما باز هم آیا حضور در جشن پیروزی به آنها اجازه می‌دهد در جلسه علنی مجلس، غیبت غیرموجه داشته باشند؟

 مگر مجلس شورای اسلامی محل قهر و آشتی است که نمایندگان هر زمان دل‌شان خواست به آن بیایند و هر وقت نخواستند در جلسات آن حاضر نشوند؟

طبق قانون، مجلس جدید در هر دوره از ۷خرداد آغاز می‌شود و نمایندگان موظفند تا آخرین ساعات ششم خرداد به وظایف نمایندگی خود عمل کنند و باید از این ۶۲ نفر پرسید به چه حقی ترک فعل کرده‌اند.

 در این زمینه هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان موظف است با چنین نمایندگانی به‌شدت برخورد کند که تا پایان دوران مجلس یازدهم دیگر شاهد چنین رفتار زشتی ـــ که توهین به ملت به حساب می‌آید ـــ نباشیم.

 از سوی دیگر این غایبان موظفند در اولین نطق علنی خود در مجلس از پیشگاه ملت عذرخواهی و دلیل غیبت خود را بیان کنند.

در سال ۱۴۰۰ اعلام شده بود هزینه هر یک دقیقه جلسه مجلس ۱۰۰میلیون تومان است که قطعا امروز این رقم بیشتر هم شده است.

با این حساب نمایندگان غایب که خود را وکلای ملت می‌نامند با چه حقی خانه ملت را خالی گذاشتند و هزینه‌ای را از بیت‌المال به ملت تحمیل کردند؟

  یکی از پیشنهادات برای برخورد با چنین نمایندگانی می‌تواند کسر کردن این هزینه از حقوق ماهانه آنها باشد تا شاید ضرر مالی به آنها یاد بدهد که نباید به هر دلیل غیرموجهی خانه ملت را از وکلای ملت خالی بگذارند.

به هر حال دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ روز روسیاهی ۶۲ نماینده‌ای است که با غیبت غیرموجه خود یک روز کار مجلس را به عقب انداختند و هزینه آن را به ملت و کشور تحمیل کردند

منبع: جام جم

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر