کد خبر: 182330
A

قدیمی‌ترین نمونه رژ لب در پنج هزار سال پیش در ایران پیدا شد

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که قدیمی‌ترین رژ لب شناخته شده جهان تا ۵ هزار سال پیش در جنوب ایران کنونی استفاده می‌شد. سنگ حاوی ماده آرایشی در گورستان هزاره سوم قبل از میلاد در نزدیکی هلیل رود در استان کرمان در جنوب شرقی ایران کشف شد.

قدیمی‌ترین نمونه رژ لب در پنج هزار سال پیش در ایران پیدا شد

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که قدیمی‌ترین رژ لب شناخته شده جهان تا ۵ هزار سال پیش در جنوب ایران کنونی استفاده می‌شد. سنگ حاوی ماده آرایشی در گورستان هزاره سوم قبل از میلاد در نزدیکی هلیل رود در استان کرمان در جنوب شرقی ایران کشف شد.رنگ قرمز تیره که برای لب استفاده می‌شد در سنگی موجود بوده که در سال ۲۰۰۱ در یک گورستان باستانی یافت شد اما شناسایی آن تا امروز به طول انجامید.

گروه بین‌المللی پژوهشگران می‌گویند برخلاف رژ لب‌های امروزی، احتمالا این ماده با فرچه استفاده می‌شد.

به‌گفته آنها، این کشف، نور تازه‌ای بر «تصور عامه از دلربایی زنانه» در عصر برنز که تحت تغییرات با شتاب است، می‌اندازد.

ماسیمو ویداله استاد باستان‌شناسی دانشگاه پادوآ، ایتالیا یکی از پژوهشگرانی است که این موضوع را بررسی کرده است به بی‌بی‌سی نیوز گفت که تصور می‌کند که این رژ لب را زنان «جوامع ممتاز پنج هزار سال پیش» استفاده می‌کردند.

این یکی از آثار متعددی بود که پس از سیلاب ظاهر شد و قبل از مقامات ایرانی به دست غارتگران افتاد.

 

بررسی‌ها، آن را به تمدن «قدرتمند» مرهشی عصر برنز که در آن زمان در بخشی از بین‌النهرین شکوفا شده بود، مرتبط می‌داند.

 

پروفسور ویداله به بی‌بی‌سی گفت: «ما شگفت‌زده شدیم زیرا این ماده با مواد فشرده‌ خاکستری که قبلا در سایر قرابه‌ها پیدا کرده بودیم بسیار متفاوت بود.»

 

«هنگامی که یک مقار را وارد دهانه کردیم، یک پودر شل و یکدست، به رنگ خاکستری مایل به ارغوانی تیره بیرون ریخت.»

 

وقتی گروه پژوهشگران پودر خشک شده را تجزیه و تحلیل کردند، دریافتند که حاوی هماتیت (نوعی سنگ آهک) است که «که به خمیرمایه رنگ قرمز تیره‌ای می‌دهد.»

 

پروفسور ویداله گفت: این ترکیب با مواد دیگر از جمله روغن‌های گیاهی و موم‌ها، دقیقاً همان چیزی است که از یک رژ لب مدرن انتظار می‌رود.

 

از زمان عصر برنز تا جامعه آن منطقه حد زیادی تغییر کرده است و حکومت دینی ایران نگاه ناخوشایندی به چنین تزئینات آرایشی دارد.

 

اما، همانطور که پژوهشگران می‌گویند، در آن روزگار، ممتازان نوظهور در آن عصر از آرایش به عنوان بخشی از «نمایش تجمل و موقعیت برتر» استفاده می‌کردند.

 

پژوهشگران همچنین نیاز به زیبا دیده شدن را بخشی از «فشار اجتماعی که زنان در زمانه تغییرات سریع اجتماعی در معرض آن قرار داشتند» دانستند.

 

پروفسور ویداله نسبت به هرگونه ادعای قطعی در مورد کشف قدیمی‌ترین رژ لب دنیا محتاط است زیرا همیشه این احتمال وجود داشت که نمونه پیشینی یافت شود.

 

با این حال، او گفت: اجازه دهید بگویم که رژ لب کشفی ما کاملاً نمونه اولیه است و من دوست دارم زنان ایران پیشین را ستارگان جوامع ممتاز پنج هزار سال پیش تصور کنم، اما تحقیقات آینده بیشتر نشان خواهد داد.»

 

منبع: بی بی سی

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر