کد خبر: 177368
A

قلعه‌نویی: مسائلی هست که آدم حلال می‌کند ولی فراموش نمی‌کند

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در نشست خبری قبل از بازی با سوریه گفت: با شناختی که از مربی بزرگشان و تیم سوریه داریم، یقینا ساختار دفاعی قوی‌ای دارند و کار سختی برابر این تیم خواهیم داشت.

قلعه‌نویی: مسائلی هست که آدم حلال می‌کند ولی فراموش نمی‌کند

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ تیم ملی فوتبال ایران چهارشنبه ساعت ۱۹:۳۰ در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ به مصاف سوریه می‌رود. امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در نشست خبری قبل از دیدار مقابل سوریه در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ اظهار کرد: در رابطه با بازی به نظر من یکی از سخت‌ترین بازی‌ها خواهد بود. با شناختی که از مربی بزرگشان و تیم سوریه داریم، یقینا ساختار دفاعی قوی‌ای دارند. در سه بازی گذشته هم یک گل خوردند و ما با تیم سخت‌کوشی بازی داریم. به همین دلیل ما باید بیشتر از آنها دوندگی داشته باشیم، با کمترین اشتباه.

او افزود: امیدوارم مثل بازی با امارات بازیکنان بتوانند توانایی‌هایشان را در زمین پیاده کنند. تیم ایران بازیکنان بزرگی دارد و باید کیفیت و تمرکز خوبی داشته باشیم. نتایج و رفتارهای قبل به ما درس داده و ما باید تمرکز کافی داشته باشیم. امیدوارم بتوانیم بازی خوبی با سوریه داشته باشیم.

او درباره عملکرد منسجم دفاعی سوریه و چند ملیتی بودن این تیم که چند بازیکن از آمریکای جنوبی در سوریه حضور دارند، گفت: بخشی از سوالتان را درباره چند ملیتی بودن سوریه جواب نمی‌دهم چون این سیاست آن‌هاست. اعتقاد من این است که فوتبال به دو بخش ساختار دفاعی و حمله تقسیم شده است. تیم سوریه با آقای کوپر در بخش دفاعی قوی است. تیم‌هایی که در گذشته داشتند مانند والنسیا و تیم‌های ملی در ساختار دفاعی خوب عمل می‌کردند. ما هم پیشرفت‌های خیلی خوبی داشتیم و در روزی که مسئولیت با من است تغییر نگرش دادیم و از فوتبال دفاعی به فوتبال هجومی رسیدیم.

قلعه‌نویی افزود: شما می‌توانید بحث مالکیت و امید گل را ملاحظه کنید که نشان می‌دهد در یک زمان کم به این مهم رسیدیم. در باشگاه شما می‌توانید ۱۵۰ جلسه تمرین داشته باشید اما در تیم‌ملی در سال شاید ۲۰ جلسه تمرین داشته باشید. پس ما در یک زمان کم پیشرفت خوبی داشتیم و نگرش چندین ساله را به خوبی تغییر داده‌ایم. اشتباهات فردی داشتیم که مربوط به گل‌هایی بود که در این دو بازی خوردیم که به ساختار دفاعی ما ارتباطی نداشت. نمی‌توان اشتباهات فردی را ۱۰۰ درصد از بین برد. ما در بازی بعدی به دنبال این هستیم که بازی هجومی انجام دهیم. این وظیفه بازیکنان است که بتوانند افکار ما را در زمین انجام دهند. من همیشه به بازیکنانم گفته‌ام که فرامین تاکتیکی است اما توانایی‌های فنی‌تان را بیشتر کنید. این خاصیت فوتبال ایرانی است. با این که تکنیک‌ها کم شده اما باز هم ما می‌توانیم در دنیا در این بحث و بحث فیزیکی حرف برای گفتن داشته باشیم. امیدوارم بازیکنان فردا با تمرکز بتوانند از توانایی‌های فنی‌شان استفاده کنند و از تکنیکشان استفاده کنند.

سرمربی تیم‌ملی درباره تفاوت‌های جام ملت‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۲۳ و جلوگیری از رخ دادن شگفتی توضیح داد: من خدمتتان عرض کنم که نمی‌خواهم به گذشته ورود کنم ولی شما می‌توانید از یک خبرنگار خارجی از طرف من سوال کنید که یک مربی را در بدترین شرایط تاریخ فوتبال یک کشور می‌آورند که فدراسیون رئیس ندارد و دو گروه سیاسی درگیر هستند ولی آن مربی با سه برد صعود می‌کند، چه برخوردی باید کرد؟ من از رفتاری که شد ناراحت هستم. فکر نمی‌کنم در هیچ کجای دنیا چنین اتفاقی رخ دهد. باید به اتفاقات جام جهانی ۲۰۰۶ هم توجه کرد. یک گروه خاص بودند که آن زمان با من مشکل داشتند. به همین خاطر آن برنامه تلویزیونی را درست کردند. من یادم است که ۳۰۰ مقاله علیه من نوشتند. من گفتم که در ۳۰ سال گذشته هیچ مقامی به دست نیاورده‌ایم. الان قطر به عنوان مدافع عنوان قهرمانی حضور دارد. در ۲۰۰۷ شرایط عجیبی وجود داشت که من مسئولیت قبول کردم. ما در بازی کره هم بهترین کیفیت را داشتیم. حتی الان هم ترکش‌هایش وجود دارد.

او ادامه داد: من تا لحظه‌ای که هستم وظیفه‌ام را انجام می‌دهد. عاشق ایران و جوانانش هستم. کسی که از بالاترین مسئولیت فوتبال ایران که تیم‌ملی است به مس کرمان می‌رود، نشان می‌دهد که عاشق فوتبال است. انسان‌هایی به من فوتبال را یاد داده‌اند که می گفتند فوتبال عاشقی است. اگر بخواهید بگویید قهرمان جام جهانی ۷۰ چه تیمی شد، کسی یادش نیست ولی مسائل اخلاقی باقی می‌ماند. ما می‌خواستیم عاشقی ادامه دهیم ولی نگذاشتند. من دلایل اختلاف بعضی‌ها با من را فهمیدند. من الان به عنوان کسی که پنج دهه در فوتبال هستم، از شما خواهش دارم که با آدم‌ها، مربیان و بازیکنان طوری رفتار کنید که قداستشان را نشکنید. من خودم خیلی از بازیکنان را به درست یا غلط کنار گذاشتم ولی قداستشان را نشکاندم. در تیم‌ملی هم همینطور بوده است. من سعی کردم که در رفتارم صداقت داشته باشم. بازیکنان الان من باهوش و زرنگ هستند. شاید به خاطر مسائل ارتباطات جمعی باشد. آنها فرق صداقت و غیر صداقت را تشخیص می‌دهند. من فیلمی دیدم که بغض کردم. وقتی رامین تصمیم به حضور در زمین داشت، دیدید که کریم (انصاری‌فرد) با تجربه بالا چطور به او کمک کرد. فوتبال جریان دارد. ما در این رابطه بازیکنان را توجیه کرده‌ایم. عراق با یک اشتباه کوچک حذف شد. ما بازیکنانمان را آماده مراحل حذفی کرده‌ایم.

قلعه‌نویی درباره مصدومان خط دفاعی تیم‌ملی در بازی با سوریه اظهار کرد: من خدمتتان عرض کنم که خوشبختانه ۲۶ بازیکن ما نزدیک به هم هستند. البته مصدومیت حسینی و محرمی و همچنین پورعلی‌گنجی به ما ضربه زد چرا که بازیکنان بزرگی هستند. ما بازیکنان چند پسته‌ای داریم ولی مصدومیت آنها بدشانسی بزرگی برای ما بود. با این حال حتی در حال حاضر آریا یوسفی هم می‌تواند در ۱۱ بازیکن اصلی ما باشد. طبیعتا باید به تدریج در تیم تغییراتی ایجاد کنیم ولی این تیم، به نظرم تا انتهای جام جهانی هم می‌توانند بازی کنند. شما کریم انصاری‌فرد یا امید ابراهیمی را می‌بینید که عملکرد خوبی داشتند. پس ما دغدغه‌ای از این بابت نداریم.

او بیان کرد: صحبت‌هایی که من راجع به آدم‌هایی کردم به این معنا نیست که از آنها دلخور هستم اما مسائلی هست که آدم حلال می‌کند ولی فراموش نمی‌کند.

منبع: ایسنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر