کد خبر: 172226
A

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور خبر داد: کمتر از یک میلیون تولد در سال داریم

بنا بر اعلام معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور، علیرغم وجود ۲۰ میلیون زن در سن باروری، هم اکنون تعداد موالید سالانه کشور زیر یک میلیون نفر است و اصلاح این روند بیش از هر مساله‌ای نیازمند کار فرهنگی است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور خبر داد: کمتر از یک میلیون تولد در سال داریم

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ انسیه خزعلی در نشست با بانوان خیر ایثارگر، با بیان اینکه اصلاح روند فرزندآوری در کشور بیش از هر مساله‌ای نیازمند کار فرهنگی است، اظهار کرد: در دهه شصت ۱۰ میلیون خانم در سن باروری و ۲ میلیون در سال تولد داشتیم اما الان بالای ۲۰ میلیون خانم در سن باروری با زیر یک میلیون تولد در سال داریم.

وی با بیان اینکه روز به روز تعداد موالید ما کاهش پیدا می‌کند، تاکید کرد: با وجود اینکه بعضی از علل کاهش اقتصادی است ولی باید توجه کرد که نوع نگاه و توقع از زندگی عوض شده است و این ماییم که باید بخواهیم این نگاه تغییر کند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری درباره مطالبات اقتصادی زنان ایثارگر حاضر در نشست، توضیح داد: نگرانی‌های به حقی برخی خانواده شهدا از وضعیت اقتصادی دارند اما باید گفت شرایط به سرعت رو به بهبود است در دهه ۹۰ رشد اقتصادی ما هر سال منفی بود. اما در حال حاضر وضعیت اقتصادی تکان خورده و به بالای ۴ درصد رسیده است. وزرا با جان و دل و حتی چند شیفت کار می‌کنند.

خزعلی با بیان اینکه ۸۰ درصد مجوز مشاغل خانگی برای خانم ها هست، درباره اقدامات این معاونت در خصوص تسریع در فروش محصولات تولید شده توسط زنان سرپرست خانوار، خطاب به زنان خیر ایثارگر حاضر در نشست تصریح کرد: سال گذشته زمینه کار را برای برخی از این زنان به ویژه بانوان زندانی و بانوانی که از زندان آزاد می‌شوند فراهم کردیم اما برای خانواده شهدا غیر از کار مساله باید به بحث نیاز عاطفی و مشاوره‌ای خانواده شهدا هم پرداخت این پشتیبانی‌ها می‌تواند به دست شما بانوان خیرین ایثارگر انجام .

وی افزود: در خصوص فروش محصولات زنان سرپرست خانوار نیز معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری قراردادی را با "کسبینو" دارد و می‌توانیم از این سامانه محصولات خیریه‌های شما را که توسط زنان سرپرست خانوار تولید شده است برای فروش پشتیبانی کنیم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با بیان اینکه من هم خودم را عضو کوچکی از شما می‌دانم. در خصوص اینکه حقوق خانواده شهدا کم است، باید گفت تلاش‌های برای بهبود و اجرای قوانین شده است. برخی موارد مصوب تا پیش از این اجرا نمی‌شده است و برای اجرای آنها تلاش شده است. از جمله این اقدامات تبدیل وضعیت فرزندان شهدا است که قدم هایی در این راه برداشته شده است.

خزعلی ادامه داد: برنامه مسکن خانواده شهدا نیز از مواردی است که باید به آن توجه شود. معتقدیم باید وضعیت بودجه دولت به گونه‌ای باشد که همه این مطالبات را دولت پوشش دهد اما الان این امکان وجود ندارد. بحث ایجاد کار و کارآفرینی برای فرزندان شهدا از جمله اقداماتی است که شما خیرین باید در برنامه خود قرار دهید.

وی افزود: ما همچنین پیشنهاد "زنان برای زنان" را داشتیم تا زنان خودشان برای رسیدگی به مشکلات زنان گروه‌هایی را تشکیل دهند و به خانواده زندانیان و برخی خانواده آسیب دیده و گرفتار آسیب اجتماعی سر زده و رسیدگی کنند. ما آمادگی هماهنگی بین این گروه‌ها را داریم.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر