کد خبر: 175133
A

کشف مومیایی‌های رنگین در مصر

باستان‌شناسان با کاوش در مصر به گورستانی مملو از مقبره‌هایی متعلق به دوره‌های مختلف این تمدن تاریخی همراه با مومیایی‌های رنگین دست یافتند.

کشف مومیایی‌های رنگین در مصر

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ باستان‌شناسان با کاوش در «البَهنسا» واقع در «منیا» به اکتشافی چشمگیر دست‌ یافتند که از بخش مهمی از تاریخ مصر باستان پرده برداشته است. این کشف جدید، گورهایی را که در دل صخره تراشیده شده‌اند و به دوران بطلمیوسی و رومی تعلق دارند، شامل می‌شود. 

«انشنت اوریجینز»‌ در گزارشی درباره این اکتشاف نوشت در این محوطه برخی موارد برای نخستین‌بار در «البهنسا» کشف شده است که از جملۀ آن‌ها به مومیایی‌هایی که به خوبی حفظ شده‌اند، تابوت‌هایی با طراحی پیچیده، نقاب‌های طلایی نفیس و مجسمه‌های سفالی می‌توان اشاره کرد. باستان‌شناسان امیدوارند به کمک این اکتشافات، اطلاعات بیشتری درباره آداب و رسوم و دستاوردهای هنری تمدن‌های باستانی به‌دست آورند.

این کاوش باستان‌شناسی مهم به همت گروهی از باستان‌شناسان اسپانیایی به سرپرستی دکتر «استر پونس میلادو» (Esther Ponce Milado) از دانشگاه بارسلونا و «مؤسسه خاور نزدیک» انجام شده است.

قدمت این مجموعه مقبره‌ها به دوران بطلمیوسی و رومی بازمی‌گردد و در آن چندین مومیایی دوران رومی کشف و روش‌های متفاوت تدفین آشکار شد.

سلسله بطلمیوسی در ۳۰۵ قبل از میلاد، یعنی زمانی آغاز شد که بطلمیوس ـ ژنرال مقدونی ـ خود را پادشاه «بطلمیوس یکم سوتر» نامید. این سلسله نزدیک به ۳۰۰ سال دوام آورد تا اینکه سرانجام در ۳۰ سال قبل از میلاد به دست روم افتاد.

در این محوطه، گورهایی متعلق به این دوره تاریخی متفاوت وجود دارد و تغییر در نحوه خاکسپاری و اعتقادات مشهود است.

دکتر «مصطفی وزیری» ـ دبیرکل شورای عالی باستان‌شناسی مصر ـ در این‌باره گفت مقبره‌های دوران رومی که در ضلع شرقی گورستان «البهنسا» قرار دارند، نوع جدیدی از سبک تدفین را به نمایش می‌گذارند. در این سبک یک گودال در سنگ طبیعی حفاری می‌شود؛ روشی که قبلاً در منطقه «البهنسا» دیده نشده بود.

از دیگر آثار تاریخی قابل‌توجهی که در این محوطه کشف شده است به بخش‌هایی از پاپیروس و چندین مومیایی می‌توان اشاره کرد که در پارچه‌های رنگین پیچیده شده بودند و روی برخی از آن‌ها نقاب‌های رنگارنگ نیز وجود داشت. دو مورد از این مومیایی‌ها زبان‌هایی از جنس طلا در دهان خود داشتند.

ورودی این مقبره‌ها با آجر بسته شده است. این ورودی به اتاق بزرگی باز می‌شود که در آن تابوت‌های خالی و یا همراه با مومیایی وجود دارد. این اتاق دارای یک چاه سنگی است که به دری بسته‌شده با آجرهای گلی منتهی می‌شود. .

در مجموع ۲۳ مومیایی در تابوت‌ها کشف شده است. از میان آن‌ها، چهار تابوت از جنس سنگ و به شکل پیکر انسان ساخته شده‌اند. در دو مورد از این تابوت‌ها مومیایی به همراه بطری‌های کوچک عطر زنانه وجود داشت.

در این مکان همچنین چندین بلوک سنگی متعلق به یک ساختمان ویران‌شده کشف شد.

انتظار می‌رود کاوش در این محوطه همچنان ادامه داشته باشد.

62876360

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر