کد خبر: 177119
A

مدیر عامل آتش نشانی: ۵۰ درصد ساختمان‌های دولتی و وزارتخانه‌های ما ناایمن هستند

مدیرعامل آتش‌نشانی تهران: در حادثه آتش‌سوزی بیمارستان گاندی، آسانسورها قطع شده بود و انتقال بیماران کار سختی بود. ۹ جنین نجات پیدا کردند و منتقل شدند به این ترتیب در بیمارستان از جنین تا بیماران ۷۰ ساله و ۱۱ بیمار آی سی یو نجات پیدا کردند.

مدیر عامل آتش نشانی: ۵۰ درصد ساختمان‌های دولتی و وزارتخانه‌های ما ناایمن هستند

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ قدرت‌الله محمدی در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران به ارائه گزارشی از عملیات اطفاء حریق در بیمارستان گاندی پرداخت و گفت:‌ در ساعت ۱۸:۲۰ عصر پنجشنبه مرکز فرماندهی سازمان آتش‌نشانی از حریق در بیمارستان گاندی مطلع شد و با توجه به اینکه خط قرمزی برای مراکزی که در هنگام وقوع حادثه افراد ساکن در آن نمی‌توانند خود را نجات دهند، داریم به سرعت ۱۰ ایستگاه آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شد.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ وی ادامه داد: اولویت نجات بیماران بود و پس از آن موضوع حریق دنبال شد. آسانسورها قطع شده بود لذا انتقال بیماران کار سختی بود حتی یک تماس از کردستان داشتیم که فرزند من در نقطه‌ای از بیمارستان است و باید نجات داده شود که ما اعلام کردیم که همه منتقل شده‌اند اما تاکید کردند که جنین‌شان در بیمارستان نگهداری می‌شود که در همین راستا ۹ جنین نجات پیدا کردند و منتقل شدند به این ترتیب در بیمارستان از جنین تا بیمارستان ۷۰ ساله و ۱۱ بیمار آی سی یو نجات پیدا کردند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران ادامه داد: تنها یک بیمار بود که اگر دستگاه از وی قطع می‌شد از بین می‌رفت که در یک اتاق ویژه با مراقبت‌های ویژه نگهداری کردیم و آن بیمار هم نجات پیدا کرد.

محمدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این‌که حریق بیمارستان گاندی از اتاق ۱۰۶ واقع در طبقه ۱۶ آغاز شد و به نمای کامپوزیت بیمارستان منتقل شد، افزود: در میان لایه‌های کامپوزیت ماده مشتعل همچون بنزین وجود دارد که نمی‌دانم کدام آزمایشگاه این نما را تایید کرده است. حریق ما در طبقه شانزدهم بود اما اگر نمای این ساختمان غیر از کامپوزیت بود هیچ کدام از طبقات دچار حریق نمی‌شد و در همان طبقه حریق اطفا می‌شد.

وی اضافه کرد: ما سایت بیمارستان را نجات دادیم ۵۰ درصد این بیمارستان هتلینگ و ۵۰ درصد بیمارستان بود که اگر حریق به ۵۰ درصد بیمارستان منتقل می‌شد این بیمارستان از رده خارج می‌شد و با کمبود فعلی بیمارستان در تهران این بیمارستان به صورت کامل از رده خارج می‌شد. در عملیات اطفاء ۱۶ طبقه را چگونه نمی‌توانستیم لوله‌کشی کنیم و باید سامانه‌ها اطفاء حریق آنجا باید مورد استفاده قرار می‌گرفت اما فیزیک آن وجود داشت ولی آب نداشت. اگر یک هزارم خسارتی که به این بیمارستان وارد شده برای ایمنی هزینه می‌کردند این اتفاق در این ابعاد رخ نمی‌داد. ما ممنوعیت اعلام نمی‌کنیم اما شرکت سازنده باید ایمنی ساختمانی را که می‌سازد تامین کند.

۵۰ درصد ساختمان‌های دولتی و وزارتخانه‌ها نا ایمن هستند

محمدی تاکید کرد: متاسفانه ۵۰ درصد ساختمان‌های دولتی و وزارتخانه‌های ما ناایمن هستند ولی برای بازدیدها ما را راه نمی‌دهند شرکت‌های بیمه می‌توانند در این مسیر کمک کنند. چرا ساختمانی که تاییدیه آتش‌نشانی ندارد بیمه می‌شود؟ باید ساختمان‌ها برای بیمه ملزم به اخذ تاییدیه‌ آتش‌نشانی شود.

وی ادامه داد: خاموش‌کننده خودروها در شرکت‌های خودروسازی چه سرنوشتی پیدا کرد؟ اگر خودرویی دچار حریق شود در شهر عابران کمک می‌کنند اما در جاده این خاموش‌کننده‌ها هستند که می‌توانند کمک کنند. قطعا اولویت اول و آخر ما پیشگیری است اما یک سازمان به تنهایی نمی‌تواند در این حوزه همه اقدامات را انجام دهد. در حال حاضر یک بهم ریختگی ایمنی در تهران داریم.

۲۰ هزار ساختمان نا ایمن سازه‌ای در تهران

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با اشاره به این‌که ساختمان‌های ناایمن به ۷۵ ساختمان کاهش پیدا کرده است، اضافه کرد: در این حوزه کوتاه نمی‌آییم و در سال ۱۴۰۳ تعداد این ساختمان‌ها را به صفر می‌رسانیم و نمی‌گذاریم ساختمان ناایمن دیگری تولید شود این درحالی است که ۲۰ هزار ساختمان ناایمن سازه‌ای در تهران داریم. روزانه ۴۰۰ حادثه ناشی از سهل‌انگاری‌ها در تهران رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: وزیر بهداشت سال گذشته دستور داد که تمام مراکز درمانی تاییدیه آتش‌نشانی دریافت کنند که در همین مسیر از ۲۵۰۰ مراجعه ۱۸۰۰ مرکز بهداشتی تاییدیه آتش‌نشانی دریافت کرده‌اند. شهرک شهید بروجردی را خودمان رفتیم و ایمن‌سازی کردیم. شهرک شهید بهشتی را با ۸۰۰۰ واحد مسکونی وادار کرده‌ایم پس از ۳۰ سال ایمن‌سازی کنند. شهرک‌های دیگری همچون چیتگر، شهید محلاتی و ... نیز جلسه گذاشته‌ایم تا ایمن‌سازی را انجام دهند.

محمدی با اشاره به این‌که در برخی رسانه‌ها اخباری منتشر شده که اگر نردبام بلندتری بود این عملیات زودتر تمام می‌شد، اظهارکرد: بزرگترین نردبانی که در دنیا وجود دارد ۶۴ متر است که چهار دستگاه از این نردبام در تهران وجود دارد در این حادثه دسترسی‌های مناسبی به ساختمان وجود نداشت اما از آخرین ورژن موجود از تجهیزات که در دنیا وجود دارد بهره‌ گرفته‌ایم. البته باید کمک شود که بروز شویم حتی یک سال نمی‌شود بروزرسانی تجهیزات را عقب بیندازیم. برهمین اساس باید شورای شهر در بودجه آتش‌نشانی کمک کند تا بتوانیم تجهیزات بروز خریداری کنیم. از سوی دیگر همه استان تهران، پرسنل آتش‌نشانی سختی کار می‌گیرند به جز شهر تهران لذا باید کمک کنید تا آتش‌نشانی تهران نیز بخشی از مشکلات معیشتی‌شان حل و فصل شود.

پس از ارائه گزارش محمدی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران چمران ریاست شورای شهر تهران نیز اظهار کرد: در سال ۱۳۹۵ مصوبه‌ای داشتیم که استفاده از نمای کامپوزیت ممنوع شد ولی فشار زیادی از طریق نامه و مصاحبه وارد کردند تا در نهایت این ممنوعیت محدود به ساختمان‌های مسکونی شد. قطعا باید طرحی بیاوریم که ممنوعیت استفاده از نمای کامپوزیت در ساختمان‌های عمومی همچون هتل‌ها و بیمارستان‌ها ممنوع شوند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر