کد خبر: 181973
A

مدارس تا ۲۸ اسفند فعال هستند

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: مدارس کشور تا ۲۸ اسفند به فعالیت خود ادامه می‌دهند و معلمان باید در مدارس حضور داشته باشند.

مدارس تا ۲۸ اسفند فعال هستند

 به گزارش سایت دیده بان ایران؛ حمید طریفی، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در نشست امروز با بیان اینکه مدارس کشور تا ۲۸ اسفند به فعالیت خود ادامه می دهند و معلمان باید در مدارس حضور داشته باشند گفت امسال مانند سال‌های گذشته پیک نوروزی نداریم و هیچ‌ تکلیفی بگونه یکسان از ستاد به مدارس ابلاغ نمی‌شود و مدارس می توانند بجای تکالیف نوشتاری تکالیف مهارتی را جایگزین کنند.

وی با بیان اینکه ما معاونت ابتدایی را نظام آموزش ابتدایی می‌بینیم که ماموریت آن ارتقای نظام علم و فناوری در کشور است، گفت: جایگاه، اهمیت، ضرورت و توجه به این نظام را باید احیا کنیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه یک برنامه تحولی اساسی را با همکاری سایر معاونت‌ها دنبال خواهیم کرد، افزود: نگاه ما یک نگاه سیستمی است تا عناصر و ذی‌نفعان را در محیط پیرامون نظام آموزشی کشور درگیر کنیم.

طریفی در موضوع بازماندگان از تحصیل و انسداد مبادی بی‌سوادی را از جمله موضوعاتی دانست که دستگاه‌های دیگر برای رفع آن باید همکاری کنند.

معاون آموزش ابتدایی افزود: سه حوزه را به عنوان موضوع فعالیت تعیین شده که شامل موضوعات کارکردی و مهارتی است و مدارس و معلمان ما می‌توانند بجای تکالیف نوشتاری از این فعالیت ها استفاده کنند.

طریفی گفت: فرصت‌های متنوع یادگیری یکی از موضوعاتی است که ذیل آن همراستا با ساحت‌های شش‌گانه سند تحول بنیادین، دانش‌آموزان می‌توانند در قالب متن یا ویدئو تولید محتوای خود را برای مدارس ارسال کنند. ممکن است دانش‌آموزان در مراسم‌های ماه رمضان شرکت کنند، یا یک فعالیت ورزشی و ... انجام می‌دهند  که خود به عنوان فعالیت مهارتی به شمار می رود.

وی نوروز و داستان را موضوع دوم عنوان کرد که طی آن دانش‌آموزان می‌توانند داستان‌خوانی و داستان‌گویی کنند.

معاون آموزش ابتدایی موضوع سوم را که به عنوان فعالیت نوروزی به شمار می رود را دوستی با محیط زیست نام دارد نام برد که در همین راستا دانش آموزان فعالیت‌های زیست‌محیطی را می‌توانند به مدارس ارسال کنند.

اعلام نتایج اولیه آزمون استخدامی آموزگاری؛ ۱۴ تا ۲۰ فروردین

طریفی درباره آزمون استخدامی آموزگاری گفت: حدود ۶۳۶ هزار داوطلب در این آزمون شرکت کردند که ۲۸ هزار نفر را به عنوان آموزگار ابتدایی جذب می کنیم و ۱۱۶۸ نفر آموزگار استثنایی هستند. نتایج اولیه آزمون بین ۱۴ تا ۲۰ فروردین اعلام می‌شود و تا ۲۸ اردیبهشت مرحله ارزیابی تکمیلی هم تمام می شود.

معاون آموزش ابتدایی به فعالیت‌های فعالیت‌های اخیر این معاونت اشاره کرد و گفت: در طرح شهید همت تا کنون ۱۸۰ هزار معلم آموزش دیده اند که این طرح برای توانمندسازی معلمان در حال انجام است

طریفی با بیان اینکه از سال گذشته به صورت آزمایشی ۸ هزار مدرسه با اجرای برنامه زبان‌آموزی دانش‌آموزان تحت پوشش قرار داده شدند، افزود: بسته‌های زبان‌آموزی طراحی شده تا سواد خواندن و تقویت مهارت‌های زبانی دانش‌آموزان و تقویت زبان و ادبیات فارسی به عنوان زبان معیار آموزش در بین دانش آموزان ارتقا یابد.

طریفی به جذب بازماندگان از تحصیل و انسداد مبادی بی‌سوادی اشاره کرد و گفت: این موضوع در برنامه دوم توسعه تبصره ۶۲، مطرح شد و در برنامه‌های توسعه به آن پرداخته شده است و حالاهم در برنامه هفتم توسعه به این موضوع پرداخته شده است.

وی با اشاره به تکالیف وزارت آموزش و پرورش در این موضوع اشاره کرد و گفت: آیین‌نامه‌ای با عنوان انسداد مبادی بی‌سوادی و جذب بازماندگان از تحصیل تنظیم شده تا در راستای ماموریت و تکلیفی که داریم پیش‌دستی کرده باشیم.

معاون آموزش ابتدایی با بیان اینکه توسعه مدارس استثنایی، مدارس عشایری، هزینه‌های ایاب و ذهاب دانش‌آموزان، مدارس روستامرکزی در قالب این آیین‌نامه است و تدوین می شود، ادامه داد: پیش‌نویس این آیین‌نامه آماده شده و به زودی نهایی خواهد شد.

وی ادامه داد: پوشش تحصیلی واقعی دوره ابتدایی در کشور ۹۸ درصد است و علت ۱۰۰ درصدی نبودن آن این است که دانش‌آموزان یا در وقت مناسب در مدرسه ثبت‌نام نمی‌کنند یا بازمانده از تحصیل شناخته می‌شوند یا دانش‌آموزان به خارج از کشور می روند و حتی برخی به خاطر معلولیت شدید به سازمان آموزش و پرورش استثنایی هم نمی توانند مراجعه کنند و برخی از خانواده‌ها دانش‌آموزان خود را به خاطر بیماری یکسال با به مدرسه بفرستند.

وی با بیان اینکه ۱۹۶ هزار کودک در سن ۶ تا ۱۱ سالگی به دلایل متعدد در مدرسه ثبت‌نام نکرده‌اند، گفت: ما شرایط تحصیل افراد را در قالب طرح شهید محمودوند با مراجعه به در خانه بررسی کردیم.

وی به مهاجرت حدود ۹ و ۴۰۰ نفر به خارج از کشور اشاره کرد که این تعداد جز  بازماندگان از تحصیل نیستند یا کودکی فوت شده اما در سامانه ثبت احوال به‌روزرسانی نشده و بازمانده از تحصیل اعلام می شود. برخی مشکل تاریخ  تولد دارند که ثبت احوال باید پیگیری انجام بدهد.

طریفی با بیان اینکه ۷۰ هزار نفر از ۱۹۶ هزار دانش آموز تعیین تکلیف شده که علت بازماندگی از تحصیلشان چه بوده است، گفت: حدود ۴۳۲ نفر اشتغال به کار دارند یعنی کودک کار شده‌اند.

 

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش برنامه‌های تحولی خود را ذیل سه محور عنوان کرد که یکی از این محورها کارآمدسازی و ارتقای کیفیت نظامات مدرسه است که بازنگری ساعات درسی و تهیه برنامه درسی مناسب با هویت و اهداف دوره ابتدایی در این محور اهمیت دارد.

وی عنوان کرد: از ۹۲۵ ساعت یکسال آموزشی ۱۰۰ ساعت می‌تواند در اختیار مدارس باشد و ما برنامه‌ریزی خواهیم کرد تا از این ساعت به خوبی استفاده شود.

طریفی موضوع دوم را استقرار نظام پرورش استعدادهای دانش‌آموزان دانست و افزود: در دوره اول ابتدایی، هدف تقویت شایستگی پایه‌ای است و دانش‌آموزان باید واجد آن‌ها باشند واصلاح نظام ارزشیابی دوره ابتدایی نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

معاون آموزش ابتدایی با بیان اینکه به دنبال سنجش آزمون‌های ملی در پایه هر دوره تحصیلی هستیم ادامه داد استقرار نظام دوری در دوره اول ابتدایی و سازماندهی نظامات مدرسه با محوریت آموزش ابتدایی هم جزو اولویت‌های ما است.

وی محور دوم را عدالت آموزشی و نصیب آموزشی برابر دانست و ادامه داد: یک اقدام خوب وزارت آموزش و پرورش این بود که بودجه‌ای در جهت تجهیز مدارس عشایری اختصاص یافت که امسال از یک میلیارد به ۴۰ میلیارد با رشد ۴۰ درصدی تامین اعتبار شده است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش به توجه ویژه دولت به مدارس عشایری اشاره کرد و گفت: غیر از این سرانه‌ای که در اختیار مدارس عشایری قرار گرفته سه برابر سرانه مدارس عادی بوده است.

طریفی در پایان محور سوم را کارآمدسازی نظام حکمرانی و اداره نظام امور آموزش ابتدایی کشور اعلام کرد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر