کد خبر: 183855
A

کاهش بیش از ۵۰ درصدی بارش‌ها در ۳ استان

استان فارس با کاهش ۵۳.۸ درصدی بارش‌ها در رتبه نخست استان‌های کشور از نظر کاهش بارش‌ها در سال آبی جاری قرار دارد و پس از آن، استان‌های بوشهر و هرمزگان، هر دو با ۵۱درصد کاهش بارش‌ها مواجه بوده‌اند.

کاهش بیش از ۵۰ درصدی بارش‌ها در ۳ استان

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ استان فارس با کاهش ۵۳.۸ درصدی بارش‌ها در رتبه نخست استان‌های کشور از نظر کاهش بارش‌ها در سال آبی جاری قرار دارد و پس از آن، استان‌های بوشهر و هرمزگان، هر دو با ۵۱درصد کاهش بارش‌ها مواجه بوده‌اند.

میزان بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (شروع مهر ۱۴۰۲) تا پنجم فروردین ماه ۱۴۰۳ به ۱۴۱.۵ میلیمتر رسید که این رقم نسبت به بارش‌های مدت مشابه سال آبی قبل (۱۶۱.۸ میلیمتر) کاهشی ۱۳ درصدی و نسبت به آمار متوسط بلندمدت در زمان مشابه (۱۷۹.۸ میلیمتر) کاهشی ۲۱ درصدی داشته است.

از بین ۳۱ استان کشور، کاهش بارش‌ها نسبت به شرایط نرمال (متوسط ۵۵ ساله) در ۳ استان بیش از ۵۰ درصد است.

بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده توسط شرکت مدیریت منابع آب ایران، استان فارس با کاهش ۵۳.۸ درصدی بارش‌ها در رتبه نخست استان‌های کشور از نظر کاهش بارش‌ها در سال آبی جاری قرار دارد و پس از آن، استان‌های بوشهر و هرمزگان، هر دو با ۵۱ درصد کاهش بارش‌ها مواجه بوده‌اند.

استان‌های سمنان، خراسان رضوی و کرمان نیز با کاهش ۳۰ تا ۴۵ درصدی بارش‌ها و استان‌های خراسان شمالی، گیلان، مرکزی، زنجان، البرز، چهارمحال‌و بختیاری، خراسان جنوبی، قزوین و تهران نیز با کاهش ۱۱ تا ۲۸ درصدی بارش‌ها در سال آبی جاری مواجه هستند.

تنها استان کشور با رشد بیش از ۱۰ درصدی بارش‌ها، استان آذربایجان غربی است که بارش‌های سال آبی جاری این استان نسبت به آمار متوسط بلندمدت، رشدی ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر