کد خبر: 175732
A

تصویب تسهیلات برای موتورسیکلت‌ها در هیأت وزیران

با تصویب هیات وزیران حق بیمه موتورسیکلت‌هایی که برای اولین بار شماره گذاری می‌شوند با تخفیف ۲۰ درصدی اعمال می‌شود.

تصویب تسهیلات برای موتورسیکلت‌ها در هیأت وزیران

به گزارش سایت دیده‌بان ایران، با تصویب هیات وزیران حق بیمه موتورسیکلت‌هایی که برای اولین بار شماره‌گذاری می‌شوند با تخفیف ۲۰ درصدی اعمال می‌شود.

در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که از حدود 40 میلیون وسیله نقلیه فعال، تنها 70 درصد از وسایل نقلیه موتوری تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار دارند. با توجه به اینکه 22 درصد جانباختگان حوادث رانندگی موتورسیکلت سواران هستند و نزدیک به 87 درصد موتورسیکلت سواران فاقد حداقل پوشش بیمه‌ای بودند، از این رو تصمیم دولت بر تغییر شرایط موجود بنیان گرفت.

ضمن شناسایی دلایل اصلی بیمه‌گریزی افراد به خصوص دارندگان موتور سیکلت، ایده‌هایی جهت جلوگیری از حذف بیمه‌نامه از سبد خرید خانوارها ارائه شد.

لذا با هدف مساعدت و ترغیب دارندگان موتورسیکلت و به منظور گسترش فرهنگ بیمه، با پیشنهاد صندوق تامین خسارت‌های بدنی و بررسی و امکان سنجی بیمه مرکزی و موافقت شورای عالی بیمه ماده 5 آیین نامه اجرایی موضوع ماده 18 قانون تعیین سقف حق بیمه شخص ثالث اصلاح و مقرر شد حق بیمه موتورسیکلت‌هایی که برای اولین بار شماره‌گذاری می‌شوند با تخفیف 20 درصدی اعمال شود که این موضوع در هیات وزیران نیز مطرح و مورد تایید رئیس جمهوری و اعضای دولت قرار گرفت.

همچنین با توجه به اینکه مراکز شماره‌گذاری یکی از گلوگاه‌های اصلی در کنترل و ممانعت از ارایه خدمات پلاک گذاری به دارندگان موتورسیکلت‌های صفر کیلومتر است و از طرفی برخی دارندگان موتورسیکلت صرفاً جهت استفاده از خدمات مذکور اقدام به تهیه بیمه‌نامه کوتاه مدت می‌نمایند و این امر با هدف قانونگذار در خصوص ایجاد پوشش بیمه مستمر برای وسایل نقلیه در تناقض است، پیشنهاد افزودن یک تبصره به ماده 7 آیین‌نامه مذکور مطرح و مورد موافقت قرار گرفت و مقرر شد صدور بیمه نامه کمتر از یک سال برای وسایل نقلیه نو شماره ممنوع شود.

همچنین با هماهنگی‌های صورت گرفته با فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی و سایر نهادها مقرر شده است تا نظارت و کنترل جدی بر تخلفات موتورسواران صورت گیرد و نیز از طریق اجرای طرح‌هایی در سراسر کشور امکان دریافت گواهینامه برای عموم مردم تسهیل و تسریع شود.

سن دریافت گواهینامه موتورسیکلت هم با شرایط خاص برای نوجوانان نیز به 16 سال کاهش پیدا کرد.

همچینین با همکاری ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت؛ سهمیه سوخت وسایل نقلیه نفت گازسوز فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث پس از اطلاع رسانی و اخطار قطع شد.

دولت همچنین برنامه‌های دیگری در خصوص تعیین حق بیمه وسایل نقلیه موتوری برقی در نظر دارد و به زودی طرح عدم تخصیص سهمیه سوخت وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث نیز عملیاتی خواهد شد.

منبع: شادا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر