کد خبر: 176940
A

افزایش ۳۸.۵ درصدی تورم نسبت به دی‌ماه سال گذشته

نرخ تورم ماهانه در دی ماه امسال ۲.۶ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۳۸.۵ درصد رشد کرده است.

افزایش  ۳۸.۵ درصدی تورم نسبت به دی‌ماه سال گذشته

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ در دی‌ماه سال جاری شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد ۲۲۲.۷ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ۲.۶ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۳۸.۵ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴۳.۶ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. طبق گزارش مرکز آمار ایران، در دی ماه  تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ۳۸.۵ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ۳۸.۵ درصد بیشتر از دی ماه سال قبل برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده‌­اند. تورم نقطه به نقطه دی ماه امسال در مقایسه با ماه قبل، ۱.۷ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در دی ماه امسال ، تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ۲.۶ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات، ۲.۴ درصد و برای گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، ۲.۷ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. در دی ماه  نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۴۳.۶ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۸واحد درصد کاهش یافته است.

منبع: تسنیم
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر