کد خبر: 183546
A

هزینه مسکن در کدام کشورهای اروپایی بیشتر است/ اسامی کشورهای با رشد بیشتر قیمت خانه

اندیشکده بریتانیایی رزولوشون به بررسی قیمت مسکن در کشورهای اروپایی در سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ پرداخت.

هزینه مسکن در کدام کشورهای اروپایی بیشتر است/ اسامی کشورهای با رشد بیشتر قیمت خانه

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ طبق گزارش بنیاد رزولوشن، فنلاندی‌ها بیشترین رقم را برای مسکن خود هزینه می‌کنند و پس از آن بریتانیایی‌ها قرار دارند.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ یورونیوز نوشت: این اندیشکده بریتانیایی دریافت که فنلاندی‌ها ۲۴ درصد از کل هزینه‌های خود را صرف مسکن می‌کنند که به طور قابل توجهی بیشتر از میانگین ۱۵ درصدی اروپا است.

این داده‌ها شامل مبلغ اجاره واقعی پرداختی توسط مستاجران یا برای صاحبخانه‌ها، برآوردی از هزینه‌ای است که آنها برای مسکن خود در بازار آزاد می‌پردازند که به عنوان «اجاره فرضی-منتسب به مسکن» شناخته می‌شود.

از سوی دیگر، در لهستان، سهم مسکن در هزینه‌ها کمترین در بین تمام کشورهای عضور سازمان توسعه و همکاری اقتصادی است، به طوری که این سهم فقط ۶ درصد است.

طبق این مطالعه لهستان استثنا به حساب می‌آید جایی که برق، گاز و سایر سوخت‌ها هزینه‌های اصلی را تشکیل می‌دهند. وابستگی شدید لهستان به سوخت‌های فسیلی پس از حمله روسیه به اوکراین، باعث افزایش قیمت برق در این کشور به یکی از بالاترین سطوح در اروپا شده است.

اگرچه داده‌های بین‌المللی در مورد فضای مسکونی به ازای هر نفر کمیاب است، اما ساکنان کشورهایی مانند فرانسه و آلمان - که هر دو از نظر اندازه، جمعیت و توسعه اقتصادی نسبتاً مشابه هستند - از فضای مسکونی مشابهی برخوردارند:

میانگین ۴۳ متر مربع در فرانسه (در سال ۲۰۲۰)

میانگین ۴۶ متر مربع در آلمان (در سال ۲۰۱۷)

از سوی دیگر نسبت مسکن‌های قدیمی که قبل از سال ۱۹۴۶ ساخته شده‌اند، تأثیر قابل توجهی بر کیفیت مسکن دارد

به عنوان مثال، خانه‌های ساخته شده قبل از جنگ جهانی دوم، اغلب عایق‌بندی ضعیف‌تری دارند و در نتیجه بیشتر در معرض رطوبت هستند.

بعد از بریتانیا، بلژیک دومین سهم بزرگ مسکن‌های قبل از جنگ را دارد و دانمارک بسیار نزدیک این دو کشور را دنبال می‌کند.

در بین تمام کشورهای اروپایی، یونان کمترین سهم مسکن‌های قبل از جنگ (۸%) را دارد که تا حد زیادی به دلیل راه‌حل‌های اساسی مسکن است که پس از پایان جنگ اجرا شده است.

قیمت مسکن در کجا بالاترین است؟

قیمت مسکن در بریتانیا در مقایسه با سطح عمومی قیمت‌ها در این کشور بالاترین است و پس از آن نیوزیلند، استرالیا و ایرلند قرار دارند. لهستان و یونان به طور قابل توجهی پایین‌تر از میانگین کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی قرار دارند.

ترکیه در بین کشورهای اروپایی بیشترین افزایش قیمت املاک را داشته است.

آمار نشان می‌دهد که قیمت املاک در ترکیه ۱۲ برابر بیشتر از ۹ سال پیش است. قیمت یک آپارتمان در استانبول اکنون با قیمت آپارتمان در شهرهایی مانند پاریس و لندن رقابت می‌کند.

پس از ترکیه، مجارستان قرار دارد که قیمت‌ها از سال ۲۰۱۵ حدود ۱۶۶ درصد افزایش یافته است.

در بین کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی ، کشورهای اسکاندیناوی مانند سوئد و فنلاند کمترین افزایش قیمت مسکن را داشته‌اند و قیمت مسکن در این کشورها از سال ۱۳۹۴ حدود ۴ درصد افزایش یافته است.

نظرسنجی اخیر یورونیوز نشان داد که مبارزه با افزایش قیمت مسکن، با ۶۸ درصد از پاسخگویان، مهم‌ترین دغدغه رای‌دهندگان در انتخابات آینده اروپا است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر