کد خبر: 136416
A

طراحی داخلی ساختمان

ورق استیل میرور یا همان ورق استیل آینه ای یکی از مدل های ورق است که نامگذاری آن مربوط به سطح پردازشی می شود که دارد.

طراحی داخلی ساختمان

ورق استیل میرور یا همان ورق استیل آینه ای یکی از مدل های ورق است که نامگذاری آن مربوط به سطح پردازشی می شود که دارد. سطح پردازش ورقه ها با توجه به میزان پولیش و صیقلی که دارند می تواند به سه گروه خشدار، مات و براق تقسیم بندی شود. در ادامه در خصوص این سه گروه و همچنین مدل های مختلف آینه خشدار همچون ورق استیل دانه گندمی و ورق استیل طرح دار در کنار ورق استیل میرور را بررسی خواهیم کرد تا بتوانیم هرچه بهتر و بیشتر در مورد این ورقه ها نکات لازم را بیان کنیم. 

انواع سطوح ورق استیل

سطوح ورق استیل موضوعی است که ارتباط چندانی با متریال های اولیه و سازنده ورقه های استیل ندارد. همین موضوع سبب می شود که برای شناخت هرچه بهتر و بیشتر این ورقه ها به دنبال شناخت روش هایی باشیم که سبب شده است تا سطح این ورقه ها به شکل های مختلفی شکل بگیرند. معمولا شیوه های مختلف پردازشی که بر روی سطوح ورقه های استیل شکل می گیرد، سبب می شود تا سه نوع مختف ورق استیل خشدار، ورق استیل براق و ورق استیل مات تولید شود. هر کدام از این موارد را به طور کامل در ادامه توضیح خواهیم داد و معرفی می کنیم.

ورق استیل خشدار یا طرح دار

ورق استیل خشدار یا ورق استیل طرح دار به ورقه های براقی گفته می شود که برای افزایش میزان زیبابی آن ها سعی شده است تا با استفاده از سمباده بر روی سطح فلز را خشدار کرده و براقیت صد در صدی آن را از بین ببرند. این پروسه و فرایند حاصل برش خوردن ورق استیل براق با استفاده از یک برش خشدار و زبر است. اگر در نهایت به چیزی که تولید می شود نگاه کنید، نه تنها زبری سطح ورق فلز را نمی بینید بلکه احساس ظرافت خاصی را نیز از آن خواهید داشت که می تواند به شکل زیبایی ورقه های فلز را جلوه دهد. 

برای آن که بتوانیم سطح یک فلز را خشدار کنیم و ورق استیل دانه گندمی و یا دیگر طرح ها را درست کنیم، می توانیم از روش ها و دستگاه های مختلفی برای این کار استفاده نماییم. این روش ها و دستگاه ها با هم متفاوت هستند و احتمالا نتیجه نهایی کار نیز متفاوت خواهد بود. اگر ورقه های مورد نظر ما از همان ابتدا و از داخل کارخانه به این شکل تولید شوند، به آن ها ورقه های خشدار فابریک گفته می شود.

ورق استیل خشدار کاربردهای زیادی را در حوزه های مختلف دارد. یکی از کاربردی ترین مواردی که وجود دارد آن است که این ورقه های استیل خشدار را برای تولید کابین آسانسورها استفاده می کنند. این موضوع از دو جهت می تواند اهمیت داشته باشد. اولا آن که انواع ورق استیل خشدار دارای مقاومت و استحکام خوبی است و دوما آن که این ورقه ها زیبایی و جلوه خاصی را به کابین آسانسور می دهند. 

موارد دیگری که از انواع ورق استیل خشدار استفاده می کنند مربوط به صنایع پتروشیمی همچون صنایع تولید نفت و گاز، گیت های ورودی در ایستگاه های مترو، فرودگاه ها و همچنین فروشگاه ها، تولید قوطی های مواد خوراکی و یا قوطی های لوازم آرایشی و بهداشتی، ساخت نمای خارجی ساختمان ها، ساخت بدنه لوازم خانگی مثل لباسشویی، یخچال و...، ساخت درب و پنجره ها، کانکس ها و... از جمله مهم ترین کاربردهایی هستند که این نوع از ورقه های استیل می توانند داشته باشند. 

• ورق استیل میرور یا براق

مورد بعدی با نام ورق استیل براق شناخته می شود. ورقه های براق به این شکل ساخته شده اند که به دلیل حذف شدن دانه های سطحی روی آن ها برآمدگی و فرو رفتگی ندارند و همچنین در مرحله آخر و پیش از عرضه به بازار نیز به طور کامل تحت پرداخت قرار گرفته و به صورت صیقلی و آینه ای می شود. همین موضوع سبب می شود تا این نوع از ورقه ها بتوانند به خوبی نور و تصویر را منعکس کنند و در بسیاری از مکان ها به جای آینه از آن ها استفاده شود. علاوه بر این مورد می توان گفت که ورقه های استیل براق در ساخت ظرف و ظروف های آشپزخانه ای، تولید شیر آلات، وسایل و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی و... می توانند کاربردهای زیادی داشته باشند. 

• ورق استیل مات

سومین دسته از ورقه ها که از لحاظ سطح آن ها مورد بررسی قرار می گیرند، انواع ورق استیل مات است. این ورقه ها هیچگونه انعکاس تصویر و یا نور خوبی ندارند و مات بودن آن ها در برخی از موارد حتی مزیت نیز محسوب می شود. فرض کنید قرار است منبع و مخزنی با ابعاد بزرگ ساخته شده و در فضای باز قرار بگیرد. این منبع اگر قرار باشد دارای سطح براق باشد و نور را منعکس کند، احتمالات مشکلات زیادی را به وجود می آورد. به همین دلیل است که بهتر می دانیم تا ورق استیل مات را برای ساخت چنین مواردی استفاده نماییم. 

انواع ورق استیل مات را می توانیم در ابعاد، قطرها و سایزهای مختلف تولید کنیم. انتخاب قطر و همچنین ابعاد ورقه های استیل می تواند مربوط به سفارش مشتری و درخواست او باشد. البته این سفارشات در کارخانه های تولید ورقه های استیل قابل اجرا هستند. 

جمع بندی

متوجه شدید که ورقه های استیل براق و یا همان ورق استیل میرور می تواند در محیط هایی که نیاز به انعکاس تصویر و نور دارند استفاده شوند. از سوی دیگر ورق استیل های طرح دار در واقع همان ورق استیل های خشداری هستند که به شکل های گوناگون پردازش شده و دارای طرح های مختلفی شدند. 


 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

ارسال نظر