کد خبر: 155360
A

بیانیه طالبان در پاسخ به اخطار رئیسی : چنین اظهاراتی تکرار نشود!/ با الفاظ مناسب خواسته تان را مطرح کنید

گروهک طالبان در بیانیه ای به امضای ریاست وزرای دولت اسلامی افغانستان به اظهارات حجت الاسلام رییسی درباره حق آبه ایران از رود هیرمند واکنش نشان داد. لحن بیانیه خطاب به رئیس جمهور ایران هتاکانه وتند است گروه طالبان خود را در موضوع حق آبه هیرمند، صاحب حق می داند و بر ادعاهای خود پافشاری می کند.

بیانیه طالبان در پاسخ به اخطار رئیسی : چنین اظهاراتی تکرار نشود!/ با الفاظ مناسب خواسته تان را مطرح کنید

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ گروهک طالبان در بیانیه ای به امضای ریاست وزرای دولت اسلامی افغانستان به اظهارات حجت الاسلام رییسی  درباره حق آبه ایران از رود هیرمند واکنش نشان داد. 

لحن بیانیه خطاب به رئیس جمهور ایران هتاکانه وتند است گروه طالبان خود را در موضوع حق آبه هیرمند، صاحب حق  می داند و بر ادعاهای خود پافشاری می کند. 

طالبان در واکنش به اظهارات اخیر رییس‌جمهور ایران درباره  حقابه ایران از رود هیرمند بر ادعاهای خود پافشاری کرده و  مقام‌های ایرانی می خواهد ابتدا اطلاعات خود را در مورد آب این رود از طریق قانونی تکمیل کنند و سپس  درخواست خود را مطرح کنند.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی دولت خودخوانده طالبان با انتشار اعلامیه‌ای گفت که این گروه متعهد به انجام تعهدهای امضأشده در ۱۳۵۱ است.

او افزود که در سال‌های اخیر خشکسالی شدیدی در افغانستان و منطقه رخ داده و سطح آب کاهش یافته است و در چنین شرایطی درخواست مکرر طرف ایرانی برای آب و سپس یک سری اظهارات نامناسب در رسانه‌ها زیان‌آور است.

به گفته طالبان، فضای سیاسی میان مردم و کشورها برای هیچ هدفی مفید نیست و نباید تکرار شود.

در اعلامیه نوشته است: «اما به شرطی که ذخایر آبی ما به حدی برسد که اگر آن را به ایران رها کنیم، صدها کیلومتر را در رودخانه خشک هیرمند طی می‌کند و به ایران می‌رسد. در حال حاضر در سد کمال خان آبی وجود ندارد و اگر آب سد کجکی رها شود به آن‌جا نخواهد رسید. بنابراین مهم است که طرف ایرانی این حقایق را درک می‌کند.»

این در حالی‌ست که رییس‌جمهور ایران‌ خطاب به طالبان اخطار داده است که «سخنان‌اش را در مورد «حقابه هیرمند» بسیار جدی بگیرید و بعدأ گلایه نکنید.»

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ سید ابراهیم رئیسی در سفر به استان سیستان و بلوچستان به طالبان اخطار داده و گفته که موضوع «حقابه هیرمند» را یک مسئله عادی تلقی نکنند.

photo_2023-05-18_21-22-37

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر