کد خبر: 164188
A

انگلیس تحریم‌ها علیه دولت ایران را به «قانون» تبدیل می‌کند

روزنامه دیلی میل نوشت که دولت انگلیس قصد دارد تحریم‌ها علیه ایران، از جمله تحریم‌های موشکی را که در اواسط ماه اکتبر و طبق بندهای «غروب» این توافق لغو خواهند شد، تبدیل به قانون کند تا پابرجا بمانند.

انگلیس تحریم‌ها علیه دولت  ایران را به «قانون» تبدیل می‌کند

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ روزنامه دیلی میل نوشت که دولت انگلیس قصد دارد تحریم‌ها علیه ایران، از جمله تحریم‌های موشکی را که در اواسط ماه اکتبر و طبق بندهای «غروب» این توافق لغو خواهند شد، تبدیل به قانون کند تا پابرجا بمانند.

انگلیس به همراه فرانسه، انگلیس و آلمان مدعی شده‌اند که به دلیل «تداوم پایبندی نکردن ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای»، تحریم‌ها علیه آن را حفظ می‌کنند.

تحریم‌های یادشده، ایران را از تولید موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای، همچنین خرید پهپادها و موشک‌ها از ایران یا فروششان به ایران ممنوع می‌سازد. طبق توافق هسته‌ای، تاریخ این تحریم‌ها در ۱۸ اکتبر پایان می‌یابد.

دیلی میل در ادامه نوشت که یک سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس مدعی شد: ایران به نقض تعهدات برجامی‌ خود و توسعه برنامه هسته‌ای‌اش، فراتر از تمامی توجیه‌های غیرنظامی ادامه می‌دهد.

طبق گزارش دیلی میل، این سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس در دفاع از این اقدام غیرقانونی گفت: ما به همراه شرکای فرانسوی و آلمانی خود اقدامی قانونی و متناسب در واکنش به اقدامات ایران انجام دادیم. انگلیس و شرکایش همچنان نسبت به راهکاری دیپلماتیک متعهد هستند اما ایران باید حالا اقدامات شفافی در زمینه تنش‌زدایی انجام دهد.

با وجود این که مقامات ایران گفته‌اند تولید و به‌کارگیری تسلیحاتی اتمی جایی در برنامه دفاعی ایران ندارد و ماهیت آن صرفا صلح‌آمیز است، همچنین با وجود تایید نشدن ادعای غرب مبنی بر وجود اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ایران در گزارش‌های متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اجرای توافق هسته‌ای و توافق پادمانی در ایران، این مقام انگلیسی مدعی شد: ما به جلوگیری از تولید تسلیحات اتمی از سوی ایران متعهدیم!

مقامات وزارت امور خارجه انگلیس همچنین مدعی شدند که تصمیم این کشور برای تبدیل به قانون کردن این تحریم‌ها خلاف برجام نبوده و «کاملا مطابق روندهای تعیین‌شده در آن است.»

شب گذشته، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین در بیانیه‌ای اعلام کرد که انگلیس، آلمان و فرانسه به اطلاع اتحادیه اروپا رسانده‌اند که خواستار حفظ تحریم‌های موشک‌های بالستیک علیه ایران هستند.

بورل پس از دریافت نامه‌ای از تروئیکای اروپایی در بیانیه‌ای مدعی شد: وزرای خارجه می‌گویند که ایران از سال ۲۰۱۹ به توافق پایبند نبوده و این مسئله از طریق سازوکار حل‌وفصل مشکلات برجام رفع نشده است.

وی ادامه داد: آن‌ها گفتند که نمی‌خواهند گام‌هایی در راستای رفع تحریم‌های بیشتر علیه ایران در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ بردارند.

منابع اروپایی مدعی شده‌اند که «استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی، احتمال ارسال موشک‌های بالستیک از ایران به روسیه و همچنین محروم کردن ایران از منافع توافق هسته‌ای»، سه دلیل اروپا برای حفظ تحریم‌های موشک‌های بالستیک علیه ایران است.

تروئیکای اروپایی نیز در بیانیه‌ای در رابطه با اقدام خود اعلام کردند: تعهد ما به یافتن راه‌حل دیپلماتیک همچنان باقی است. این تصمیم به معنای اعمال تحریم‌های بیشتر یا فعال کردن مکانیسم ماشه نیست. ما آماده‌ایم درصورتی که ایران به طور کامل تمامی تعهدات برجامی خود را اعمال کند، از تصمیم خود بازگردیم.

مطابق مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که حدود ۸ سال پیش برای تأیید برجام صادر شد، محدودیت‌های اعمال‌شده این سازمان درخصوص فعالیت‌های مربوط به موشک‌هالی بالیستیک ایران اکتبر ۲۰۲۳ منقضی خواهند شد. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر