کد خبر: 175800
A

نیویورک تایمز: سازمان سیا اطلاعات رهبران حماس را به اسرائیل می‌دهد

نشریه نیویورک‌ تایمز آمریکا به نقل از مقامات رسمی این کشور گزارش داده است که آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده، سیا، در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره رهبران ارشد حماس و محل گروگان‌ها در غزه است و این اطلاعات را در اختیار اسرائیل می‌گذارد.

نیویورک تایمز: سازمان سیا اطلاعات رهبران حماس را به اسرائیل می‌دهد

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ نشریه نیویورک‌ تایمز آمریکا به نقل از مقامات رسمی این کشور گزارش داده است که آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده، سیا، در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره رهبران ارشد حماس و محل گروگان‌ها در غزه است و این اطلاعات را در اختیار اسرائیل می‌گذارد.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ یورونیوز به نقل از نیویورک تایمز نوشت: گفته این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، یک کارگروه جدید در سازمان سیا تشکیل شده و کارش به طور ویژه تمرکز بر جمع‌آوری اطلاعات از رهبران ارشد حماس و گروگان‌های اسرائیلی تعریف شده است.

نیویورک تایمز گفته است این کارگروه بعد از حمله ۷ اکتبر حماس به اسرائیل و به دستور جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده تشکیل شده و وی با ارسال یادداشتی برای سازمان‌های اطلاعاتی و وزارت دفاع، دستور ایجاد این «گروه ضربت» و اولویت جمع‌آوری اطلاعات درباره رهبران ارشد حماس را صادر کرده است.

ایالات متحده همچنین برای جمع‌آوری اطلاعات از سران حماس و رهگیری ارتباطات میان مقامات این سازمان، پروازهای پهپادی خود را بر فراز غزه افزایش داده است. در این گزارش آمده است هنوز مشخص نیست اطلاعات به دست‌آمده از رهبران حماس، که در اختیار اسرائیل گذاشته شده‌اند، چقدر برای تل‌آویو ارزشمند بوده است.

تعیین مکان گروگان‌ها و تهیه اطلاعات در مورد شرایط جسمی و روحی آنها نیز از اولویت‌های گروه ضربت جدید است.

به گفته این مقامات، ایالات متحده اطلاعاتی در مورد عوامل سطح پایین یا متوسط حماس به اسرائیل ارائه نمی‌کند. واشنگتن در واقع اعتقاد دارد که هدف قرار دادن اعضای سطح پایین حماس کاری اشتباه است، هم به خاطر خطر غیرقابل توجیه برای غیرنظامیان و هم به خاطر اینکه می‌توان این افراد را به راحتی جایگزین کرد

در این چارچوب هدف گرفتن کادر رهبری حماس بدل به بخشی اساسی از استراتژی مقامات ارشد ارتش ایالات متحده در جنگ اسرائیل و حماس شده است. ژنرال مایکل اریک کوریلا رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده که از ۷ اکتبر دستکم دو بار از اسرائیل بازدید کرده و همچنین سایر ژنرال‌های آمریکایی که به تل‌آویو رفته‌اند، به مقامات اسرائیلی توصیه کرده‌اند برنامه هدفمندتری را با تمرکز بر کشتن رهبران ارشد حماس اتخاذ کنند.

اسرائیل پیش از ۷ اکتبر تخمین زده بود که حماس ۲۰ تا ۲۵ هزار جنگجو دارد. اسرائیل ادر پایان سال ۲۰۲۳ ادعا کرده که تقریباً یک سوم این نیروها را کشته است

با این حال حذف رهبری استراتژیک نظامی حماس موضوع دیگری است. دستگیری یا کشتن یحیی سنوار که معمار حمله ۷ اکتبر خوانده می‌شود و همینطور محمد ضیف فرمانده شاخه نظامی حماس می‌تواند پیروزی بزرگی برای اسرائیل باشد و راه را برای پایان جنگ در غزه هموار کند

این در شرایطی است که از میان برداشتن یحیی سنوار صرفاً به یافتن او محدود نمی‌شود. به گفته مقامات آمریکایی، گمان می‌رود آقای سنوار در عمیق‌ترین قسمت‌های شبکه تونل زیر خان‌یونس در جنوب غزه پنهان شده باشد. همزمان اعتقاد بر این است که او توسط گروگان‌ها محاصره شده و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند. امری که عملیات نظامی برای دستگیری یا کشتن او را بسیار پیچیده می‌کند.

قبل از حمله ۷ اکتبر، حماس در اولویت سطح چهار امنیت ملی آمریکا قرار داشت. به این معنی که منابع کمی برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد این گروه اختصاص داده می‌شد. اما از آن زمان به گفته مقامات آمریکایی، دفتر مدیر اطلاعات ملی حماس را در اولویت سطح دو قرار داده است.

سطح یک، که اکثریت قریب به اتفاق منابع اطلاعاتی صرف آن می‌شود برای «دشمنان بین‌المللی» نظیر چین، روسیه، کره شمالی و ایران که می‌توانند خطر بیشتری را متوجه آمریکا بکنند محفوظ مانده است.

پیشتر گزارش شده بود که ویلیام برنز، مدیر سیا، با دیوید بارنیا رئیس سازمان جاسوسی موساد اسرائیل برای مذاکره جهت آزادی آنها همکاری کرده است

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر