کد خبر: 175879
A

توقف ارسال گاز طبیعی مایع از طریق دریای سرخ توسط قطر

قطر اعلام کرد کشتی‌های خود را به دریای سرخ نمی‌فرستد.

توقف ارسال گاز طبیعی مایع از طریق دریای سرخ توسط قطر

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ اویل پرایس طی متنی که نوشت، اعلام کرد: «حمله به یمن توسط ائتلاف آمریکا و انگلیس بحران خاورمیانه را تشدید کرده، آن هم در شرایطی که این منطقه درگیر جنگ بین رژیم اسرائیل و حماس است.

اختلال در کشتیرانی در دریای سرخ تجارت جهانی را تهدید می‌کند. بسیاری از شرکت‌های کشتیرانی بزرگ مانند مرسک مسیر کشتی‌های خود را به سمت دماغه امید نیک در آفریقا تغییر داده‌اند.‌ آمریکا و متحدانش هفته گذشته به بهانه جلوگیری از حمله‌ یمن به کشتی‌ها مواضع نظامی این کشور را مورد حمله هوایی قرار دادند.

یک شرکت کشتیرانی دیگر هم به دنبال هشدار آمریکا و انگلیس برای عدم عبور کشتی‌ها از دریای سرخ از این دریا تغییر مسیر داده است. قطر انرژی دومین صادر کننده بزرگ گاز طبیعی مایع در دنیا هم اعلام کرد کشتی‌های خود را به دریای سرخ نمی‌فرستد.

اطلاعات ردیابی کشتی‌ها نشان می‌دهد سه کشتی قطری که گاز طبیعی مایع بارگیری کرده بودند‌ و عازم کانال سوئز بودند در 14 ژانویه در عمان متوقف شده‌اند. توقف آن‌ها برای اطمینان از امنیت عبور از دریای سرخ بوده است.

قطر پس از آمریکا بزرگترین عرضه کننده گاز طبیعی مایع به اروپاست و اختلال در کشتیرانی یا به تعویق افتادن ارسال محموله‌ها به خاطر دور زدن قاره آفریقا امنیت انرژی این قاره را تهدید می‌کند.

تنها خبر خوب برای اروپا این است که ذخایر گاز طبیعی این کشور بالاتر از 79.74 درصد قرار دارند، یعنی بیشتر از متوسط 10 ساله که نتیجه آغاز گرمتر از حد انتظار زمستان بوده است.

اما اگر سرمای فعلی هوا ادامه یابد، شرایط تغییر می‌کند.»

منبع: تسنیم

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر