کد خبر: 176743
A

کره شمالی نماد اتحاد مجدد با کره جنوبی را تخریب کرد

کره شمالی بنای بزرگی در پایتخت این کشور را که سالها قبل به عنوان نماد آشتی مجدد با کره جنوبی ساخته شده بود، ویران کرده است.

کره شمالی نماد اتحاد مجدد با کره جنوبی را تخریب کرد

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ پایگاه خبری «ان.کی نیوز» که مقر آن در کره جنوبی بوده و ناظر بر امور کره شمالی است گزارش داد پیونگ یانگ به دستور کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی یک بنای بزرگ را که بیش از ۲۰ سال قبل به عنوان نماد اتحاد مجدد با سئول در این کشور ساخته شد، از بین برده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کیم جونگ اون چند روز پیش در یک سخنرانی از کره جنوبی به عنوان «دشمن شماره یک» کشورش یاد و تاکید کرده که اتحاد مجدد دو کره دیگر ممکن نمی‌شود.

پایگاه ان.کی نیوز گزارش داد تصاویر ماهواره‌ای از پیونگ یانگ در روز سه شنبه نشان دادند که این بنای طاقی شکل بزرگ که زمانی به عنوان سمبل امید به اتحاد مجدد کره شمالی و کره جنوبی بعد از یک اجلاس مهم رهبران دو کشور در سال ۲۰۰۰ تکمیل شد، دیگر وجود ندارد.

کیم جونگ اون روز ۱۵ ژانویه در یک سخنرانی در مجلس عالی خلق این بنا را «کریه» خوانده و دستور داد قانون اساسی کره شمالی اصلاح و در آن کره جنوبی به عنوان «دشمن شماره یک اصلی تغییر ناپذیر» خوانده شود.

تنش‌ها در شبه جزیره کره بعد از رزمایش‌های مشترکی که ارتشهای آمریکا و کره جنوبی در پاسخ به آزمایشات تسلیحاتی کره شمالی انجام دادند تشدید شده است. کره شمالی این رزمایش‌ها را تدارک دشمنانش برای یک «جنگ هسته‌ای» خوانده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، بنای تخریب شده در پیونگ یانگ با نام غیر رسمی «طاق اتحاد مجدد» دو کره شناخته می‌شود.

طبق اسناد دولت کره جنوبی این طاق با ۳۰ متر ارتفاع به صورت رسمی به عنوان «بنای سه منشور اتحاد مجدد ملی» شناخته می‌شود و سمبل سه مفهوم خوداتکایی، صلح و همکاری ملی بوده است.

یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی از زمانی که در سال ۲۰۲۲ به قدرت رسید خط مشی تندرو در قابل کره شمالی داشته و خواستار پاسخ های سخت و فوری به اقدامات نظامی کره شمالی شده است.

کره شمالی هشدار داده در صورتی که نیروهای واشنگتن و سئول به آن حمله کنند کره جنوبی را از نقشه محو خواهد کرد.

کره شمالی اواخر سال گذشته میلادی اعلام کرد توافق چشمگیری که در سال ۲۰۱۸ با کره جنوبی با هدف کاستن از تنشهای نظامی امضا کرد دیگر اعتباری ندارد.

مجلس کره شمالی بعد از سخنرانی چند روز پیش کیم جونگ اون اقدام به منحل کردن چند سازمان دولتی کرد که نقشی محوری در تعاملات چند دهه گذشته این کشور با سئول داشتند.

منبع: ایسنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر