کد خبر: 177123
A

ترامپ: ناتو سازمان منسوخ است

دونالد ترامپ، روز یکشنبه درباره بی‌مهمات ماندن این کشور در نتیجه جنگ اوکراین هشدار داد و بار دیگر شدیدا علیه ناتو موضع گرفت.

ترامپ: ناتو سازمان منسوخ است

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین امریکا، روز یکشنبه درباره بی‌مهمات ماندن این کشور در نتیجه جنگ اوکراین هشدار داد و بار دیگر شدیدا علیه ناتو موضع گرفت.

وی در جمع حامیانش در شهر لاس وگاس گفت: «ما داریم هزینه ناتو را می‌دهیم و چیز زیادی از آن به دست نمی‌آوریم... اگر زمانی به کمکشان نیاز داشته باشیم و به ما حمله شود، فکر نمی‌کنم به ما کمک کنند. من آن‌ها را می‌شناسم». 

در شرایطی که ابراز نگرانی‌ چهره‌های شناخته شده اروپایی درباره بازگشت ترامپ به قدرت ادامه دارد، او تهدید خود برای خروج امریکا از ناتو را تلویحا تکرار کرد و بند پنجم آن را برای واشنگتن ناکارآمد خواند.

طبق بند پنجم اساسنامه پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، حمله به یک کشور عضو، حمله به همه کشورهای عضو ناتو تلقی می‌شود.

ترامپ بارها در زمان ریاست جمهوری خود از هزینه‌های بالای امریکا در ناتو و بی‌توجهی آلمان و دیگر کشورهای عضو برای صرف هزینه در این ائتلاف نظامی گله داشت و حتی در سال ۲۰۱۷، ناتو را یک سازمان منسوخ خوانده بود.

به دنبال حمایت همه جانبه کشورهای غربی از جنگ اوکراین علیه روسیه، چهره‌های ارشد امریکایی از قبیل قانونگذاران ارشد جمهوری‌خواه علیه حمایت‌های تسلیحاتی و مالی واشنگتن موضع گرفتند.

رییس‌جمهور سابق آمریکا در لاس وگاس مواضع بایدن درباره جنگ اوکراین را محکوم کرد و گفت که ما خودمان مهمات نداریم اما مهمات بسیاری را به اوکراین می‌بخشیم.

در شرایطی که اخیرا ولودیمیر زلنسکی به وعده ترامپ برای پایان دادن به جنگ اوکراین و روسیه ظرف ۲۴ ساعت واکنش منفی نشان داد، او باز هم این وعده را تکرار کرد.

منبع: فارس

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر