کد خبر: 178316
A

آمریکا: به دنبال تقابل دریایی با ایران نیستیم

سابرینا سینگ، معاون سخنگوی وزارت دفاع امریکا اعلام کرد که امریکا قصد ندارد برای مدت طولانی به حملات علیه گروه‌های مقاومت در عراق و سوریه ادامه دهد.

آمریکا: به دنبال تقابل دریایی با ایران نیستیم

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ سابرینا سینگ، معاون سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون)، عصر سه‌شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که امریکا قصد ندارد برای مدت طولانی به حملات علیه گروه‌های مقاومت در عراق و سوریه ادامه دهد.

این سخنگوی پنتاگون در عین حال درباره حضور نظامی امریکا در دریای سرخ، آن را با هدف حفظ آزادی کشتیرانی خواند و تاکید کرد که کشورش به دنبال درگیری دریایی با ایران نیست.

او درباره حضور ناوهای جنگی ایران در دریای سرخ نیز گفت: حضور ناوهای جنگی ایران در دریای سرخ و انجام ماموریت‌های خود، امری طبیعی است.

سینگ بدون اشاره به دلیل اصلی ناآرامی‌ها در دریای سرخ تصریح کرد: حوثی‌ها از ۱۹ نوامبر تا ۲ فوریه، ۴۱ بار به کشتی‌های کشتیرانی تجاری در سواحل یمن حمله کرده یا آن‌ها را تهدید کرده‌اند.

به نظر می‌رسد مقدمات اجرای افزایش سن بازنشستگی فراهم شده و از اول فروردین ۱۴۰۳ اجرایی خواهد شد.

پاتریک رایدر سخنگوی وزارت دفاع امریکا نیز روز گذشته با تکرار ادعاهای ضد ایرانی به رغم تکذیب آن از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران مدعی شد: ما می‌دانیم که ایران به گروه‌هایی که به نیروهای ما حمله می‌کنند بودجه، تجهیزات و آموزش ارائه می‌دهد.

این مقام ارشد وزارت دفاع امریکا همچنین گفت که بر اساس نشانه‌های اولیه، اطلاعی از اینکه فردی ایرانی در حملات اخیر امریکا در سوریه و عراق کشته شده باشد، ندارد.

سخنگوی پنتاگون در رابطه با شناور ایرانی، بهشاد، نیز گفت: درباره ماموریت این شناور مطالبی شنیده‌ایم. این کاملا عادی است که ایران شناوری در دریای سرخ داشته باشد و عملیات انجام دهد. به دنبال تقابل دریایی با ایران نیستیم.

پایگاه‌های نظامی ایالات متحده امریکا در عراق و سوریه از ۱۷ اکتبر (۲۵ مهرماه) هدف حملات پهپادی، راکتی و موشکی قرار گرفته‌اند. گروه‌های مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) از جمله در عراق و سوریه و نیز نیروهای یمنی به دنبال اقدام رژیم اسرائیل در تلافی عملیات طوفان الاقصی و بمباران نوار غزه و حمایت واشنگتن از این حملات، به ایالات متحده هشدار داده‌اند که پایگاه‌های امریکا در منطقه را مورد هدف قرار خواهند داد.

نیروهای ارتش یمن نیز متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل، حملات خود به غزه را متوقف نکند، حملات به کشتی‌های این رژیم یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ ادامه خواهند داد. آن‌ها در عین حال اعلام کرده‌اند که کشتیرانی در خیلج عدن و دریای سرخ برای سایر کشتی‌ها آزاد است و آن‌ها از امنیت کامل برخوردار است.

هشتم بهمن ماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ ژانویه ۲۰۲۴ در یک حمله پهپادی شبانه به یک پایگاه کوچک امریکایی در اردن، سه سرباز ارتش امریکا کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

فرماندهی مرکزی امریکا در منطقه موسوم به سنتکام ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۲ برابر با دوم فوریه ۲۰۲۴ نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که به دستور جو بایدن، رییس جمهوری این کشور ، ارتش این کشور، حملات هوایی را در عراق و سوریه علیه گروه‌های مقاومت انجام دادند.

 امریکا و انگلیس با همراهی ۸ کشور دیگر، ۲۱ دی ماه جاری برابر با ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴ نیز  در پی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، برای نخستین بار پس از جنگ اسرائیل علیه غزه به مواضع انصارالله یمن حمله کردند.

شورای امنیت سازمان ملل ۲۰ دی ماه جاری برابر با ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴، قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده امریکا و ژاپن را با شماره ۲۷۲۲ علیه انصارالله یمن درباره حملات در دریای سرخ بدون اشاره به دلیل اصلی این حملات و حمایت‌های واشنگتن از رژیم اسرائیل در بمباران غزه، تصویب کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، ۱۸ ژانویه ۲۰۲۴ برابر با ۲۸ دی ماه ۱۴۰۲ در بیانیه ای اعلام کرد واشنگتن بار دیگر جنبش انصارالله یمن را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داده است و این تصمیم پس از ۳۰ روز اجرایی می‌شود.

متیو میلر سخنگوی وزرات خارجه امریکا نیز اعلام کرد که انصارالله یمن یک گروه تروریست جهانی ویژه معرفی خواهد شد و این موضوع از ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۲) به بعد اجرایی خواهد شد.

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر