کد خبر: 180647
A

رای قاضی به حذف نام ترامپ در لیست انتخاباتی

یک قاضی در ایالت ایلینوی آمریکا با صدور حکم قضایی اعلام کرد که نام دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق ایالات متحده از برگه‌های رای در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در این ایالت باید حذف شود.

رای قاضی به حذف نام ترامپ در لیست انتخاباتی

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ یک قاضی در ایالت ایلینوی آمریکا با صدور حکم قضایی اعلام کرد که نام دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق ایالات متحده از برگه‌های رای در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در این ایالت باید حذف شود.

تریسی پورتر، قاضی منطقه کوک کاونتی در ایلینوی، پنجشنبه در حکم خود گفت که به دلیل نقش ترامپ در حمله ششم ژانویه ۲۰۲۱ هوادارانش به کنگره آمریکا باید نام وی از انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در ۱۹ مارس (۲۹ اسفند) در ایلینوی حذف شود.

به گفته مخالفان ترامپ، متمم چهاردهم قانون اساسی آمریکا پس از جنگ داخلی این کشور تصویب شد، افرادی مانند وی که پیشتر برای دفاع از قانون اساسی سوگند یاد کرده‌اند اما در شورش‌ها نقش داشته‌اند، اجازه تصدی دوباره مناصب دولتی ندارند.

ترامپ استدلال کرده که این متمم شامل روسای سابق جمهوری نمی‌شود و حتی اگر شامل شود، او در دامن زدن به شورش نقشی نداشته است.

یک هیات انتخاباتی ماه گذشته در ایلینوی اعلام کرد که ترامپ می‌تواند در انتخابات مقدماتی این ایالت شرکت کند اما پیشنهاد کرد که دادگاه‌ها در این باره تصمیم نهایی را اتخاذ کنند.

در همین حال، قاضی پورتر اجرای حکم خود را تاخیر انداخت زیرا انتظار می‌رود که ترامپ به این حکم اعتراض کند.

پیشتر ایالت‌های مین و کلرادو نام ترامپ را از برگه‌های رای انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه حذف کرده بودند.

از سوی دیگر، دیوان عالی آمریکا نیز در حال بررسی این موضوع است که آیا می‌توان بر اساس متمم چهاردهم قانون اساسی ترامپ را رد صلاحیت کرد یا خیر.

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر