کد خبر: 183330
A

آیا مخالفت برخی جمهوریخواهان با ترامپ به تشکیل یک حزب جدید منجر می‌شود؟

پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات درون حزبی در کشمکش اختلافات داخلی جمهوری‌خواهان و مخالفت اعضای میانه‌رو با رفتار و سیاست‌های او باعث بروز شکافی عمیق در این حزب شده است.

آیا مخالفت برخی جمهوریخواهان با ترامپ به تشکیل یک حزب جدید منجر می‌شود؟

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات درون حزبی در کشمکش اختلافات داخلی جمهوری‌خواهان و مخالفت اعضای میانه‌رو با رفتار و سیاست‌های او باعث بروز شکافی عمیق در این حزب شده است.

این در حالی است که جنبش «آمریکا را دوباره بزرگ کنیم» به رهبری «لارا» همسر فرزند ترامپ، که اخیراً به عنوان رئیس کمیته ملی حزب در آمریکا انتخاب شد، فعالیت خودش را برای نفوذ بیشتر در حزب جمهوریخواهان به خوبی انجام می‌دهد.

آیا مخالفان ترامپ حزب جدیدی را تشکیل می‌دهند؟

با این حال، پیروزی جنبش درون حزب و رقابت داخلی برای مهار کردن مخالفان ترامپ موفق نبود، به خصوص که تعدادی از جمهوری خواهان میانه‌رو و حامیان نیکی هیلی هرگز به او رای نخواهند داد.

حال این سوال مطرح می‌شود که آیا جمهوری خواهان مخالف ترامپ تا چه حد قادر خواهند بود به سوی گزینه تشکیل یک حزب جدید بروند؟

بر اساس گزارش «نیوزویک»، ترامپ در این هفته با اعتراضات هماهنگ‌تری مواجه شد به طوری که مخالفانش ۵۰ میلیون دلار برای ۱۰۰ ویدئو درباره چرایی مخالفتشان با او هزینه کردند.

در همین حال، «کین باک»، نماینده کنگره از کلرادو سه شنبه گذشته به طور ناگهانی استعفا داد و از هفته آینده کرسی خود را خالی می‌کند که با این وضع، اکثریت جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان را از ۲۱۸ به ۲۱۳ کاهش می‌یابد.

به گفته کارشناسان، به رغم وجو این حجم از مخالفت‌ها، میانه رو‌ها احتمالاً از تشکیل حزبی جدید برای مبارزه با ترامپ خودداری خواهند کرد.

«توماس گیفت» که ریاست مرکز سیاست آمریکا در دانشگاه کالج لندن را بر عهده دارد به مجله «نیوزویک» گفته که تشکیل یک حزب جدید از جمهوری‌خواهان معادل «خودکشی سیاسی» است. او افزود: «ترامپ حزب جمهوری‌خواه را کاملا به شکل خود تغییر شکل داده است».

به باور گیفت، «در حالی که برخی جمهوری‌خواهان موسس جریان جدید دوست دارند حزب را از رهبری خود جدا کنند، اما آن‌ها هنوز گروه کوچکی هستند که نمی‌توانند هر چیزی را مانند اکثریت حاکم کنترل کنند».

او همچنین توضیح داد: «سیاست آمریکا به دلیل مناطق این کشور و رای اکثریت مطلق در انتخابات به طور طبیعی به سمت دو حزب کشیده می‌شود به همین دلیل، جمهوری خواهانی که می‌خواهند حزب خاص خود را تشکیل دهند در یک ماموریت انتحاری سیاسی قرار می‌گیرند».

او گفت: «این روش (تشکیل حزب) کارایی ندارد تنها راه صحیح ایجاد اصلاح از درون حزب جمهوری‌خواهان است».

نکته قابل توجه این است که از زمان تاسیس جمهوری آمریکا تاکنون هیچ نامزد مستقل یا شخص ثالثی تاکنون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز نشده است.

با این حال در اکتبر ۲۰۲۳ یک نظر سنجی از سوی موسسه گالوپ نشان داد که ۶۳ درصد از بزرگسالان ایالات متحده موافق هستند که احزاب جمهوریخواه و دموکرات در نمایندگی مردم آمریکا و انجام وظایف خود ضعیف هستند و حزب سومی مورد نیاز است.

در ماه فوریه «میک مولوینی»، رئیس دفتر سابق ترامپ، مقاله‌ای را در شبکه خبری «هیل» منتشر کرد که در آن خواستار یک نامزد از حزبی ثالث «قابل دوام» در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ شد.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ «رابرت اف کندی»، «جونیور» و «کورنل وست» به عنوان نامزد‌های مستقل و «جیل استین» به عنوان نامزد حزب سبز شرکت می‌کنند

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر