کد خبر: 183933
A

اپوزیسیون دوباره جان گرفته ترکیه توانست در انتخابات محلی شهرهای مهم پیشتاز باشد

اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون ترکیه کنترل خود بر شهرهای کلیدی را در انتخابات محلی حفظ خواهد کرد. طبق گزارش تلویزیون دولتی تی.آر.تی. ترکیه، با شمارش حدود ۸۰ درصد از آرا، مشخص شد که اکرم امام اوغلو، شهردار فعلی استانبول از حزب جمهوری‌خواه خلق در بزرگترین شهر اروپا و قطب اقتصادی ترکیه پیشتاز است. بر اساس نتایج گزارش شده توسط TRT، حزب جمهوری‌خواه خلق در ۳۶ استان از ۸۱ استان ترکیه پیشتاز است.

اپوزیسیون دوباره جان گرفته ترکیه توانست در انتخابات محلی شهرهای مهم پیشتاز باشد

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ شهروندان ترکیه‌ای روز یکشنبه ۳۱ مارس برای شرکت در انتخابات محلی و شهرداری‌ها در سراسر این کشور به پای صندوق‌های رای رفتند. بیش از ۶۱ میلیون شهروند ترکیه‌ای در این انتخابات واجد شرایط رای دادن بودند و ۳۴ حزب سیاسی در آن به رقابت پرداختند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های دولتی ترکیه، میزان مشارکت در این انتخابات حدود ۷۷ درصد بود، این در حالی است که این میزان در انتخابات سال گذشته حدود ۸۷ درصد بوده است.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ یورونیوز نوشت: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ساعاتی پس از پایان رای گیری، از استانبول راهی آنکارا شد تا در جمع مردم سخنرانی کند.

آقای اردوغان امیدوار بود متحد او بتواند کنترل شهر استانبول را از رقیبش یعنی اکرم امام اوغلو باز پس گیرد. اما آقای امام اوغلو عزم خود را جزم کرده بود تا پس از شکست تلخ در انتخابات سال گذشته مجددا جبهه مخالفان را به عنوان یک نیروی سیاسی سر و سامان دهد.

پیشتازی اپوزیسیون در شهرهای مهم

نتایج اولیه نشان می‌دهد که اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون ترکیه کنترل خود بر شهرهای کلیدی را در انتخابات محلی حفظ خواهد کرد.

طبق گزارش تلویزیون دولتی تی.آر.تی. ترکیه، با شمارش حدود ۸۰ درصد از آرا، مشخص شد که اکرم امام اوغلو، شهردار فعلی استانبول از حزب جمهوری‌خواه خلق در بزرگترین شهر اروپا و قطب اقتصادی ترکیه پیشتاز است.

بر این اساس، امام‌اوغلو با اختلاف نزدیک به ۱۰ درصد همچنان پیشتاز است. این در حالی است که حزب متبوع او یعنی حزب جمهوری خواه خلق تا کنون توانسته است شهرداری آنکارا را نیز حفظ کند و ۹ کرسی دیگر شهرداری در شهرهای بزرگ سراسر کشور را هم به دست آورد.

بنابراین منصور یاواش، شهردار آنکارا نیز احتمالا جایگاه خود را حفظ خواهد کرد.

بر اساس نتایج گزارش شده توسط TRT، حزب جمهوری‌خواه خلق در ۳۶ استان از ۸۱ استان ترکیه پیشتاز است.

به گزارش TRT، امام اوغلو حدود نیمی از آرای شمارش شده را در استانبول به دست آورد؛ در حالی که مراد کوروم، وزیر سابق شهرسازی از حزب عدالت و توسعه ۴۱ درصد را به دست آورد. 

هم استانبول و هم آنکارا پس از اینکه به مدت ۲۵ سال در کنترل حزب عدالت و توسعه و اسلاف اسلام‌گرای آن بودند، در نهایت در سال ۲۰۱۹ به دست گروه‌های سیاسی مخالف افتادند. امام اوغلو، شهردار کنونی استانبول با پیروزی در انتخابات شهرداری‌ها در سال ۲۰۱۹ بزرگترین ضربه انتخاباتی دو دهه اخیر را به اردوغان و حزب متبوع او یعنی حزب عدالت و توسعه وارد کرد. 

با این حال، آقای اردوغان توانست در سال ۲۰۲۳ میلادی بار دیگر به ریاست جمهوری ترکیه نائل شده و اکثریت پارلمانی را با متحدان ملی‌گرای خود کسب کند.

نتایج انتخابات روز یکشنبه می‌تواند آغازگر تغییر در سپهر سیاسی متکثر ترکیه باشد. هر چه باشد به نظر می‌رسد که انتظارات امام اوغلو برای تبدیل شدن به یک رهبر در سطح ملی در حال افزایش است.

پیش‌تر نظرسنجی‌ها در شهر ۱۶ میلیون نفری استانبول حاکی از رقابت تنگاتنگی بین امام اوغلو و مراد کوروم، نامزد حزب عدالت و توسعه بود.

نتایج این انتخابات تا حدودی تحت تاثیر مشکلات اقتصادی ناشی از تورم نزدیک به ۷۰ درصدی در ترکیه رقم خورد. اما برخی از رای‌دهندگان معتقدند که حزب حاکم به اندازه کافی برای ثبات کشور تلاش خود را کرده است.

علیرغم فروپاشی ائتلاف گروه‌های اپوزیسیون که در انتخابات سال گذشته، اما آقای امام اوغلو همچنان توانسته است رای‌دهندگانی را خارج از حزب اپوزیسیون اصلی و متبوع خود یعنی حزب «جمهوری‌خواه خلق» را جذب کند.

کردها در موفقیت امام اوغلو در سال ۲۰۱۹ نقش به سزایی را ایفا کردند، اما این بار «حزب برابری و دمکراسی خلق‌ها» نامزد خود را برای شهرداری استانبول معرفی کردند، ولی انتظار می‌رفت بسیاری از کردها وفاداری حزبی را کنار گذاشته و دوباره به او رای دهند.

اردوغان با یک چالش کوچک دیگر نیز روبرو است و آنهم افزایش حمایت‌ها از حزب تازه تاسیس و اسلامگرای «رفاه نوین» به دلیل موضع تند این حزب علیه اسرائیل در جریان جنگ غزه همچنین نارضایتی از مدیریت اقتصادی حزب عدالت و توسعه بود.

برخی گزارش‌ها از بروز خشونت‌ در برخی حوزه‌ها و کشته شدن سه نفر حکایت دارند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر