کد خبر: 181823
A
روزنامه گردی دیدبان تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۵۷؛

پشتیبانی حزب توده از آیت‌الله خمینی

«امام: ملت یکپارچه جمهوری اسلامی می‌خواهد»، تیتر یک روزنامه اطلاعات روز شنبه ۱۹ اسفند سال ۱۳۵۷ به این جمله رهبر انقلاب اختصاص دارد. از دیگر تیترهای این شماره روزنامه می‌توان به ادامه تصفیه در تلویزیون، اجتماع امروز زنان در دادگستری، درگذشت همسر آیت الله طالقانی، تغییر مقررات سفر به انگلیس و ضوابط اعزام دانشجو به خارج و شرایط پرداخت وام بی بهره به کارگران بیکار اشاره داشت.

پشتیبانی حزب توده از آیت‌الله خمینی

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ «امام: ملت یکپارچه جمهوری اسلامی می‌خواهد»، تیتر یک روزنامه اطلاعات روز شنبه ۱۹ اسفند سال ۱۳۵۷ به این جمله رهبر انقلاب اختصاص دارد که‌ در ادامه نیز گفته است: «دولت موقت دولت اسلامی شرعی است و من اطمینان کامل به آن دارم». از دیگر سوتیترهای مربوط به سخنان امام می‌توان به این جملات اشاره کرد: توطئه قدغن - خیانت قدغن- رای آزاد.

کمونیست‌ها هم اگر بخواهند برای ملت کار کنند باید به جمهوری اسلامی رای دهند و آن‌ها که می‌خواهند سر سفره آماده بنشینند به هیچ وجه در این نهضت دخالت نداشتند. عکس یک روزنامه هم به صحنه تیرباران سه زندانی رژیم سابق اشاره دارد که در توضیح عکس آمده است: «سه جنایتکار رژیم سابق... لحظه ای دیگر طومار زندگی ننگین آنها بسته خواهد شد». از دیگر تیترهای این شماره روزنامه می‌توان به ادامه تصفیه در تلویزیون، اجتماع امروز زنان در دادگستری، درگذشت همسر آیت الله طالقانی، تغییر مقررات سفر به انگلیس و ضوابط اعزام دانشجو به خارج و شرایط پرداخت وام بی بهره به کارگران بیکار اشاره داشت. روزنامه را ورق زده به صفحه آخر می‌رویم و به خبری درباره آغاز فعالیت علنی حزب توده و اعلامیه‌ای که در این مورد صادر کرده‌اند، بر می‌خوریم. متن خبر فوق بدین شرح است:

IMG_20230310_132453_234

کمیته مرکزی حزب توده ایران با صدور اعلامیه‌ای از سر گرفتن فعالیت علنی این حزب را اعلام کرد. حزب توده در این اعلامیه با اشاره به «اقدامات رژیم جنایتکار و دست نشانده امپریالیسم و ارتجاع» که حزب توده را منحله اعلام کرده بود، تاکید می‌کند که تصمیمات رژیم سابق از طرف خلق قهرمان ایران که منشاء هر قدرتی است با خشم و نفرت مطرود شده است. در این بیانیه آمده است:

حزب توده ایران در شرایط ورشکست کامل رژیم دست نشانده امپریالیسم از حق مقدس و لاینفک خویش برای شرکت آزاد، علنی و قانونی در مبارزه بزرگ انقلابی و اجتماعی مردم ایران استفاده می کند.

IMG_20230310_132452_814

در این اعلامیه، حزب توده ضمن ابراز پشتیبانی مجدد از برنامه‌های حضرت آیت الله خمینی، شرط مقدم نیل به هدف‌های جنبش انقلابی مردم ایران را اتحاد همه نیروهای شرکت کننده در این جنبش، صرفنظر از تفاوت عقاید سیاسی، مسلکی و فلسفی می‌داند و از همین جاست که دست دوستی و اتحاد بسوی سایر نیروهای ملی و دموکراتیک و دیگر احزاب، سازمان‌ها، گروه‌ها و شخصیت‌های ملی و دموکراتیک و در پیشاپیش آنها آیت الله خمینی و هواداران ایشان دراز کرده است.

تهیه و تنظیم: مصطفی رحیمی مشکله

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر