کد خبر: 176330
A
روزنامه گردی دیدبان تاریخ ۳۰ دی ۱۳۵۷؛

جزییات مذاکرات رمزی کلارک، نماینده آمریکا با آیت الله خمینی

رمزی کلارک ۴۵ سال پیش ۲۹ دی ماه ۱۳۵۷ در مصاحبه ای با روزنامه لوموند فاش کرد که درباره اوضاع ایران با آیت الله خمینی مذاکرات محرمانه ای داشته است‌ او همچنین به ارائه پیشنهاد خود به جیمی کارتر رئیس جمهور پرداخته است. در گزارش دیدبان تاریخ به بازنشر ۴۵ سال پیش مصاحبه رمزی کلارک (که بعدها خودش در دفتر خاطرات خود نوشت که جاسوس سازمان سیا بوده) در روزنامه های ۳۰ دی ۱۳۵۷ پرداخته است

جزییات مذاکرات رمزی کلارک، نماینده آمریکا با آیت الله خمینی

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ عظیم ترین راهپیمائی مذهبی و سیاسی تاریخ و ما خواهان جمهوری آزاد اسلامی هستیم. این تیتر درشتی است که روزنامه کیهان در ۴۵سال قبل امروز، شنبه ۳۰ دی سال ۱۳۵۷ بر پیشانی خود نگاشته است. رد درخواست دیدار جیمی کارتر با امام خمینی از سوی امام، هشدار بختیار درباره اینکه با سقوط من ارتش کودتا خواهد کرد و حاضر نیستم قدرت را به آیت الله العظمی خمینی واگذار کنم، آزادی ۱۸۵ زندانی سیاسی تا فردا از دیگر تیترهای شاخص و مهم این جریده عصرگاهی هستند. اما خبر ارائه ۳ پیشنهاد به آمریکا درباره ایران از طرف وزیر سابق دادگستری آمریکا، یکی از تیترهای دیگر صفحه نخست این روزنامه است که متن کامل خبر فوق که در صفحه دوم روزنامه منتشر شده، به شرح زیر می باشد؛

امروز گفته شد رمزی کلارک وزیر سابق دادگستری آمریکا قرار است فردا با حضرت آیت الله العظمی خمینی دیدار کند. 

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ رمزی کلارک دیروز در مصاحبه ای با روزنامه لوموند فاش کرد که درباره اوضاع ایران سه پیشنهاد به جیمی کارتر رئیس جمهوری آمریکا تسلیم خواهد کرد. 

photo_2023-01-20_11-10-41

وزیر سابق دادگستری آمریکا گفت؛ بر اساس این پیشنهادها آمریکا دیگر نباید از دولت شاهپور بختیار حمایت کند، پیشنهاد دوم در مورد ارتش است که باید روش معتدل تری در پیش گیرد. پیشنهاد سوم رمزی کلارک در این باره است که مقامات آمریکایی با حضرت آیت الله العظمی تماس برقرار کنند و گفتگوهایی با ایشان انجام دهند.

ضمنا حضرت آیت الله العظمی خمینی دیروز در یک مصاحبه تلویزیونی که بطور مستقیم از تلویزیون فرانسه پخش شد، گفتند؛ ما با فساد مخالفیم ولی با پیشروی و تمدن مخالف نیستیم. 

photo_2023-01-20_11-24-56

همچنین خبرگزاری ها، دیدار داریوش فروهر سخنگوی جبهه ملی ایران با حضرت آیت الله العظمی خمینی را با اهمیت تلقی می کنند و برخی از ناظران سیاسی این دیدار را درباره جبهه ملی مهم و موثر می دانند. داریوش فروهر تاکنون حاضر نشده است درباره جزئیات این ملاقات ها با خبرنگاران مطلبی بگوید. 

 

تهیه و تنظیم: مصطفی رحیمی مشکله

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر