کد خبر: 177830
A
روزنامه گردی دیدبان تاریخ ۱۴بهمن ۱۳۵۳

ایران پزشک و مهندس از هند و پرستار و کارگر از فیلیپین و کره جنوبی استخدام می کند

۴۶۰۰ پزشک، پرستار، مهندس معدن، کارگر و متخصص فنی از کشورهای هندوستان، کره جنوبی و فیلیپین استخدام شدند. این خبر را صبح امروز امیر قاسم معینی وزیر کار و امور اجتماعی در یک کنفرانس مطبوعاتی که با شرکت فرانسیس بلانشار مدیر کل سازمان بین المللی کار تشکیل شد اعلام کرد.

ایران پزشک و مهندس از هند و پرستار و کارگر از فیلیپین و کره جنوبی استخدام می کند

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ صفحه اول روزنامه ۲۰ صفحه ای اطلاعات ۴۷ سال قبل امروز دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۵۳ را مشاهده می کنید که پر شده از خبرها و تیترهای گوناگون داخلی و خارجی که هر کدام از آن‌ها می‌تواند بحث تاریخ گردی امروز ما باشد اما یک خبر در قسمت پایینی صفحه نخست جلب توجه میکند: ایران ۴۲۰۰ پزشک، مهندس و متخصص هندی را استخدام می‌کند! به صفحه چهارم روزنامه سری میزنیم تا ببینیم ماجرا از چه قرار است.

۴۶۰۰ پزشک، پرستار، مهندس معدن و متخصص فنی از کشورهای هندوستان و فیلیپین استخدام شدند. این خبر را صبح امروز امیر قاسم معینی وزیر کار و امور اجتماعی در یک کنفرانس مطبوعاتی که با شرکت فرانسیس بلانشار مدیر کل سازمان بین المللی کار تشکیل شد اعلام کرد.

وزیر کار در ابتدای سخنان خود به نیازهای بازار کار ایران و نتایج کار هیات‌های اعزامی به کشورهای آسیایی اشاره کرد و اینکه بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده است تاکنون یک پروتکل با دولت هندوستان و یک تفاهم نامه و اعلامیه مشترک با دولت فیلیپین منعقد گردیده است و موافقت کلی و اصولی مقامات وزارت کار کره جنوبی برای اعزام افراد متخصص به ایران تحصیل گردیده است. 

به علاوه به غیر از این کشورها، مذاکرات لازم با کشورهای انگلستان، فرانسه، آلمان فدرال و ایالات متحده امریکا برای تامین قسمتی از تخصص‌ها و مهارت‌های مورد نیاز بازار کار ایران جلب گردیده است. 

IMG_20220203_075832_119

وزیر کار سپس اشاره کرد؛ هندوستان از نظر تامین عده ای از پزشکان مورد نیاز و مهندسان رشته‌های مختلف و تکنسین‌های معدن بازار کار مناسبی در اختیار دارد. فیلیپین هم از نظر پرستار و تکنسین‌های ساختمانی نیروی انسانی ماهری در اختیار دارد و کره جنوبی بدون تردید سختکوش ترین تکنسین‌های راه‌سازی، بندرسازی و کارهای ساختمانی و معدنی را در اختیار دارد که به خصوص برای اشتغال در مناطق سردسیر کشور آمادگی بدنی و مهارت فوق‌العاده دارند. در ضمن مراکز اعزام متخصص این کشورها نه تنها افراد ذیصلاح را از نظر فنی انتخاب می کنند بلکه صلاحیت اخلاقی متخصصان خارجی را نیز تضمین می‌نمایند و بابت استخدام مقدماتی و معاینه پزشکی و آموزش زبان فارسی و انجام کلیه تشریفات مسافرتی در ازای هر متخصص در حدود ۱۰۰ دلار برای یکبار مطالبه می نمایند. 

IMG_20220203_075844_190

وزیر کار در پایان گفت: بمنظور ایجاد هماهنگی و تمرکز در امر استفاده از خدمات متخصصان خارجی و سهولت دسترسی به بازار کار بین المللی یک مرکز جدید در وزارت کار برای استخدام و کارگماری اتباع خارجی به وجود آمده است. 

IMG_20220203_075838_868

مدیر کل دفتر بین‌الملل کار نیز در این کنفرانس اعلام کرد: در مرکز کارآموزی کرج که با همکاری ایران و سازمان جهانی کار در تشکیلاتش تغییراتی داده شده قادر  خواهد بود که قسمت اعظم‌احتیاج ایران به مربی خارجی را تامین کند. وی همچنین یادآور شد تا آخر برنامه پنجم در مرکز تعلیمات حرفه ای تورین ایتالیا نیز ۱۸۰۰ نفر مربی ایرانی تربیت شوند.

IMG_20220203_075838_868

تهیه و تنظیم: مصطفی رحیمی مشکله

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر