کد خبر: 163155
A

عراق موضوع قطع جریان آب زاب کوچک را به سازمان ملل منتقل کرد

بغداد موضوع قطع جریان آب زاب کوچک ایران به عراق را به سازمان ملل متحد منتقل کرد.

عراق موضوع قطع جریان آب زاب کوچک را به سازمان ملل منتقل کرد

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ عراق به‌عنوان کشوری که به‌دلیل عوامل محیطی و عدم استفاده بهره‌وری از منابع آبی با خشکسالی و خطر بیابان‌زایی روبرو است، میزان قابل توجهی از نیاز خود به آب را از رودخانه زاب کوچک که از ایران سرچشمه ‌می‌گیرد، تامین می‌کند.

ولی ایران در ماه‌های تابستان بدون ارائه دلیل و اطلاع قبلی جریان آب زاب کوچک را که با عبور از استان سلیمانیه به کرکوک می‌رسد و از آنجا نیز به مناطق داخلی می‌ریزد، قطع می‌کند. مردم عراق نیز برای روزها با کمبود آب دست و پنجه نرم می‌کنند.

ایران اخیرا در 13 اوت جریان آب زاب کوچک به عراق را قطع کرده و بغداد این موضوع را به سازمان ملل متحد منتقل کرد.

سلام عمر، رئیس اداره امور آب شهر رانیه در استان سلیمانیه عراق طی مصاحبه با خبرنگار آناتولی اعلام کرد: جریان آب زاب کوچک از 13 اوت متوقف شد. ما تلاش کردیم در برخی نقاط در منطقه ما آب را ذخیره کنیم. بنابراین، اجازه ندادیم شهر قلادزه بی‌آب بماند.

او اظهار داشت: مقامات مربوطه را از این موضوع مطلع کردیم. همچنین به سازمان ملل نیز اطلاع دادیم. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، در سال‌های آینده در شرایط بدی قرار خواهیم گرفت.

عمر تصریح کرد: این وضعیت می‌تواند در منطقه ما منجر به یک فاجعه زیست‌محیطی شود. اما تا به حال از سازمان ملل متحد هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

منبع: آناتولی

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر