کد خبر: 169295
A

علت و علائم التهاب پروستات را بشناسید/راه های درمان

التهاب بخشی از پاسخ بدن به آسیب و عفونت است و باعث تورم، قرمزی و احساس درد می شود. در حالی که التهاب بخشی از یک پاسخ ایمنی سالم است، می تواند باعث علائم ناخواسته شود. التهاب پروستات که پروستاتیت نامیده می شود، می تواند علائم و عوارض بالقوه زیادی از جمله درد، مشکل در ادرار کردن و اختلال عملکرد جنسی ایجاد کند.

علت و علائم التهاب پروستات را بشناسید/راه های درمان

به گزارش سایت دیده بان ایران؛  پروستات غده ای کوچک به اندازه گردو است که در حین حرکت از مثانه به آلت تناسلی به دور مجرای ادرار می پیچد. مایع تولید شده توسط غده پروستات مجرای ادرار را روان می کند و با اسپرم مخلوط می شود و منی ایجاد می کند.

پروستات می تواند به دلیل عفونت، التهاب مزمن، هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) یا سرطان پروستات بزرگ شود. بزرگ شدن پروستات نیز می تواند باعث درد، علائم ادراری و اختلال عملکرد جنسی شود.

پروستاتیت چیست؟


پروستاتیت التهاب پروستات ناشی از عفونت حاد، عفونت مزمن یا التهاب مزمن است. پروستاتیت باکتریال حاد (ABP): باعث علائم ناگهانی و دردناک می شود، در حالی که علائم پروستاتیت باکتریایی مزمن (CBP) کندتر رشد می کنند. پروستاتیت باکتریایی مزمن بیشتر از پروستاتیت باکتریال حاد است، اما علائم و درمان های مشابهی دارند.
پروستاتیت مزمن/سندرم درد مزمن لگن (CP/CPPS): یک وضعیت درد مزمن است که بدون عفونت باکتریایی منجر به التهاب پروستات می شود. CP/CPPS به خوبی درک نشده است و درمان آن نیز دشوار است. هر دو CBP و CP/CPPS شامل التهاب مزمن هستند که می تواند منجر به درد مزمن، علائم دستگاه ادراری تحتانی و اختلال عملکرد جنسی شود.


علائم پروستاتیت


پروستاتیت می تواند علائم زیادی ایجاد کند، اما علائم اصلی درد و علائم دستگاه ادراری تحتانی است. از آنجا که مجرای ادرار از طریق پروستات حرکت می کند، التهاب یا بزرگ شدن پروستات می تواند در ادرار طبیعی اختلال ایجاد کند.

علائم ادراری و دستگاه تناسلی پروستاتیت عبارتند از:

درد و یا سوزش در هنگام ادرار
مشکل در ادرار کردن
تکرر ادرار
مشکل در تخلیه مثانه
ادرار کدر یا خون آلود
درد در آلت تناسلی، بیضه، مثانه یا پرینه
انزال دردناک
علائم عمومی می تواند شامل موارد زیر باشد:

تب و لرز
دردهای عضلانی
علائم شبیه آنفولانزا
درد در قسمت پایین شکم یا کمر
اگر هر یک از علائم زیر را دارید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید:

فرد قادر به ادرار کردن نیست.
هنگام ادرار درد احساس می شود و تب دارید.
خون در ادرار مشاهده شده است.
ناراحتی یا درد شدید در لگن، آلت تناسلی یا بیضه ها دارید.
علل پروستاتیت
پروستاتیت می تواند ناشی از عفونت باکتریایی، التهاب مزمن یا هر دو باشد.

پروستاتیت حاد باکتریایی و پروستاتیت باکتریایی مزمن هر دو در اثر عفونت ایجاد می شوند.

باکتری ها می توانند از عفونت های دستگاه ادراری، از جمله عفونت های مثانه، به پروستات سرایت کنند.
عفونت های مقاربتی (STIs) نیز می توانند باعث پروستاتیت شوند.


پروستاتیت مزمن

سندرم درد مزمن لگن و پروستاتیت غیر باکتریایی ناشی از التهاب مزمن و عوامل دیگر مانند آسیب عصبی است.
عوامل خطر پروستاتیت


عوامل خطر پروستاتیت عبارتند از:

سن: جوانی تا میانسالی
سابقه پروستاتیت
عفونت ادراری یا دستگاه تناسلی
استفاده از کاتتر ادراری
بیوپسی پروستات
HIV/AIDS
CP/CPPS ناشی از التهاب مزمن است نه عفونت باکتریایی. CP/CPPS وضعیتی است که با درد مزمن پروستات مشخص می شود و می تواند سال ها ادامه داشته باشد. عوامل زیادی بر خطر ابتلا به CP/CPPS تأثیر می‌گذارند، از جمله:

پروستاتیت یا عفونت قبلی


آسیب عصبی ناشی از جراحت یا جراحی
اختلال در عملکرد سیستم عصبی
اختلال در عملکرد سیستم ایمنی
استرس روانی
سطوح هورمونی نامنظم
عوارض و تاثیر بر سلامت جنسی
پروستاتیت می تواند به چندین عارضه منجر شود. پروستاتیت باکتریایی گاهی اوقات می تواند از پروستات به بیضه ها سرایت کند و باعث اپیدیدیمیت (عفونت دردناک بیضه ها) شود. پروستاتیت باکتریایی مزمن و CP/CPPS، مانند سایر بیماری های مزمن پزشکی، می تواند منجر به افسردگی و اضطراب شود.

CBP، CP/CPPS، عفونت های مکرر و التهاب پروستات که به درستی درمان نمی شوند، می توانند اثرات طولانی مدتی بر سلامت جنسی شما داشته باشند. CBP و CP/CPPS با تأثیر بر تولید اسپرم و منی می توانند منجر به ناباروری مردان شوند. آنها همچنین می توانند باعث اختلال در عملکرد جنسی، از جمله اختلال نعوظ و درد در هنگام مقاربت یا انزال شوند.

تشخیص


تشخیص پروستاتیت شامل تاریخچه پزشکی کامل، معاینه فیزیکی، آزمایش خون و سایر آزمایشات بالینی است. پزشک شما در مورد علائم فعلی شما و هرگونه سابقه عفونت ادراری، عفونت های مقاربتی و مشکلات مربوطه سوال خواهد کرد.

در طول معاینه فیزیکی، پزشک شما احتمالاً یک معاینه دیجیتالی رکتوم (DRE) را با قرار دادن یک انگشت روغن کاری شده در راست روده انجام می دهد تا پروستات را احساس کند. در طول DRE، پزشک ممکن است پروستات را ماساژ دهد تا مقدار کمی مایع جمع شود.

علاوه بر این، پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

آزمایش خون: برای بررسی علائم عفونت
تجزیه و تحلیل ادرار: و مایعات از پروستات
سونوگرافی: پروستات یا سایر آزمایشات تصویربرداری
سیستوسکوپی: برای دیدن داخل مجرای ادرار و مثانه


بررسی جریان ادرار


بسیاری از بیماری ها می توانند علائم مشابه پروستاتیت را ایجاد کنند و برخی از آنها تهدید کننده زندگی هستند. مهم است که به دنبال تشخیص پزشکی مناسب باشید و درمان مناسب برای وضعیت خود دریافت کنید.

رفتار


درمان پروستاتیت شامل داروها و روش هایی برای درمان عفونت، تسکین درد و بهبود ادرار است. درمان پروستاتیت باکتریایی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک به مدت دو تا چهار هفته (ABP) یا چهار تا دوازده هفته (CBP) دارد.

مشکل شدید در ادرار کردن را می توان با گذاشتن کاتتر ادراری یا تجویز آلفا بلوکرها برای شل کردن عضلات داخل و اطراف پروستات درمان کرد.

درد پروستاتیت با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (ادویل یا موترین) درمان می شود. ماساژ پروستات، پدهای گرم کننده و بالش یا کوسن دونات نیز می توانند به تسکین درد کمک کنند.

درد مزمن ناشی از پروستاتیت همچنین می تواند با استفاده از فیزیوتراپی کف لگن، بیوفیدبک، طب سوزنی و داروهای گیاهی بهبود یابد. در برخی موارد شدید، ممکن است برای بهبود ادرار و تسکین درد به جراحی نیاز باشد.

به طور خلاصه
پروستاتیت یک بیماری شایع، دردناک و اغلب مزمن است که مردان را تحت تاثیر قرار می دهد.

اشکال مزمن پروستاتیت می تواند عوارض طولانی مدتی از جمله درد مزمن، اختلال عملکرد جنسی و ناباروری ایجاد کند؛ با این حال، ممکن است با تشخیص و درمان مناسب از این عوارض طولانی مدت جلوگیری شود. آنتی بیوتیک ها، NSAID ها، آلفا بلوکرها و سایر داروها و همچنین داروهای مکمل می توانند برای درمان پروستاتیت استفاده شوند.

علائم و درد مجاری ادراری علائم بارز پروستاتیت هستند، اما سایر شرایط نیز می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند.

اگر علائم درد یا مشکل در ادرار کردن دارید، باید زودتر به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

تشخیص و درمان زودهنگام برای بهبود پیامدهای پروستاتیت و سایر شرایط مهم است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر