کد خبر: 170137
A

مردان دو برابر زنان به پارکینسون مبتلا می‌شوند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه ابتلا به پارکینسون در مردان دو برابر زنان است، گفت: بیماری پارکینسون در سنین ۶۰ سال به بالا بیشتر شایع است، البته مواردی از پارکینسون در جوانان نیز مشاهده می‌شود.

مردان دو برابر زنان به پارکینسون مبتلا می‌شوند

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ دکتر علیرضا زالی _ متخصص جراحی مغز و اعصاب درباره نشانه‌های ابتلابه پارکینسون توضیحاتی داد و گفت: مهمترین خصوصیتی که در توصیف لرزش پارکینسونی مشهود است و به پزشک متخصص این امکان را می‌دهد که پارکینسون را از سایر لرزش‌ها افتراق دهد، کاهش پلک زدن، کندی حرکات، تغییر در نمای صورت و مواردی از این قبیل است.

به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه اعمال جراحی تحریک عمقی مغز صرفا مربوط به لرزش پارکینسون نیست، ادامه داد: اهداف جراحی در درمان پارکینسون متفاوت است، در مواردی که لرزش‌های فراوان تقریبا زندگی روزمره فرد را مختل کرده و متناسب با لرزش، پزشک جراحی یا دارودرمانی را در دستور کار دارد.

زالی با اشاره به اینکه در پیشینه درمان پارکینسون جراحی بر درمان‌های دارویی مقدم بود، ادامه داد: قبل از دهه ۶۰ درمان پارکینسون جراحی بود، خوشبختانه با ورود داروهای نوین، درمان‌های دارویی شکل تازه‌ای به خود گرفت، ضمن اینکه جراحی‌ها معمولا مشکلاتی مثل اختلال در تکلم را به ‌دنبال داشتند.

وی با اشاره به اینکه در درمان‌های نوین و جراحی پارکینسون، قسمت‌هایی از مغز با کمک جدیدترین تکنولوژی‌ها تحریک می‌شوند، با کمک تصاویر توضیحاتی درباره تحریک عمقی مغز در درمان پارکینسون ارائه داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه در درمان جراحی بهترین و کم خطرترین مسیر ورود با کمک نرم‌افزارها محاسبه می‌شود، توضیح داد: روند جراحی بدون درد، با همکاری بیمار و به روش بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

 
 
 

این متخصص جراحی مغز و اعصاب با تاکید بر اینکه جراحی تحریک مغز برای درمان پارکینسون، جراحی بسیار دقیقی است، خاطرنشان کرد: حتی ذره‌ای اشتباه قابل بخشش نیست، طی فرآیند عمل تیم درمانی با تحریک الکتریکی و آزمایش قبل از جاگذاری، مناسب‌ترین اقدام را با کمترین عارضه انجام می‌دهند.

او با اشاره به اینکه مهمترین مسئله بعد از جراحی عمقی مغز، تنظیمات دستگاه برای کسب بهترین نتیجه است، اضافه کرد: این جراحی نتیجه کار تیمی است، بعد از جراحی شرایط بیمار باید به صورت دوره‌ای بررسی شود و استفاده از دارو نیز همچنان بر قوت خود باقی است.

به گفته زالی، انتخاب بیمار مناسب برای جراحی مهم است و ضروری است زمان بیماری و اختلالات حرکتی فرد مورد ارزیابی قرار گیرد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی با اشاره به پوشش بیمه‌ها در درمان پارکینسون، افزود: این بیماری در دسته بیماری‌های صعب‌العلاج و تحت پوشش بیمه‌ها قرار دارد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر