کد خبر: 174130
A

ارتباط التهاب معده با آلزایمر

پزشکان در یک سری آزمایشات جدید دریافته‌اند نوع شایعی از التهاب معده که بر اثر یک عفونت باکتریایی روی می‌دهد، افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را در پی دارد.

ارتباط التهاب معده با آلزایمر

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛به نقل از یورونیوز، بر اساس مطالعه اخیر دانشگاه «مک گیل» در کانادا، باکتری «هلیکوباکتر پیلوری» که در معده دو سوم جمعیت جهان یافت می‌شود، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد.

متخصصان در این آزمایش‌ها، اطلاعات سلامت بیش از چهار میلیون فرد بالای ۵۰ سال را بین سال‌های ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۹ در بریتانیا بررسی کردند.

آن‌ها در این بررسی‌ها دریافتند، افرادی که به نوعی عفونت شایع معده به نام «هلیکوباکتر پیلوری» مبتلا شده بودند، ۱۱ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار گرفته بودند.

عفونت ناشی از این باکتری می‌تواند باعث سوء‌هاضمه، التهاب معده و زخم معده شود و گاهی نیز می‌تواند باعث ابتلا به سرطان معده شود. این باکتری همچنین می‌تواند به بافت معده و قسمت اول روده کوچک آسیب برساند.

متخصصان علوم پزشکی در دانشگاه مک گیل امیدوارند که مطالعه آنها بتواند موارد ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد.

با توجه به پیری جمعیت جهان، انتظار می‌رود در ۴۰ سال آینده تعداد بیماران مبتلا به آلزایمر و زوال عقل سه برابر شود.

دکتر «پل براسارد»، نویسنده ارشد این مطالعه و استاد دانشگاه مک گیل در بیانیه‌ای گفته است که در حال حاضر روش‌های درمانی کمی برای این گروه از اختلالات و بیماری‌های ذهنی وجود دارد.

بر اساس داده‌های سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر بیش از ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری زوال عقل مبتلا هستند که بیش از ۶۰ درصد آنها در کشورهای فقیر و کمتر توسعه یافته زندگی می‌کنند.

انتظار می‌رود تعداد مبتلایان به زوال عقل در آینده افزایش یابد. همچنین گفته می‌شود زنان بیش از مردان به بیماری‌های زوال عقل مبتلا می‌شوند.

انجمن جهانی آلزایمر نیز تخمین زده است که تعداد افراد مبتلا به زوال عقل در ۲۰ سال آینده تقریبا دو برابر می‌شود. به گفته این انجمن در سال ۲۰۳۰ تعداد افراد مبتلا به این بیماری به ۷۸ میلیون و در سال ۲۰۵۰ به ۱۳۹ میلیون نفر خواهد رسید.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر