کد خبر: 181338
A

این گروه بیشتر به فشار خون مبتلا می‌شوند

بالا و پایین رفتن فشار خون در طول روز طبیعی است. بسیاری از عوامل می توانند به طور موقت فشار خون را افزایش دهند.

این گروه بیشتر به فشار خون مبتلا می‌شوند

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛قلب، خون را از طریق شریان‌ها - رگ‌های خونی اصلی بدن - پمپاژ می‌کند و خون به دیواره‌های سرخرگ فشار می‌آورد. به فشار واردشده از خون به دیواره‌های سرخرگ «فشار خون» می‌گویند.

ایسنا در گزارشی نوشت: فشارخون یکی از عوامل مهمی است که می‌تواند سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار دهد و داشتن اطلاعاتی در مورد آن به کاهش خطر در این زمینه کمک می‌کند.

چندین عامل خطر برای فشار خون بالا وجود دارد از جمله:

سیگار کشیدن: هنگامی که سیگار می کشید یا از دخانیات استفاده می کنید، فشار خون شما به طور موقت افزایش می یابد. با گذشت زمان، سیگار کشیدن منظم می تواند به رگ های خونی شما آسیب برساند و آن ها را سفت کند.

اضافه وزن یا چاق بودن: وزن اضافی بر قلب و عروق خونی شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، می تواند باعث کلسترول بالا شود.

عدم فعالیت بدنی: افرادی که ورزش نمی کنند معمولا ضربان قلب بالاتری دارند.

خوردن زیاد نمک: نمک باعث می شود بدن شما آب را نگه دارد. این وضعیت مقدار خونی که از طریق شریان‌های شما جریان دارد را افزایش می‌دهد.

نخوردن پتاسیم کافی: پتاسیم به تعادل میزان نمک و آب در بدن شما کمک می کند. کم آبی همچنین می تواند بر سطح پتاسیم شما تأثیر بگذارد.

نوشیدن الکل: نوشیدن الکل به ویژه باعث افزایش فشار خون می‌شود.

استرس: احساس استرس می تواند به طور موقت فشار خون شما را افزایش دهد.

سن: با افزایش سن، احتمال ابتلا به فشار خون بالا بیشتر می شود. فشار خون بالا معمولاً بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد، اما در حال شایع تر شدن در بین کودکان است.

جنسیت: در میان افراد زیر ۶۴ سال، فشار خون بالا در مردان بیشتر از زنان است. اما پس از ۶۵ سالگی، زنان در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

سابقه خانوادگی: فشار خون بالا معمولاً در خانواده ها دیده می شود.

نژاد: در ایالات متحده، فشار خون بالا در میان سیاهپوستان بیشتر از سفیدپوستان است. همچنین معمولا در سنین پایین تر شروع می شود.

بارداری: فشار خون ممکن است در دوران بارداری افزایش یابد.

برخی از بیماری‌ها: افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه، اختلالات غدد فوق کلیوی و تیروئید و آپنه خواب در معرض خطر ابتلا به فشار خون ثانویه هستند.

داروهای خاص: قرص های ضد بارداری، داروهای ضد التهاب و سایر داروها می توانند فشار خون شما را بالا ببرند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر