کد خبر: 141560
A

سردار رحیم صفوی: ٢٢ کشور جهان خواهان خرید پهپادهای ایرانی هستند

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا می‌گوید: امروز در نقطه ای قرار داریم که ٢٢ کشور جهان تقاضای خرید هواپیمای بدون سرنشین از ایران دارند.

سردار رحیم صفوی: ٢٢ کشور جهان خواهان خرید پهپادهای ایرانی هستند

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ سردار سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در پیش نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری دفاع مقدس که با محوریت مخابرات در دانشگاه جامع امام حسین(ع) برگزار شد گفت:گذر زمان و پیشرفت فزاینده فناوری های نوین و تنوع اطلاعات، سازه های تحلیلی و حتی گفتمان کنونی را به چالش کشیده است.

صفوی با بیان اینکه ارتش امریکا و ناتو فرماندهی جنگ شناختی راه اندازی کرده است،افزود: جنگ ترکیبی و شناختی دشمن، اذهان و روایت های حقیقی تاریخی ثبت شده را به انحراف می کشاند و میخواهد جوانان ما را از پیشرفت، از هویت اسلامی و ایرانی جدا سازد و جبهه مقاومت اسلامی را در برابر نظام سلطه تضعیف کند.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه دو رخداد عظیم پیروزی انقلاب کبیر اسلامی و دفاع مقدس، تاریخ ایران، منطقه و جهان را تغییر داد گفت:دوران جدیدی آغاز شده و جابجایی در ارکان قدرت آغاز گشته و ما امروزه شاهد نوعی تغییرات بزرگ در فناوری های جدید، در ثروت، قدرت و نظم جهانی هستیم که همه افراد در همه کشورها را عمیقا تحت تأثیر قرار خواهد داد.

این استاد جغرافیای سیاسی ادامه داد: آنچه در آینده شاهد آن خواهیم بود از انچه که تاکنون تجربه کرده ایم متفاوت خواهد بود، گرچه مشابه آن در بسیاری از دوره های تاریخی رخ داده است.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی با برشماری هشت کلید قدرت گفت: فناوری های جدید در همه عرصه ها، افزایش سهم در تجارت جهانی، رقبای جدید قدرت در ابعاد اقتصادی و فرهنگی(چین و جهان اسلام)، توان نظامی، حجم ذخایر ارزی، بازار و مراکز مالی و حاکمیت پولی از کلیدهای قدرت است.

وی افزود:بازده و بهره وری یا به عبارت دیگر سرانه تولید افراد که عوامل شکل گیری آن، یادگیری، ساخت و اختراع است، افزایش قدرت رسانه و تسلط بر افکار و اذهان عمومی ملت ها و وجود رهبران قدرتمند و لایق و مردمی متمدن و متحد با فرهنگ غنی و هویت و اخلاق ممتاز انسانی نیز از کلیدهای قدرت محسوب می شوند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان اینکه مخابرات در جنگ نقش سلسله اعصاب را دارد گفت: داشتن یک شبکه فرماندهی و کنترل یکپارچه، داشتن ارتباطات امن و پایدار همراه با قابلیت ارسال صوت، ویدئو، متن و تصویر به صورت بلادرنگ و هوشمندسازی و امن سازی صحنه نبردهای احتمالی آینده از جمله اقداماتی است که باید انجام شود.

وی با اشاره به عملیات غرورآفرین نیروی زمینی سپاه علیه تروریست ها در شمال عراق گفت:درود خدا بر فرماندهان و رزمندگان نیروی زمینی سپاه که عملیات های توپخانه ای و موشکی دقیقی بر علیه مقرهای ضد انقلاب مسلح و مراکز فرماندهی تروریست های مستقر در اقلیم عراق انجام دادند و صحنه این عملیات ها را با هواپیمای بدون سرنشین به صورت زنده رصد می کردند.

صفوی در تشریح پیشرفت های کشور در عرصه های مختلف پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به کارگیری علم و فناوری در نیروهای مسلح، به کسب قدرت بازدارندگی و قدرت پهبادی نیروهای مسلح اشاره کرد گفت:امروز در نقطه ای قرار داریم که ٢٢ کشور جهان تقاضای خرید هواپیمای بدون سرنشین از ایران دارند.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه برگزاری همایش ملی جایگاه علم و فناوری دفاع مقدس در ١٥ آذرماه سال ١٤٠١، بستری علمی برای تبیین نقش علم و فناوری در بخش ها و رسته های گوناگون دفاع مقدس است گفت:شما همرزمان قدیمی مخابرات، فرماندهان بنیان گذار شبکه و سیستم مخابراتی و ارتباطی دفاع مقدس در این پیش نشست ها و آن همایش علمی که برگزار خواهد شد، آنچه را که در دوران دفاع مقدس عمل کردید را تبدیل به مقاله، کتاب، دایره المعارف، فیلم و مستندسازی کنید.

رئیس همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس با تأکید بر نقش مخابرات در پیروزی دفاع مقدس خاطرنشان ساخت:شما در دوران دفاع مقدس از هیچ، همه چیز ساختید.

در اوایل جنگ حتی بیسیم PRC70 هم نداشتیم یا کم داشتیم اما شما با خلاقیت و ابتکارات علمی و عملی با توکل بر خدا با مجاهدت با رنج و بی خوابی و کم خوابی چندشبانه روزی، با وجود انواع کمبودها چندین مرکز مخابراتی و ارتباطات نظامی HF,VHF و UHF در جنوب و در خوزستان، در قرارگاه کربلا، در غرب کشور، قرارگاه نجف، در شمال غرب، قرارگاه حمزه سیدالشهدا، در لشگرها و تیپ ها در تهران و مراکز استان ها راه اندازی کردید.

این فرمانده عالی دوران دفاع مقدس افزود:شما به بهانه برگزاری این همایش باید بگویید چگونه همزمان سیستم سازی کردید، نیرو آموزش دادید، تجهیزات را یا خریداری کردید یا ساختید یا از دشمن به غنیمت گرفتید، چگونه بعد از هر عملیاتی تعمیر و نگهداری کردید، ١٥ گردان عملیاتی را در ثامن الائمه تجهیز کردید تا یکصد هزار نفر نیرو را در قالب بیش از ٣٤ تیپ و لشکر در عملیات های فاو (بهمن سال ١٣٦٤) و کربلای ٥ در (١٩ دی ماه سال ١٣٦٥) تجهیز کردید و چگونه پیروزی آفریدید.

وی افزود:اینکه چگونه بعد از فرمان حضرت امان خمینی(ره) در ٢٦ شهریور سال ١٣٦٤ مبنی بر تشکیل سه نیروی زمینی، دریایی و هوایی در سپاه سیستم های مخابراتی آن را ایجاد کردید، چگونه صدها کیلومتر کابل مخابرات زمینی در جنوب احداث کردید. چگونه سیستم ماکس های تلفن های بیسیم ٢ تا ٣ کاناله تا چند ده کاناله را که قابل پوش کردن نبود راه اندازی کردید به صورت ثابت و سیار، چگونه امنیت شبکه مخابرات را حفظ کردید. همه اینها بدون بکارگیری علم و فناوری شدنی نبود.

رئیس همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس با بیان اینکه ما در دوران دفاع مقدس، سیستم های مخابراتی کوتاه برد و بردبلند دشمن را شنود می کردیم تصریح کرد: چگونه رمز سیستم مخابرات و بیسیم های پیشرفته راکال را شکستید، چگونه هم جنگیدید، هم این تحقیق و توسعه دادید، هم نگهداری تخصصی کردید، چگونه سیستم مستقل ارتباطات را غیر از سیستم کشور راه اندازی کردید من از شما می خواهم این کارهای بزرگ را در قالب مقاله، نشست، پنل تخصصی، پروژه، نمایشگاه و سایر تولیدات علمی در این همایش ثبت کنید.

وی افزود:همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس با تأکید مقام معظم رهبری به رئیس محترم ستاد کل نیروهای مسلح برای پرداختن به این حوزه در دستور کار قرار گرفته است و این همایش به همت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی و با مشارکت وزارت دفاع و سایر سازمان های نیروهای مسلح و دانشگاههای معتبر کشور در ١٥ اذرماه سال ١٤٠١ در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار خواهد شد

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر