کد خبر: 169485
A

حمله تند نادران به قالیباف: رئیس مجلس دنبال شریک جرم است/یک سال است که استعفا داده‌ام

الیاس نادران توضیحاتی درباره علت تحصن خود در صحن علنی دیروز مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

حمله تند نادران به قالیباف: رئیس مجلس دنبال شریک جرم است/یک سال است که استعفا داده‌ام

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ روز گذشته ۲۱ آبان ماه بود که الیاس نادران در اعتراض به عدم اعلام وصول استعفای خود در صحن علنی مجلس تحصن کرد.

گرچه استعفای نادران امروز از سوی هیات رئیسه اعلام وصول شد اما او روز گذشته در فیلمی که منتشر کرد، درباره این اقدام خود و اتفاقاتی که رخ داده بود، توضیحاتی ارائه کرده و نقدهایی تند به قالیباف وارد کرده بود.

نادران گفت: از خیلی وقت پیش در اعتراض به رفتارهایی که به خصوص شخص رئیس مجلس انجام داده بود، تصمیم داشتم در یک فرصتی با نمایندگان مجلس صحبت کنم. به همین دلیل در مهر ۱۴۰۱ استعفا دادم که یکی از نواب رئیس برگه استعفا را گرفت تا نزد رئیس مجلس برده تا اعلام وصول شود. متاسفانه بعدا متوجه شدم که همان فرد در هیات رئیسه مخالفت کرده و مانع اعلام وصول شده است. مجددا استعفای خود را در ۱۴۰۱/۹/۶ نوشتم و شخصا در صحن علنی و از جایگاه به رئیس مجلس تحویل دادم که آنهم علیرغم پیگیری های صورت گرفته اعلام وصول نشد.

وی ادامه داد: در ماه ها و روزهای اخیر در زمان بررسی برنامه هفتم توسعه اتفاقاتی افتاد که که نسبت به کیان مجلس و نسبت به آزادگی نمایندگان و اینکه اجازه داشته باشند در مورد مسائل صریحا و صادقانه صحبت کنند، احساس خطر کردم.

نادران تصریح کرد: قضیه از این قرار بود که هیات رئیسه طرحی را خارج از نوبت در دستور گذاشته بود، اصلاح بند یک ماده ۸۳ قانون انتخابات که مطابق آن نمایندگان اجازه نداشتند نامه توصیه ای برای وام و کارهای دیگر بنویسند. طرح به نحوی داده شده بود که نمایندگان از این مسئله مستثنی باشند و بتوانند کما فی السابق نامه وام و مساعدت های مختلف از دانشگاه ازاد، بیمارستان، کمیته امداد و اشتغال و جاهای دیگر داشته باشند که این بر روی رای آنها خیلی موثر است.

این نماینده مجلس گفت: متاسفانه به نحوی سازماندهی کردند که مخالفین امکان مخالفت جدی نداشته باشند. به همین خاطر بنده هم تذکر و هم اخطار داشتم و متاسفانه هیات رئیسه بنابر تصمیمی که گرفته بود، اجازه طرح تذکر و اخطار را نداد. به همین دلیل من ناچار شدم بر اعلام وصول استعفای سال گذشته خودم اصرار داشته باشم. الان هم اعلام می کنم که تا زمانیکه این استعفا اعلام وصول نشود و مردم در جریان اتفاقاتی که در مجلس افتاده و از چشم آنها پنهان مانده، قرار نگیرند، به تحصن خود ادامه خواهم داد. امیدوارم که رئیس مجلس تصمیم درست بگیرد.

وی افزود: مطابق ماده ۹۱ آیین نامه داخلی مجلس هیچ کس حق دخالت ندارد. نماینده استعفای خود را با دلیل ذکر می کند و رئیس مجلس باید در اولین جلسه اعلام وصول کند و در هفته بعد هم استعفا را در دستور قرار دهد.در اینجا نه هیات رئیسه و نه افراد دیگر نقشی ندارند و اینکه رئیس مجلس اعلام کرد که من آن را به هیات رئیسه می برم و مطرح می کنم کار خلاف قانون است. آنجا که باید مشورت می کرد نکرده است اینجا دنبال این است که از هیات رئیسه برای خود شریک جرم پیدا کند، من اعتراض دارم چرا که هیچ ربطی به هیات رئیسه و سایر ارکان ندارد و رئیس مجلس مکلف به اعلام وصول است و تا اعلام وصول نشود من تحصن خواهم کرد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر