کد خبر: 174110
A

نماینده مردم یزد در مجلس: شورای نگهبان و مجمع، خودشان تصمیم می‌گیرند که شفاف باشند

نماینده مردم یزد در مجلس، گفت: طبق طرح شفافیت قوای سه گانه، همه قوا شفاف می‌شوند از جلسات هیئت و کمیسیون‌های دولت، احکامی که در قوه قضائیه صادر می‌شود، البته استثنا‌هایی هم در این طرح قائل شده است و آنچه که منافع و امنیت ملی را به خطر می‌اندازد، ممنوع است.

نماینده مردم یزد در مجلس: شورای نگهبان و مجمع، خودشان تصمیم می‌گیرند که شفاف باشند

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت طرح شفافیت قوای سه‌گانه، نهاد‌ها و سایر دستگاه‌ها، اظهار کرد: موضوع شفافیت یکی از مواردی بود که مطالبات مردمی داشت که آرا نمایندگان باید شفاف باشد در این راستا طرح شفافیت قوای سه‌گانه تدوین و در دستورکار قرار گرفت.

وی افزود: طبق این طرح همه قوا شفاف می‌شوند از جلسات هیئت و کمیسیون‌های دولت، احکامی که در قوه قضائیه صادر می‌شود، البته استثنا‌هایی هم در این طرح قائل شده است و آنچه که منافع و امنیت ملی را به خطر می‌اندازد، ممنوع است.

رئیس کمیسیون شورا‌های مجلس درباره اهمیت طرح شفافیت قوای سه‌گانه، گفت: این کاری که شده کار خیلی خوبی بود که می‌تواند جلوی فساد را در جامعه بگیرد و بر اساس آن مردم در جریان امور قرار گرفته و بر اتفاقات نظارت داشته باشند.

جوکار در خصوص روند بررسی این طرح در مجلس خاطرنشان کرد: این طرح در مجلس تصویب شد و پس از آن چندین نوبت رفت و برگشت به شورای نگهبان داشت و نهایتا مجلس بر نظر خود اصرار کرد و طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و مجمع طرح را به مصلحت ندانست در نهایت به مجلس برگشت خورد و در جلسه کمیسیون شورا‌ها برخی از مفاد آن اصلاح شد.

وی اظهار کرد: آنچه که شورای نگهبان اعلام کرد مجلس نمی‌تواند برای شورا و مجمع با توجه به اینکه این ۲ نهاد آیین‌نامه داخلی دارند قانون گذاری انجام دهد لذا این موارد در طرح اصلاح شد و این ۲ نهاد باید خودشان تصمیم بگیرند که شفاف باشند؟

نماینده مردم یزد در مجلس اظهار کرد: طبق مصوبه کمیسیون شورا‌ها یک کار گروه ۶ نفره از قوا تشکیل می‌شود تا درباره اینکه چه موضوعاتی به منافع ملی خدشه وارد می‌کند که منتشر نشود و ما بقیه آن انتشار یابد.

منبع: تسنیم

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر