کد خبر: 177426
A

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سامانه مردمی نظارت بر فضای مجازی رونمایی می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از راه اندازی سامانه مردمی نظارت بر فضای مجازی خبر داد و گفت: این سامانه در سه ماه آینده رونمایی می شود و در همه حوزه ها می خواهیم تحول ایجاد کنیم چرا که حکمرانی در حوزه فرهنگی درحال پوست اندازی است و از تصدی‌گری دستگاه های حاکمیتی به سوی میدان داری مردم حرکت می‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سامانه مردمی نظارت بر فضای مجازی رونمایی می‌شود

 محمدمهدی اسماعیلی امروز سه شنبه در حاشیه حضور در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری و پاسخ گویی بی واسطه به سوالات مردم، در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب، افزود: در دوسال گذشته در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه این سیاست را به خوبی جلو بردیم و در همه بخش ها تلاش می کنیم مسیر ورود موثر مردم به حوزه مدیریت فرهنگی را تسهیل کنیم.

وی با بیان اینکه در فضای مجازی مردم باید عهده‌دار امر نظارت باشند و برای ارتقای وضع موجود تلاش کنند، ادامه داد: همه دلسوزان در مورد پیام رسان های داخلی، خارجی و شبکه های نمایش خانگی انتقادات جدی دارند.

اسماعیلی تصریح کرد: در فضای مجازی انسان رسانه ها و کانال های با بیش از پنج هزار عضو را ثبت می کنیم که گام مهمی به‌شمار می رود و سامانه آن را نیز طراحی کرده‌ایم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه شورای عالی فضای مجازی در این باره مصوبه دارد، تصریح کرد: برهمین اساس این اقدام الزام قانونی دارد و از طرفی هیات نظارت بر مطبوعات، خبرگزاری ها و پیام رسانه ها نسبت به این موضوع هم مسئولیت دارد.

وی افزود: فرصتی قانونی را تدارک دیدیم تا همه کسانی که در پیام رسان های داخلی و خارجی کانال و صفحه شخصی بالای پنج هزار عضو دارند آن را در این سامانه ثبت کنند.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در ادامه تصریح کرد: وزارت فرهنگ مسئولیت نظارت بر همه مجوزهایی که در فضای حقیقی برعهده دارد را در فضای مجازی نیز عهده‌دار است، که از جمله آن می توان به حوزه نمایش خانگی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه نظارت بر سریال‌های خانگی بر عهده همکاران ما در سازمان صدا و سیما است، افزود: فیلم‌های سینمایی باید در وزارت ارشاد بررسی شود به همین دلیل در حال طراحی سازوکار جدیدی برای آن هستیم.

وزیر فرهنگ گفت: در شبکه‌های اجتماعی و نمایش خانگی چند ده هزار فیلم بارگذاری شده که به‌دنبال تغییر جهت آن هستیم و انشاالله وضعیت فعلی اصلاح خواهد شد.

وی افزود: مردم از میزان نظارت بر این حوزه گلایه دارند و البته باید توجه داشت در مورد این مسأله مشکل حقوقی وجود داشت؛ نظارت بر این حوزه را در مجموعه سازمان سینمایی متمرکز می‌کنیم که تحولی مهم خواهد بود.

فیلم‌های امیدبخش و آگاهی‌بخش به بخش داوری جشنواره راه پیدا کرد

اسماعیلی در ادامه گفت: ما نسبت به برخی آثار سینمایی انتقاد داریم و رویه در این‌حوزه اصلاح می‌شود.

وی افزود: امسال در جشنواره فیلم فجر همه فیلم‌هایی که به بخش داوری راه‌ پیدا کرده‌، امیدبخش هستند و در آنها سیاه‌نمایی وجود ندارد و برای مردم امید بخش و آگاهی‌بخش هستند.

اسماعیلی با تاکید براینکه برخی از فیلم‌های این دوره از جشنواره فجر آگاهی نسبت به گذشته تاریخی ایجاد می‌کند ادامه داد: در این دوره از جشنواره فیلم‌هایی درباره مفاخری مانند شهید کاظمی، شهید شیرودی، شهید زین‌الدین و واقعه عاشورا وجود دارد.

وزیر فرهنگ تاکید کرد: جلوگیری از سیاه‌نمایی، خشونت، ترویج بی‌بندوباری و حفظ حریم خانواده برایمان یک مساله جدی است و همکاران من مکلف هستند در این زمینه نظارت کنند و با همکاری اصحاب هنر آسیب‌ها را کاهش دهند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر