کد خبر: 181821
A

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: استفاده از "فناوری‌ها بد" حرام است

ضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: معنای ولایت که برای حاکم در جامعه اسلامی به کار می‌رود به معنای قبول مسئولیت در قبال افراد جامعه است، بنابراین وقتی فناوری دوسویه است و می‌توان از آن استفاده بد کرد، حاکمیت باید به وظیفه نظارتی و کنترلی خود در این خصوص عمل و از ورود ضرر به جامعه جلوگیری کند. استفاده از فناوری‌ها بد نیز به صورت کلی حرام است

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:  استفاده از "فناوری‌ها بد" حرام است

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ آیت الله محسن اراکی در آئین افتتاحیه نخستین تور ملی فناوری و نوآوری در علوم انسانی و اسلامی که در پارک علم و فناوری قم برگزار شد، با بیان نکاتی در خصوص فقه فناوری، اظهار داشت: وقتی می‌گوییم فقه فناوری، دو نوع رفتار را در سطح فردی و اجتماعی بحث می‌کنیم، برای نمونه در سطح فردی بحث این است که خود فرد محقق در چه عرصه‌هایی می‌تواند ورود کند و در سطح اجتماعی هم این که حاکمیت چه مسئولیتی در مساله فناوری دارد.

وی افزود: در موضوع فقه فناوری در سطح کلان یا اجتماعی چند اصل مهم وجود دارد که عبارت‌اند از این که جامعه اسلامی باید در فناوری دست برتر را داشته باشد، یعنی این که برتری جامعه اسلامی در همه عرصه‌های فناوری از واجبات حتمی است و رسیدن به مرحله خودکفایی در این بخش کفایت نمی‌کند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: اصل دیگر این است که به دست آوردن هر نوع فناوری مورد نیاز جامعه اسلامی، از واجبات است و در همین راستا بر دولت و همه نهاد‌های حاکمیتی واجب است که زمینه برآوردن نیاز‌های جامعه در حوزه فناوری را فراهم کنند.

آیت الله اراکی همچنین در باره چگونگی استفاده از فناوری‌ها دوسویه (با کاربرد بد و خوب) نیز گفت: این نوع فناوری‌های دو سویه باید با نظارت و کنترل دستگاه‌های دولتی انجام شود تا از حرکت در مسیر آسیب رسان آن جلوگیری شود، این گونه علوم و فناوری را نمی‌توان در اختیار عامه بدون نظارت قرار داد. حاکمیت در این راستا وظیفه صیانت از جامعه را برعهده دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: معنای ولایت که برای حاکم در جامعه اسلامی به کار می‌رود به معنای قبول مسئولیت در قبال افراد جامعه است، بنابراین وقتی فناوری دوسویه است و می‌توان از آن استفاده بد کرد، حاکمیت باید به وظیفه نظارتی و کنترلی خود در این خصوص عمل و از ورود ضرر به جامعه جلوگیری کند. استفاده از فناوری‌ها بد نیز به صورت کلی حرام است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر