کد خبر: 162342
A

"جمعه‌بازار جویبار" در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد

فرماندار جویبار از ثبت "جمعه‌بازار جویبار" به عنوان میراث ملموس فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی خبر داد.

"جمعه‌بازار جویبار" در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛به نقل از روابط عمومی استانداری مازندران، کمال رستمعلی، اظهار کرد: جمعه بازار جویبار که از شهرتی فرهنگی و بومی در شمال کشور و بین مردم ایران برخوردار بوده، در دولت سیزدهم و با پیگیری مدیران ارشد استانداری و میراث فرهنگی مازندران، با شماره ثبت ۲۰۴۷  به عنوان میراث ناملموس فرهنگی کشور، ثبت ملی شده است.

وی افزود: این مکان از حیث شهرت، وسعت و عرضه و تقاضا یکی از جذاب‌ترین و مشهورترین بازارهای سنتی شمال کشور محسوب می‌شود. از ویژگی‌های معروف این بازار، قرارگیری در قلب اصلی شهر و محل عبور کشاورزان و بانوان تولیدکننده روستایی برای عرضه طیور و غذاهای تولیدی‌شان در این مکان تجاری سنتی قلمداد می‌شود.

رستمعلی با اشاره به قدمت ۱۰۰ساله جمعه بازار جویبار، تصریح کرد: بسیاری از مردم استان محصولات کشاورزی خود و موردنیازشان را بدون واسطه از حیث کیفی و کمیت و قیمت مناسب به مردم عرضه و یا دریافت می‌کنند.

فرماندار جویبار با اشاره به تعدد بازارهای محلی و هفتگی در استان، یادآور شد: شهرت جمعه بازار جویبار به مراتب از حیث شهرت و اهمیت نسبت به سایر بازارهای محلی خطه شمال کشور دارای تفاوت‌هایی است. نمونه آن را می‌توان به قرارگیری بازار کباب جویبار در درون جمعه بازار اشاره کرد که مورد اقبال و معروفیت بسیاری در بین مردم و گردشگران قرار گرفته است. مردم در کنار داد و ستد و خرید و فروش در این بازار، در جمعه بازار جویبار یک روز توام با آرامش و نشاط سپری می‌کنند.

رستمعلی با تاکید بر تحقق منویات رهبری از طریق عرضه محصولات تولیدی کشاورزان منطقه در این بازار محلی، گفت: برای تقویت هویت سنتی جمعه بازار، استاندار مازندران تاکیداتی داشتند تا در کنار عرضه محصولات تولیدکنندگان منطقه، هویت و فرهنگ مردم مازندران به زیبایی برای مسافران و گردشگران بیان شود.

فرماندار جویبار با اشاره به میهمان‌پذیر بودن مردم جویبار، گفت: حضور مسافران و گردشگران تابستانی را در شهرستان پهلوان‌پرور و کشاورزی جویبار ارج می‌نهیم.

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

ارسال نظر