کد خبر: 178756
A

وقتی با یک بز حرف می‌زنید مراقب لحنتان باشید!

آخرین تحقیقاتی که بر روی بزها صورت گرفته است، حاکی از آن است که این پستانداران تفاوت بین صدای خوشحال و عصبانی انسان‌ها را متوجه می‌شوند

وقتی با یک بز حرف می‌زنید مراقب لحنتان باشید!

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ محققان این باورند که ممکن است به خاطر سابقه زندگی کنار انسان‌ها، نوعی حساسیت به لحن صدای ما در حیوانات ایجاد شده باشد. آن‌ها می‌گویند بزها دارای هوش احساسی هستند و می‌توانند آن را با حضور انسان تطبیق بدهند.

دانشمندان می‌گویند بزها تفاوت بین صدای خوشحال و عصبانی انسان را تشخیص می‌دهند. محققان بر این باورند که ممکن است به خاطر سابقه زندگی کنار انسان‌ها، نوعی حساسیت به لحن صدای ما در حیوانات ایجاد شده باشد. آنها می‌گویند بزها دارای هوش احساسی هستند و می‌توانند آن را با حضور انسان تطبیق بدهند.

این مطالعه توسط یک تیم بین‌المللی دانشمندان و با همکاری پروفسور آلن مک‌الیوت٬ متخصص رفتارشناسی حیوانات از دانشگاه هنگ‌کنگ انجام شد. از ۲۷ بز نر و ماده با نژاد و سن مختلف در این تحقیق استفاده شد که همگی به تعامل با انسان‌ها عادت داشتند.

از طریق یک بلندگو جمله «هی! اینجا را نگاه کن» با لحن خوشحال و عصبانی برای آنها پخش شد. متخصصان دریافتند که با تغییر لحن جمله از خوشحال به عصبانی و یا برعکس٬ بزها از خود واکنش نشان داده و مدت طولانی‌تری به بلندگو خیره می‌شدند.

مطالعات قبلی پروفسور مک‌الیوت نشان داده که بزها٬ همانند سگ‌ها و اسب‌ها٬ قادر به تشخیص حالت چهره انسان‌ها هستند اما این تیم تحقیقاتی می‌گوید برای درک بیشتر تاثیر صدای انسان بر حیوانات نیاز به مطالعات بیشتری است

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر