کد خبر: 102457
A

رئیس قوه قضاییه با اظهار تاسف از وقوع زلزله در شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد، بیان کرد: صد‌ها خانه در جریان زلزله سی‌سخت دچار آسیب شدند که حدود ۴۰۰ عدد از این خانه‌ها باید آواربرداری شوند.

به گزارش دیده بان ایران؛ سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد، با اشاره به آسیب دیدگی برخی بنا‌ها در مناطق زلزله زده سی سخت گفت: در این بازدید هم دیدیم ساختمان‌ها و بنا‌هایی که مقاوم و ایمن ساخته شده بودند دچار مشکل نشده بودند اما آن دسته از بنا‌هایی که ایمنی کافی در ساخت و ساز آنها رعایت نشده بود، آسیب دیده بودند.

 

وی با ابراز همدردی با مردم سی سخت، به بازدید‌های خود از منازل آسیب دیده کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و اظهارداشت: امیدواریم هر چه زودتر مشکلات مردم این مناطق برطرف شود.

 

رئیس دستگاه قضاء افزود: مردم زلزله زده سی سخت شهادت می‌دادند که استاندار کهگیلویه و بویراحمد از اولین ساعات وقوع زلزله در منطقه حاضر بود و وظایف خود را انجام می‌داد؛ البته مردم در خصوص عدالت در توزیع امکانات گلایه‌هایی داشتند که امیدواریم این گلایه‌ها روز به روز کمتر شود.

 

رئیسی با بیان اینکه هلال احمر و بسیج نیز در خدمت رسانی به زلزله زدگان اهتمام زیادی از خود نشان داده‌اند، خواستار تسریع در کمک رسانی به زلزله زدگان، استقرار موقت زلزله زدگان و در آینده ساخت واحد‌های مسکونی زلزله زدگان از سوی بنیاد مسکن شد.

 

رئیس قوه قضاییه با اشاره به فراوانی تعداد زمین لرزه‌ها در کشور افزود:شهرداری ها، استانداری‌ها، دهیاری‌ها توجه داشته باشند که ساختمان و سازه‌ای نباید بدون اصول مهندسی ساخته شود و در این زمینه سازمان نظام مهندسی وظیفه قانونی دارد.

 

رئیسی با اشاره به تَرک فعل‌های صورت گرفته که منجر به آسیب‌های پس از زلزله شده است، گفت: مسئولان بدانند که اگر تَرک فعلی را انجام دهند و در اثر این تَرک فعل، حتی چند سال بعد خسارتی به مردم وارد شود، مسئول تَرک فعل کننده باید پاسخگو باشد.

 

وی در ادامه کرونا، امراض صعب العلاج، سیل، زلزله و سایر آفات طبیعی را در زمره بلایای طبیعی دانست و یادآورشد: در بلایای طبیعی نیز باید به قوانین تکوینی خداوند متعال پناه برد تا در امان ماند.

 

رئیس دستگاه قضاء گفت: آب‌های روان و نزولات آسمانی فراوان هستند و اگر سیل بند‌ها زیاد باشند، این آب‌های روان به آب شرب و آبادانی تبدیل می‌شوند و از کوچکترین آسیب جلوگیری می‌شود.

 

لازم است مصوبات سفر رهبری به کهگیلویه و بویراحمد اجرایی شود

 

رئیسی با اشاره به سفر چند سال گذشته( سال ۷۳)  مقام معظم رهبری به استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: بخش‌هایی از مصوبات سفر مقام معظم رهبری در سفر به کهگیلویه و بویراحمد اجرایی شده و لازم است که سایر مصوبات آن سفر نیز اجرایی شود.

 

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به ضرورت جابجایی برخی زندان‌ها از مراکز شهر به خارج شهر، گفت: آمادگی داریم با همکاری استانداری، شهرداری و مسئولان شهری، زندان‌ها را به خارج از کالبد شهر‌ها انتقال دهیم؛ از سوی دیگر باید اشکالات و مناقشات مربوط به محل زندان مرکزی کهگیلویه و بویراحمد نیز بررسی و مرتفع شود.

 

رئیسی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم حفظ انسجام و وحدت ملی، افزود: توسعه یافتگی استان کهگیلویه و بویراحمد با حفظ انسجام مسئولان و مردم رقم خواهد خورد.

 

رئیس قوه قضاییه در پایان با اشاره به وصول شکایات مردمی در جریان سفر به کهگیلویه و بویراحمد، گفت: از دادگستری و استانداری استان می‌خواهیم که به تک‌تک این موارد و نامه‌ها، با عنایت رسیدگی کنند تا احساس ناامیدی به مردم دست ندهد.

 

رئیسی با اشاره به وجود امکانات و نعمت‌های بسیار زیاد در کهگیلویه و بویراحمد، خاطرنشان کرد: این امکانات باید در راستای کاهش بیکاری و افزایش اشتغال و تولید در استان بکارگیری شوند.

 

منبع: ایلنا 

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر