کد خبر: 105716
A

قوه قضائیه نرخ دیه «جنین که روح در آن پیدا شده است» اگر پسر باشد برابر با دیه کامل، یعنی ۴۸۰ میلیون تومان و در صورتی که جنین دختر باشد «نصف دیه کامل مرد مسلمان» یعنی ۲۴۰ میلیون تومان خواهد بود

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ بر این اساس، دیه «جنین که روح در آن پیدا شده است» اگر پسر باشد برابر با دیه کامل، یعنی ۴۸۰ میلیون تومان و در صورتی که جنین دختر باشد «نصف دیه کامل مرد مسلمان» یعنی ۲۴۰ میلیون تومان خواهد بود. در صورتی که جنسیت جنین مشخص نباشد، این رقم سه‌چهارم دیه مرد و برابر با ۳۶۰ میلیون تومان است.

این درحالی‌ست که از سال ۹۷ برابری دیه زن و مرد تصویب شد و مشخص نیست که چرا میان دیه جنین دختر و پسر تفاوت وجود دارد و حتی دیه جنین با جنسیت نامشخص هم از دیه جنین مونث بیشتر است.

تبعیض جنسیتی در تعیین دیه، با فقدان حق زنان بر تعیین سرنوشت بدن و زندگی خود، اعم از دشواری‌های پیشگیری از بارداری و سقط جنین گره می‌خورد.

به این معنا که نه تنها جنین مونث صراحتا ارزش کمتری دارد، بلکه در حالی‌که حق سقط جنین در سال‌های اخیر در بسیاری کشورهای جهان تبدیل به قانون شده اما در ایران غیرقانونی‌بودن آن سلامت زنان بسیاری را در معرض خطر قرار می‌دهد و قوانینی مانند پرداخت دیه جنین نیز مادران را با موانع سنگین‌تری روبه‌رو می‌کند.

 

منبع: اسکان نیوز

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر