کد خبر: 110619
A
اختصاصی دیده بان ایران:

خبرهای رسیده به دیده بان ایران حاکی از این است که ریاست غلامحسین محسنی اژه ای تقریباً قطعی شده است و به احتمال بسیار قوی حکم ریاست معاون اول فعلی ابراهیم رئیسی بر دستگاه قضاء احتمالا هفت تیر - سالروز ترور شهید بهشتی- توسط آیت الله خامنه ای صادر خواهد شد.

به گزارش دیده بان ایران؛ با وجود گذشت چند روز از پیروزی ابراهیم رئیسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هنوز تکلیف جانشین او در قوه قضائیه مشخص نشده است.

در فضای رسانه ای کشور هم یک روز از آیت الله اعرافی نام برده می شود و روز دیگر از حجت الاسلام سید احمد مرتضوی مقدم. در این بین حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور هم روز گذشته در حالی خبر انتصابش به عنوان رئیس دستگاه قضاء را تکذیب کرد که پیش از او غلامحسین اژه ای عنوان کرد که موضوع ریاست او بر قوه قضائیه شایعه است اما در قوه قضائیه باقی می‌ماند و تصمیم ندارد از قوه برود.

اشاره ای به احتمال وزیراطلاعات شدن او در کابینه «سیدابراهیم رئیسی» که چند روزی است که در شبکه های اجتماعی مطرح شده است.

اما با این حال خبرهای رسیده به دیده بان ایران حاکی از این است که ریاست غلامحسین محسنی اژه ای تقریباً قطعی شده است و به احتمال بسیار قوی حکم ریاست معاون اول فعلی ابراهیم رئیسی بر دستگاه قضاء طی روزهای آتی و احتمالا هفت تیر - سالروز ترور شهید بهشتی- توسط آیت الله خامنه ای صادر خواهد شد.

سوابق اجرایی محسنی اژه‌ای

غلامحسین محسنی اژه‌ای متولد ۱۳۳۵، متاهل، دارای تحصیلات حوزوی و کارشناسی ارشد حقوق است.

محسنی اژه‌ای در کابینه محمود احمدی نژاد وزیر اطلاعات بود.

سوابق تحصیلی
1- درس خارج در حوزه علمیه قم
2- فوق لیسانس حقوق بین الملل خصوصی

سوابق اشتغال 
1- مسئول گزینش وزارت اطلاعات در سالهای63 و 64
2- نماینده قوه قضائیه در وزارت اطلاعات از نیمه دوم سال64-67
3- مسئول دادسرای امور اقتصادی تهران در سالهای68-69
3- نماینده قوه قضائیه در سالهای70 لغایت73 در وزارت اطلاعات و بعضی از حراستها
4- دادستان ویژه روحانیت تهران از سال 74 لغایت 76
5- دادستان کل ویژه روحانیت از سال77 تاکنون
6- مسئول مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت از سال77 لغایت81
7- حضور و فعالیت در شعب دادسرا و دادگاه بدوی و دادگاه تجدید نظر استان تهران و دیوانهای کشور و هیئت نظارت بر مطبوعات

سوابق علمی - تحقیقاتی و آموزشی
1- تدریس در دانشکده وزارت اطلاعات
2- تدریس در قسمت آموزش دادگاه های انقلاب
3- کمک جهت تدوین لوایح قضایی و تشکیلاتی

محسنی اژه ای در تاریخ 4 مرداد 1388 برکناری حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای از وزارت اطلاعات را اعلام کرد و او در شهریور 1388 به عنوان دادستان کل کشور انتخاب شد.

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای چهارشنبه 29 مرداد 1393 با حکم رییس قوه قضاییه، معاون اول قوه قضاییه شد.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در خرداد 95 رئیس شورای نظارت بر صدا و سیما شد. و.با روی کارآمدن ابراهیم رئیسی به عنوان معاون اول او در قوه قضائیه حکم گرفت.

اژه‌ای یکی از کسانی است که بارها بر ساماندهی فضای مجازی تاکید کرده است. سال ۹۳ نامه‌ای در برخی رسانه‌ها خبرساز شد که در آن محسنی اژه‌ای درخواست مسدودسازی برخی از شبکه‌های اجتماعی را داشت.

محسنی اژه‌ای از واعظی، وزیر ارتباطات وقت خواسته بود که ظرف یک ماه بستر مسدودسازی واتس اپ، وایبر و تانگو را فراهم کند در غیر اینصورت قوه قضاییه نسبت به این امر اقدام می‌‌کند.

هرچند ابراهیم رئیسی در مناظره های انتخاباتی اش اعلام کرده است که قصد محدودکردن شبکه های اجتماعی را ندارد اما با این حال انتصاب محسنی اژه ای و ریاست او بر قوه قضا می تواند وعده های رئیس دولت سیزدهم را با چالش جدی مواجه نماید.

منبع: دیده بان ایران

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر