کد خبر: 116457
A

رییس اتحادیه سراسری کانون وکلا به بازداشت چند تن از وکلای دادگستری واکنش نشان داد.

به گزارش دیده بان ایران؛ جعفر کوشا در نشست خبری در واکنش به بازداشت چند تن از وکلا، اظهار کرد: چند نفر از وکلای ما بازداشت شده‌اند و من از آقای محسنی اژه‌ای، رییس محترم قوه قضاییه خواهشمندم که در ارتباط با این وکلا ترکیب استخلاص‌شان را فراهم کنند.

وی در ادامه بیان کرد: آنچه که برای نهاد مدنی- قانونی وکلای دادگستری مهم و باارزش است، رکن رکین استقلال و آزادی در دفاع است. استقلال و آزادی وکیل در حقوق دفاعی در پرتو دادرسی عادلانه و منصفانه به این معناست که وکیل با معیارها و ضوابط و ملاک و استانداردهای علمی انتخاب شود. وکیل باید در زمان جذب و پذیرش از توانایی علمی خوب و حتی عالی برخوردار باشد؛ چراکه وکالت، تجارت و رقابت نیست بلکه یک شأن و شغل شریف است که باید حافظ و مراقب و حامی جان، مال و ناموس مردم باشد بنابراین وضع قوانین و مقررات نظارتی و انتظامی و آموزش و در نهایت تربیت وکلا از امور مهمی است که در سایر شغل‌ها به این سختی و شدت دیده نمی‌شود.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران گفت: ماهیت وکالت نباید به تجارت ختم شود. وجود آزمون و نظارت بر آن در هر جامعه‌ای از بدیهیات است.

وی ادامه داد‌: از رؤسای دادگستری‌ها بپرسید که آیا با افزایش تعداد وکلا موافق هستند یا خیر و باید از قوه قضائیه پرسید که آیا توانایی افزایش تعداد وکلا را دارد یا خیر، از نمایندگان مجلس درخواست داریم که مصوبه این طرح به کمیسیون حقوقی اعاده شود. نمایندگان این طرح را باید به کمیسیون مربوطه ارائه دهند تا حقوقدانان درباره آن تصمیم‌گیری کنند.

کوشا اضافه کرد: طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار برای آینده خوب نیست و به بهانه اشتغال به نهاد وکالت حمله می‌شود.

وی با بیان اینکه در کانون وکلا انحصار وجود ندارد، گفت: هیچ فردی بی‌نیاز از وکیل نیست اما مبحث انحصار مطرح می‌شود و کسانی بحث انحصار را مطرح می‌کنند که چندین مرتبه در آزمون شرکت کردند اما قبول نشدند.

رییس اسکودا اظهار کرد: بعضی به رشته‌های غیر مرتبط اکنون لیسانس گرفته‌اند و می‌خواهند وکیل هم بشوند اما وکالت بحث تخصصی است و افراد شاخص باید وارد این حوزه شوند.

کوشا در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه شایعاتی درباره تعویق آزمون منتشر شده، این اخبار چقدر صحت دارد؟ گفت: آزمون برای ما از اهمیت خاصی برخوردار است. ما به نمایندگی از کانون‌ها آزمون را برگزار می‌کنیم و به موجب قانون باید هر سال حداقل یک بار آزمون را برگزار کنیم. آیین‌نامه اخیرالتصویب قوه قضاییه چالش‌هایی برای ما در بحث آزمون ایجاد کرد بنابراین چون آیین نامه فعلا قابلیت اجرایی ندارد لذا آزمون ما براساس مصوبه هیأت عمومی کانون وکلا معوق شده تا به زودی زمان را اعلام کنیم./ ایلنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر