کد خبر: 126662
A

کیفیت هوای پایتخت، امروز (چهارشنبه) از لحاظ غلظت آلایندگی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون با شاخص لحظه‌ای ۱۱۰ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس است.

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛ به نقل از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، همچنین میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز بر روی شاخص ۹۹ در شرایط قابل قبول است.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۵۷، اُزن با شاخص ۵۲، دی اکسید نیتروژن با شاخص ۷۴ و مونوکسیدکربن با شاخص ۲۸ بود.

ایستگاه دانشگاه شهید بهشتی و گلبرگ منطقه هشت با شاخص ۵۹  و ژئوفیزیک منطقه ۶ با شاخص ۶۳ طی ۲۴ ساعت گذشته از لحاظ آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، کمترین آلایندگی را به ثبت رساندند.

همچنین دانشگاه علم و صنعت منطقه چهار با شاخص ۱۵۳، فرمانداری شهرری منطقه ۲۰  با شاخص ۱۵۱ و ایستگاه شهرداری منطقه ۱۹ با شاخص ۱۴۷  از لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بیشترین آلایندگی را ثبت کردند.

پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که صبح امروز چهارشنبه (۲۷ بهمن‌ماه) کیفیت هوا در بیشتر مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از افزایش ترافیک صبحگاهی و نبود وزش باد مؤثر طی ساعات گذشته است.

همچنین، حاکمیت جو آرام در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را محدود خواهد کرد وتداوم این شرایط جوی همراه با افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت چهارشنبه سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و کیفیت هوا در مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت.

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

از ابتدای امسال ۲ روز هوای پاک، ۲۲۴ روز هوای قابل قبول یا همان سالم و ۱۰۰ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و ۶ روز هوای ناسالم برای همه گروه ها در تهران به ثبت رسیده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر