کد خبر: 63609
A
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران:

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به اینکه پیشنهاد داریم تردد موتورسیکلت‌ها طی دو سال آینده در بازار تهران ممنوع شود، گفت: آلایندگی موتورسیکلت‌ها در پایتخت بیش از خودروها است.

به گزارش دیده بان ایران، محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در ارتباط با اجرای برنامه‌هایی در مورد تردد موتورسیکلت‌ها اظهارداشت: در بحث ساماندهی موتورسیکلت ها در شهر تهران غفلت شده است. در حال حاضر بیش از 3 میلیون موتور سیکلت در شهر تهران تردد می کند و آلایندگی آنها بیش از خودروها است.

وی با بیان اینکه برقی کردن موتورسیکلت ها یکی از راه های ساماندهی است، افزود: شرکت های سازنده باطری موتورسیکلت های برقی به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی و افزایش قیمت ها به دنبال ضمانت اجرایی هستند که برای تولید به آنها تضمین بازگشت سرمایه دهد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران تاکید کرد: اگر توجیه اقتصادی وجود نداشته باشد سرمایه داران علاقه ای برای تولید موتور سیکلت برقی از خود نشان نمی دهند.

وی با بیان اینکه استفاده از موتورسیکلت برقی منجر به کاهش آلودگی هوا در شهر تهران می شود، عنوان کرد: همچنین موتورهای برقی ایمنی بیشتری دارند زیرا فاقد سرعت و شتاب موتورهای کاربراتوری هستند.

علیخانی با بیان اینکه در حال حاضر موتورسیکلت سواران سالیانه 200 تا 250 هزار تومان برای سوخت هزینه می کنند، اضافه کرد: اگر این افراد از موتور سیکلت برقی استفاده کنند نیازی به سوخت ندارند و این میزان را می توانند به عنوان قسط موتور برقی پرداخت کنند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: برای این کار می توان محدوده ای در تهران از جمله منطقه 12 که بازار در آنجا واقع شده در نظر بگیریم؛ براساس آمار بیش از یک میلیون موتورسیکلت در بازار در حال تردد هستند. برای شروع می توان اعلام کرد که از دوسال آینده پلیس راهور اجازه تردد موتورهای غیر برقی را در این محدوده نمی دهد.

وی تصریح کرد: به دنبال این موضوع کارخانه های سازنده اطمینان پیدا می کنند که قرار است چنین طرحی اجرایی شود و سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این بخش اقدام می کنند.

علیخانی درباره آماده سازی زیرساخت ها برای استفاده از موتورسیکلت های برقی در شهر تهران گفت: وقتی یک مدت زمان برای اجرای طرحی در نظر گرفته می شود و آن را اعلام عمومی می کنند قاعدتا دستگاه های ذیربط از جمله شهرداری تهران، وزارت نیرو و ... اقدامات لازم را انجام خواهند داد. ایجاد جایگاه های شارژ موتورسیکلت از جمله این تمهیدات خواهد بود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران  تاکید کرد: شهرداری تهران می تواند در این خصوص طرح مشخصی را به شورا بیاورد تا پس از کارهای کارشناسی مصوب شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر