کد خبر: 70452
A

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توجه به عدالت و بازدارندگی در برخوردهای قضایی عنوان کرد: دستور اخیر رییس دستگاه قضا توطئه دشمنان را خنثی می کند.

به گزارش دیده بان ایران؛ یحیی کمالی پور، با اشاره به دستور رییس قوه قضاییه درباره تجدید نظر در احکام صادره اخیر دادگاه انقلاب گفت: ما اکنون در شرایطی قرار داریم که دشمن قصد دارد از هر پدیده یا اتفاقی در کشور ما در جهت تامین منفعت خود استفاده کند،جامعه انتظار دارد هنگامی که افراد در راستای احقاق حقوق خود اعتراض می‌کنند با برخورد شدید روبه رو نشوند.


وی افزود: با توجه به اینکه عدالت تاکید دارد که هر متهم و هر شخص متناسب با ناهنجاری که انجام داده است مورد برخورد قرار گیرد دستور اخیر رییس دستگاه قضا هم می تواند توطئه دشمنان را خنثی کرده و این مهم را مخابره کند که اگر شخصی در راستای حقوق خود بدون اینکه به امنیت نظام و جامعه ضربه ای وارد کند اعتراض کند بازداشت نشده و مورد برخورد قرار نمی گیرد؛ در واقع این موضوع خود آثار مثبتی را به دنبال خواهد داشت.


نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس عنوان کرد: از دیگر آثار مثبت این موضوع این است که ادعاهای واهی دشمن در میان مردم خنثی شده و اینگونه نیست که اگر هر فردی برای حقوق خود اعتراضی کند بلافاصله بازداشت می شود.


کمالی پور گفت: این موضوع مهم است که هر متهمی متناسب با اتهام خود مجازات شود، ما در حوزه برخورد قضایی باید توجه کنیم که حفظ نظام از اهم واجبات است، معتقد به این نیستیم که در برخوردها مصلحت اندیشی شود، بلکه معتقدیم هر فردی در هرجایگاهی اگر مرتکب تخلف و جرم شود باید مورد برخورد مناسب و متناسب با جرم یا تخلف ارتکابی قرار گیرد و برخورد باید کارامد و بازدارنده باشد.

 

وی اضافه کرد:به هر اندازه که دستگاه قضا به سوی عدالت واقعی و بازدارندگی حرکت کند به همان اندازه در جهت حفظ نظام و حفظ منافع مردم گام های موثر برداشته است، به این اعتقاد نداریم که به دلیل مصلحت نظام با فلان شخص برخورد نشود، بلکه مصلحت نظام در برخورد است اما نه برخورد غیر مناسب.

 

منبع: ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر