کد خبر: 86655
A

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی در خصوص ثبت‌نام کتب درسی دانش آموزان هشدار داد و گفت: با توجه به اینترنتی بودن ثبت‌نام کتب درسی، شهروندان مراقب کلاهبرداران سایبری باشند.

به گزارش دیده بان ایران، احسان آنقی اظهار کرد: با توجه به اینکه ثبت‌نام کتب درسی به‌صورت غیرحضوری و به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود، افراد سودجو با سوءاستفاده از این موقعیت پیش‌آمده با ترفندهای مختلف و تبلیغات اغواکننده در فضای مجازی و به‌خصوص در شبکه‌های اجتماعی، اقدام به کلاهبرداری از افراد می‌کنند.

وی اضافه کرد:‌ متأسفانه در مراجعات اخیر به این پلیس، برخی کاربران به علت بی‌توجهی و استفاده از اپلیکیشن‌ها و لینک‌های فیشینگ که تحت عنوان ثبت نام کتب درسی در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌شود، مورد کلاهبرداری قرار گرفته و این روند رو به افزایش است.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی بیان کرد: به‌منظور پیشگیری از بروز این‌گونه کلاهبرداری ها و با توجه به حساسیت موضوع، ضرورت تشکیل کارگروه برنامه‌ریزی سفارش و توزیع کتب درسی و بسته و نظارت و مدیریت بر تمام فرآیند سفارش اینترنتی و توزیع از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی از سوی دستگاه‌های مسئول یک نیاز و ضرورت است.

آنقی ادامه داد: ضمن تشدید نظارت و مدیریت بر فرایند سفارش و توزیع کتب درستی لازم است مدیران فنی سامانه‌های ثبت‌نام نیز امنیت اطلاعات کاربران را تأمین و راه نفوذ کلاهبرداران حرفه‌ای را با برنامه‌های امنیتی مسدود کنند.

وی با تأکید بر اینکه والدین هنگام ثبت‌نام محتوای آموزشی و کتب درسی فرزندانشان تنها از طریق وب‌سایت‌ رسمی که توسط آموزش و پرورش معرفی می‌شود اقدام کرده و از ورود به سایت‌های غیر معتبر و نامطمئن جدا خودداری کنند، بیان داشت: کاربران فضای مجازی توجه داشتند باشند که ثبت‌نام و پرداخت هزینه صرفاً از طریق درگاه ایمن انجام پذیرد و هنگام ورود اطلاعات بانکی از صفحه‌کلیدهای مجازی استفاده کرده و در صورت ثبت‌نام در محل‌های دیگر مانند کافی‌نت‌ها مراقب کی‌لاگر و دیگر موارد زمینه‌ساز کلاهبرداری باشند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی یادآور شد: والدین محترم هنگام ثبت‌نام اینترنتی فرزندان خود حتماً آدرس وب‌سایت رسمی ارائه‌شده از سوی آموزش و پرورش را به‌صورت دستی وارد کرده و به نتایج موتورهای جستجو اعتماد نکنند.

آنقی در پایان از هم‌وطنان خواست در صورت مواجهه با هرگونه مورد مشکوک در خصوص کلاهبرداری اینترنتی موضوع را از طریق وب‌سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی با ما در میان بگذارند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر