کد خبر: 87545
A

سفارت افغانستان در ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که اجساد ۲۴ پناهجوی افغان که کشتی حامل آنها حدود سه هفته پیش غرق شده بود کشف شده است. به گفته حبیب احمد خنجانی، کاردار سفارت افغانستان در ترکیه چند نفر از قربانیان که اجساد آنها کشف شده است کودک بودند. وی افزود که عملیات جستجو همچنان ادامه دارد. کشتی حامل پناهجویان که علاوه بر اتباع افغانستان شماری از شهروندان پاکستانی و ایرانی نیز در آن حضور داشتند روز ۲۷ ژوئن (هفتم تیر) در دریاچه وان غرق شد.

به گزارش سایت دیده بان ایران به نقل از یورو نیوز، به گفته حبیب احمد خنجانی، کاردار سفارت افغانستان در ترکیه چند نفر از قربانیان که اجساد آنها کشف شده است کودک بودند. وی افزود که عملیات جستجو همچنان ادامه دارد.

بنا به گزارش ها تاکنون جسد ۵۸ نفر از جان باختگان از عمق ۱۵۰ متری دریاچه وان در شرق ترکیه بیرون کشیده شده است.

کشتی حامل پناهجویان که علاوه بر اتباع افغانستان شماری از شهروندان پاکستانی و ایرانی نیز در آن حضور داشتند روز ۲۷ ژوئن (هفتم تیر) در دریاچه وان غرق شد. علت این حادثه که مرگبارترین حادثه مشابه برای پناهجویان در دریاچه وان لقب گرفته احتمالا شرایط نامناسب جوی بوده است.

مقامات ترکیه پیش از این اعلام کرده بودند که این کشتی بین ۵۵ تا ۶۰ سرنشین داشته است.

حبیب احمد خنجانی گفته است که بنا به توافق با شرکت هوایی آریانا این شرکت اجساد قربانیان را به طور رایگان به افغانستان منتقل خواهد کرد. این در حالی است به گفته وی ترکیه شماری از اجساد را به طور موقت دفن کرده است.

بدنه کشتی غرق شده هفته گذشته در عمق ۱۰۷ متری دریاچه وان شناسایی شد.

بسیاری از مهاجران و پناهجویان اهل خاورمیانه و کشورهای غرب آسیا که به دنبال مهاجرت به اروپا هستند ابتدا به ترکیه می روند. اکثر پناهجویان برای عدم گذر از جاده های مناطق اطراف دریاچه وان که از سوی ماموران امنیتی ترکیه کنترل می شود به عبور از این دریاچه روی می آورند

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر